Zaskakująco pięknie wygląda przy ogrodzeniu krajobrazu, rabatok i werandę krętego tropikalnego jednorocznego kamokoklitu, który został przywieziony z południowego Meksyku. Ipomoea kamokoklit jest szeroko rozpowszechniony w naszym kraju - jest gatunkiem roślin kwitnących należących do największego rodzaju rodziny powójkowatych.

W artykule zapoznasz się z rośliną kvamoklit, cechami jej sadzenia i pielęgnacji.

Ipomoea kvamoklit (pióropusz liściastego lub cyprysowego) ma mocne, skręcające się łodygi, osiągające długości do 3 m, ciemniezielone liście, przypominające wachlarz i jasne, eleganckie kwiaty o średnicy 2-3 cm, podobne do gwiazd.

Łodygi winorośli muszą być rozłożone na czas i wiązane, w przeciwnym razie przeplatają się ze sobą w ciasnym, zielonym splocie.

Kwiaty kvamoklita mają różnorodne kształty i kolory, które zmieniają się w miarę rozkwitu. Ich cechą jest to, że kwitną w ogrodzie przed wczesnym rankiem i wieczorem, a po południu w palącym słońcu są zamknięte. Z tego powodu są czasami nazywane "Morning Glory".

kamokoklit rośnie z nasion

Uprawa kamoklitu z nasion

Rosną kvamoklit z nasion, zasiewu na sadzonki lub bezpośrednio w otwartym terenie. Nasiona przed sadzeniem moczone są w ciepłej wodzie na jeden dzień. W zimnej wiośnie i podczas późnych przymrozków Kamokolit sieje siewki. Pod koniec marca nasiona są sadzone w skrzynkach wypełnionych uniwersalną mieszanką ziemi. Następnie nurkować sadzonki, aw maju sadzić w stałym miejscu.

Liana Cypress, w przeciwieństwie do innych odmian kamomklitu, nie toleruje przeszczepów podczas wzrostu, więc lepiej siać nasiona bezpośrednio w glebie od końca kwietnia. Aby to zrobić, wykonaj rowki, w których w odległości 5 cm połóż je. Jeśli sadzenie zostanie opóźnione, nowe nasiona nie będą miały czasu dojrzeć przed rozpoczęciem mrozu.

Niektórzy plantatorzy kwiatów znaleźli wyjście z tej sytuacji. W kwietniu osadzają w ziemi kamoklitowe nasiona, az góry budują coś w rodzaju małej szklarni, która chroni pędy przed zimnem.

Ipomea kvokmolit: sadzenie i pielęgnacja

Roślina ta preferuje otwarte, słoneczne miejsca, bogate w humus i luźną piaszczystą ziemię, może rosnąć na innych, ale gorzej. Przed posadzeniem nawozy organiczne są wprowadzane do ziemi. Sadzonki sadzi się razem z grudką ziemi w rowkach o głębokości 3 cm, nie pogłębiając się i pozostawiając 10 cm odstęp między roślinami, po tygodniu na pewno zostaną ustawione podpórki do wiązania z drutu, liny, siatki itp.

Bardzo udane sadzenie zasadza 6-7 roślin w kole o średnicy 1 m wokół podparcia 1,5-2 m. Gdy dorosną, otrzymasz zieloną piramidę udekorowaną kwiatami.

Pierwsze kwiaty kwitną w lipcu, a kwitnienie trwa do mrozów.

Dbanie o kvamoklitom jest bardzo proste i polega na następujących działaniach:

  • podlewanie co 3 dni, przy użyciu 1 litra wody na jedną roślinę, w Kamokolit rośnie z seed2 ciepła woda powinna zostać zwiększona;
  • utrwalanie pędów na podporach i ich kierunek we właściwym kierunku;
  • nawożenie złożonym nawozem mineralnym co tydzień od maja do sierpnia;
  • ochrona przed pająk - konieczne jest natryskiwanie rośliny zimną wodą 1 raz w 2-3 dni.

Dobrze oświetlone Kvamoklit słoneczne tarasy lub tarasy, zdobią altanę, werandę lub balkon, a także, posadzone wzdłuż siatki ogrodzeniowej, oddzieli miejsce od ciekawych widoków z ulicy. Szczególnie piękny wygląd w ogrodzie stworzony z niego zielone figury, na ich podstawie można użyć starych i suchych drzew.

Dzisiaj w sprzedaży dostępny jest szeroki wybór nasion kvamoklite. Znając uprawę jego rolnictwa i cechy opieki nad nim, możesz ozdobić swój ogród i dom tą cudowną piękną rośliną.