Ta doroczna roślina z rodziny dyni ma wiele innych nazw: butelkę, indyjski ogórek, dynia. Lagenariya zaczął być używany przez człowieka do jedzenia i przygotowywania potraw na długo przed naszą erą. Zaczęło się od tropików Starego Świata, a następnie rozprzestrzeniło się na niemal wszystkie subtropikalne i tropikalne kraje. Z kontynentu amerykańskiego przez ocean jego nasiona zostały przeniesione na inne kontynenty. Następnie udowodniono eksperymentalnie, że nasiona lagenarii mogą istnieć w wodzie przez okres do dwóch lat i nie tracić zdolności kiełkowania.

Owoce Lagenaria są cenne w ich przyjemnym smaku, zawierają wiele witamin i minerałów, mają właściwości lecznicze i dietetyczne. Młode owoce Lagenaria zwykły smak jak ogórki, ale trochę kwaśny. Jednak największym przysmakiem jest kawior z lagenarii zagachkowych. Osobliwością tego warzywa jest to, że jeśli tylko część owocu jest potrzebna do użycia, może zostać odcięta bez rozdarcia samego owocu. Miejsce cięcia szybko twardnieje, a owoce dalej rosną.

Jak uprawiać lagenariya?

Lagenariya jest potężną winoroślą, której pień może dorastać do 15 metrów długości. Owoce nieprzerwanie do mrozów. Na roślinie mogą być zarówno kwiaty, jak i owoce. Lagenaria mnoży się przez nasiona, które w sprzyjających warunkach kiełkują dwa tygodnie po siewie. Najpierw wykiełkują dwa liścienie, z których po 10 dniach pojawiają się małe liście, ale prawdziwe liście pojawiają się około czterech tygodni po wykiełkowaniu. Zazwyczaj Lagenaria kwitną i zapylają się wieczorem, a rano spadają męskie kwiaty, a samic nie można już zapładniać. Jajnik rośnie bardzo szybko, do 10 cm na dzień. Po uformowaniu się roślin do 9 pędów ich wzrost chwilowo się zatrzymuje, ale nie na długo. Po około dwóch tygodniach ich wzrost zostaje wznowiony i pojawiają się nowe pędy. I dzieje się to przez całe życie Lagenarii, aż do zimowych przymrozków.

Różne gleby nadają się do uprawy zwykłych lagenarów, ale lepiej czuć się na lekkich i żyznych krainach. Roślina uwielbia światło, ciepło i podlewanie, ale nie toleruje podmywania i może umrzeć.

Odmiany lagenarii

Najczęściej spotykaną odmianą jest Lagenaria o długich owocach. Dojrzałe owoce tej lagenariya, dyni lub dyni, jak to się nazywa, mają bardzo trwałą skorupę i nie są używane do jedzenia. Są suszone, oczyszczają z wnętrzności i są wykonane z różnych naczyń: misek, misek, naczyń do wina, a nawet beczek. I z nich słynne afrykańskie tom-tomy. Jeśli młody owoc zostanie umieszczony w dowolnym kształcie, możesz otrzymać naczynia lub oryginalną rzeźbę: rosnący owoc wypełni całą pustkę formy. Produkty w takich naczyniach przez długi czas nie pogarszają się, można przechowywać w nich i mleko, które nie ma kwaśnej od dawna mąki, nasion. Kora butelki toleruje również wszelkie zabiegi: palenie, malowanie, lakierowanie. Tworzą piękne i niezwykłe wazony i miski z długiego lagenarium z owocami lub butelką.

Lagenaria długo owocowana

Indyjski ogórek lub Serpentine Lagenaria to kolejna odmiana, która dobrze współgra z innymi roślinami. Na przykład, jeśli posadzisz go pod ogrodzeniem, po pewnym czasie lagenariya poleci go z luksusowymi zieleniami z pięknymi, jasnymi, kremowymi kwiatami. Aby wyhodować serpentynową lagenarię domu, musisz przygotować drewniane pudełko o pojemności około 15 litrów z otworami do odprowadzania nadmiaru wody. Pudełko jest wypełnione żyzną glebą. I umieścili skrzynię z rośliną zasadzoną w najjaśniejszym miejscu przy oknie. Aby roślina porastała w górę, konieczne jest opuszczenie sznurów z okapu, dla którego lagenariya będzie przylgnąć do swoich anten. A wkrótce twoje okno będzie pokryte niezwykłą szmaragdową zasłoną ze wspaniałymi kwiatami.