Seler Jest bardzo bogaty w witaminy i składniki odżywcze, więc uprawa wielu soczystych roślin okopowych w okresie letnim i wykorzystanie ich przez całą zimę to świetny pomysł. I powiemy ci, jak rosną sadzonki selera korzeniowego i sam korzeń w działce.

Seler - jak wyrosnąć z nasion?

Seler korzeniowy dojrzewa przez dość długi czas, średni czas zbiorów wynosi 120-200 dni. Dlatego kup nasiona wcześniej dojrzałych odmian i pamiętaj, aby sadzić je na sadzonkach w lutym lub przynajmniej wczesną wiosną.

Przygotowanie nasion polega na moczeniu ich przez dzień lub dwa w ciepłej wodzie, a następnie kiełkowania na wilgotnej szmatce w ciemnym miejscu. Nie zapomnij okresowo wlewać wodę na spodek z nasionami, aby szmatka była zawsze mokra. Jak tylko nasiona są pełne, czas sadzić je w pojemnikach sadzonek.

Nasiona lnu mogą być od 5 lutego do 15 marca. Mieszanina torfu, próchnicy, ziemi sodowej i dziewanny w stosunku 6: 2: 1: 1 jest odpowiednia jako gleba. Możliwe jest również po prostu zmieszanie biohumusu i piasku rzecznego w równych częściach.

Nasiona wysiewa się w odległości 2 cm od siebie w płytkich otworach, które następnie pokrywa się ziemią. Pudełko przykryte folią umieszcza się w ciepłym miejscu na tydzień. Kiedy pojawiają się pędy, kładą je na jasnym parapecie.

Podlewanie powinno odbywać się metodami zraszającymi. Kiedy pierwsze prawdziwe ulotki pojawiają się na sadzonkach, możesz wybrać je w osobnych filiżankach.

Uprawa i pielęgnacja selerów

Ci, którzy już wiedzą, jak wyhodować korzeń (korzeniowy), pamiętajcie, że sadzonki można sadzić w otwartym terenie dopiero w połowie maja - nie należy się z tym spieszyć. Sadzonki powinny już mieć co najmniej 5 liści.

Ważne podczas sadzenia selera nie jest jak rosnąć seler naciowy pogłębić swój punkt wzrostu i pozostawić 30 cm pomiędzy roślinami, a wtedy korzenie będą rosły duże i bez przydrożnych korzeni - idealne żniwa .

Istnieje kilka wskazówek i sekretów dotyczących uprawy korzenia selera w kraju:

  • obfite i czyste podlewanie;
  • 4 karmienie podczas sezonu;
  • bez hilling
  • rozluźnienie łóżek;
  • przycinanie bocznych korzeni i liści.