Pojawienie się uczucia obcości w oku nie zawsze oznacza jego obecność. Chociaż jednak najczęściej to niewygodne wrażenie pojawia się, gdy ziarno piasku, taśmy, mały owad lub inny obcy przedmiot trafia w oczy. Czasami nie można tego zauważyć (przecież czasami ciało obce może przeniknąć do głębokich struktur oka), w tym przypadku tylko okulista może pomóc. Również wrażenie obcego ciała w oku nie może przejść nawet po usunięciu padłego mote, co wskazuje na uszkodzenie gałki ocznej i proces zapalny.

Inne przyczyny uczucia obcego ciała w oku

Zespół obcego ciała w oku może występować w następujących przypadkach:

  • zespół suchego oka , związane ze zmniejszeniem produkcji i zmianą jakości płynu łzowego;
  • chemiczne uszkodzenie oka (oparzenie lotnymi chemikaliami);
  • nieprzestrzeganie zasad noszenia i przechowywania soczewek kontaktowych, co powoduje uszkodzenie oczu;
  • choroby oczu o charakterze zapalnym (zapalenie spojówek, zapalenie rogówki , zapalenie powiek) itp.

Leczenie z uczuciem obcego ciała w oku

W zależności od przyczyny, która spowodowała pojawienie się uczucia obcego ciała w oku, zaleca się odpowiednie leczenie. Najczęściej wystarczają farmakologiczne metody leczenia, które obejmują stosowanie różnych lokalnych środków o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i znieczulającym. Mogą to być krople, maści do oczu, żele, które usuwają uczucie obcego ciała w oku, wpływając na pierwotną przyczynę tego objawu.

Jeśli objaw dyskomfortu wiąże się z głęboką penetracją ciała obcego, może być konieczna interwencja mikrochirurgiczna. Dlatego najlepiej nie opóźniać wizyty u lekarza, aby zapobiec rozwojowi poważnych powikłań zagrażających utracie wzroku.