Smak pachnących gruszek znany jest nam od dzieciństwa. Gęsty z kwaśnością, soczysty i miękki, żółty i słodkawy z czerwonym bokiem - każdy ma swoją własną doskonałą kombinację smaku. Nic dziwnego, że prawie wszyscy ogrodnicy starają się wyhodować kilka różnych odmian na miejscu, wybrać je na okresy dojrzewania i cechy owoców, dostosowanie do regionu i trudności w opiece. Tak czy inaczej, podstawowe zasady dotyczące opieki nad młodą gruszką są w przybliżeniu takie same, rozpatrzymy je poniżej.

Sadzenie sadzonek gruszki

Przede wszystkim zastanowimy się, jak posadzić tę kulturę i cechy samego procesu.

  1. Lądowanie powinno być słoneczne, bez cienia i przestronne. Rozpoczynają pracę zarówno wiosną, jak i jesienią, ale większość "doświadczonych" nadal preferuje odmianę jesienną.
  2. Po wybraniu miejsca należy przygotować grunt. Od około połowy sierpnia rozpoczyna się kopanie gleby i wprowadzanie do niej mieszanek substancji odżywczych. Do sadzenia i pielęgnacji gruszki na metr kwadratowy, w zależności od rodzaju gleby w danym obszarze, wprowadza się kompost, superfosfat i sól potasową.
  3. Grunt pod lądowiskiem jest przygotowany, teraz przejdź do materiału sadzenia. Aby siły zużyte i troska się usprawiedliwiły, sadzonki gruszki muszą mieć jeden lub dwa lata. Pamiętaj, aby sprawdzić system korzeniowy przy zakupie, samo drzewo musi być trwałe i elastyczne w tym samym czasie.
  4. Przed sadzeniem wykopujemy dziurę trochę bardziej niż system korzeniowy sadzonki. Warunkiem dobrych wyników podczas sadzenia gruszki i dbania o nią jest luźno i wysokiej jakości wymiana powietrza w glebie. Aby drzewo prawidłowo się uformowało, zbaczamy ze środka dołu o około 30 cm i umieszczamy tam kołek. Po lądowaniu stawka powinna wzrosnąć około 70 cm nad ziemią.
  5. Gdy wszystko zostanie zrobione, sadzonka delikatnie opuszcza się do otworu do sadzenia, tak aby szyjka korzenia znajdowała się około 6 cm nad poziomem ziemi. Wszystkie korzenie wyprostowują się i natychmiast zasypiają na ziemię, na której znajdowały się w momencie zakupu.
  6. Następnie zasypiamy całą ziemię, depcząc, podlewając i mulczując.
  7. Odległość od siewu gruszek zależy od odległości stopnie . W przypadku odmian o okrągłej koronie wynosi to około 7 m, płaska forma wynosi 5 m.

Pielęgnacja gruszki po posadzeniu

Zakończył się pierwszy i najtrudniejszy etap uprawy i pielęgnacji gruszki. Aby wysiłki nie poszły na marne, należy odpowiednio monitorować nasadzenia. Przede wszystkim nie zapomnij o podlewaniu. Jeśli twój region ma suche lato i przez rok jest mało deszczu, będziesz musiał często podlewać. Zaleca się stosowanie metody zraszania lub opryskiwania. Niektórzy mieszkańcy lata po prostu kopią rów koło drzewa i wpuszczają tam wodę. W każdym razie przepływ wody nie powinien być ostry, ale bardzo gładki, inaczej korzenie będą się rozprzestrzeniać.

Jednym z najważniejszych punktów pielęgnacji gruszki po posadzeniu jest przycinanie. Młode drzewko, które miało rok, gdy zostało posadzone, przycina się wiosną na wysokości około 50 cm nad ziemią. Da to możliwość rozwinięcia korony tych gałęzi, które są niskie. Jeśli twoja sadzonka miała dwa lata, pielęgnacja sadzonek gruszy najprawdopodobniej na wiosnę będziesz musiał usunąć konkurencyjne pędy pionowe.

Uważa się, że uprawa i pielęgnacja gruszek i jabłonie bardzo blisko. W pewnym stopniu jest to prawdą, ale gruszka jest bardziej podatna na mróz. Pamiętaj, aby posypać śniegiem dno. Możesz także wylać ziemię jesienią i przykryć korzenie i spód pnia o około 30 cm.

Jesienią uważaj na gryzonie na stronie. Uwielbiają gryźć pień drzewa, ponieważ doświadczeni ogrodnicy zalecają owijanie jego dołu grubym papierem. Kolejny ważny punkt - rozluźnienie ziemi. Faktem jest, że system korzeniowy u młodych drzew jest słaby, więc pnie drzew są nieustannie poluzowane i nawożone.