Okazuje się, że nawet kwiaty rosnące w doniczkach i żyjące na parapecie wieżowca mogą wykryć różne choroby, a nawet pasożyty. Na przykład, przędziorek może z łatwością żyć na roślinach domowych, małym brudnym psie, który zabił więcej niż jeden fioletowy, różę, a nawet Figowiec Benjamina. Ale nie martw się, możesz z powodzeniem walczyć z tą plagą, ale jak, porozmawiajmy dziś.

Gdzie roztocza pająków pojawiają się na roślinach domowych?

Ale zanim porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z przędziorkami, poznajmy go. Rozmiar tego szkodnika jest bardzo mały, tylko około połowy maku, tylko jesienią jesienią kleszcz staje się nieco większy. Żyje na każdej roślinie z delikatnymi, miękkimi liśćmi. Mieszka w ogrodach, łąkach i ogrodach, stamtąd z ziemią i przenika do garnków zwierząt domowych.

Spośród roztoczy pająków pająkowych najczęściej występują fiołki, rosa, łagodnie zwłoki Beniamina i inne podobne kwiaty. Ale kaktusy, pieniądze lub drzewo dolara i inne rośliny, których liście są pokryte gęstą skórą i mają mięsistą strukturę, pasożyta nie ma w zębach, ale raczej nie w trąbie. Przecież to dla nich ssie życiodajny sok z roślin, prowadząc kwiaty do całkowitego odwodnienia i wysuszenia.

Pająk na rośliny domowe: główne cechy

Aby zrozumieć, że nieproszony gość osiadł w domowej oazie, pomocne będą trzy proste znaki charakterystyczne tylko dla tego pasożyta. Po pierwsze, jeśli weźmiesz lupę i uważnie spojrzysz na dolną powierzchnię liści, zobaczysz czarne lub czerwone punkty ruchu. To jest kleszcz.

Po drugie, białe lub srebrne plamki pojawiają się na górnej stronie płytki liściowej podczas infekowania rośliny - miejsc przyczepienia kleszczowych jaj. No i wreszcie, po trzecie, między łodygą a liśćmi "rośnie" najcieńsza ledwie zauważalna wstęga, przez co roztocza mają swoją nazwę.

Jeśli te objawy nie są obserwowane lub są łagodne i nadal podejrzewasz pojawienie się infekcji, wykonaj następujące czynności. Weź białą kartkę i potrząśnij nią. Jeśli są tam kleszcze, zobaczysz szybko poruszające się czarne lub czerwone kropki. Uważnie obserwuj, ponieważ owad, gdy uderza w papier, natychmiast przechodzi na jego krawędź, przyjmując go jako liść.

Jak radzić sobie z przędziorkami?

Przeprowadzono więc analizy, postawiono diagnozę i pozostaje dowiedzieć się, jak radzić sobie z przędziorkiem. Są dwie główne metody. Pierwszy, bardziej łagodny, nadaje się do tych przypadków, kiedy pasożyt zostaje wykryty na czas i nie miał jeszcze czasu na rozmnażanie. Drugi, bardziej sztywny, obejmuje zastosowanie chemicznych środków owadobójczych, takich jak aktar, dichlafos i tym podobne. Porozmawiajmy o każdej z metod osobno.

  • Metoda 1. Delikatna. Jak wspomniano powyżej, nadaje się tylko wtedy, gdy choroba została wykryta na najwcześniejszych etapach, kiedy pasożyt zajmuje tylko niższe liście kwiatu. Ogranicza się do tworzenia niekorzystnych warunków dla życia i reprodukcji kleszcza. Mianowicie, dotknięte liście są bezwzględnie usuwane i spalane. A sama roślina codziennie rano jest poddawana obfitemu opryskiwaniu zimną wodą z pulweryzatora, a raz w tygodniu jest myta pod cienkim strumieniem prysznica, wiążąc garnek z plastikową torebką z penetracji wody tam. A ziemia w doniczce nie zaszkodzi zmienić. Idealną kompozycją jest murawa z łąki, gdzie trawiaste, kolczaste trawy są mieszane, zmieszane z przesianymi igłami sosnowymi lub świerkowymi. Roztocze pająka nie lubi takich warunków i dlatego nie rozpoczyna się w doniczkach o podobnej zawartości. Nawiasem mówiąc, jeśli posadzisz te trawniki o największej ilości zboża w jednym naczyniu z delikatnymi kwiatami, będzie to doskonała profilaktyka przeciwko przędziorkom.
  • Metoda 2. Środki owadobójcze. Stosuje się je nie do samej rośliny, ale do wewnętrznych ścian dużego woreczka celofanowego. паутинный клещ на комнатных цветах Następnie umieszcza się doniczkę z chorą rośliną, otwór worka wiąże się i pozostawia na 1,5-2 godziny. Najważniejsze jest to, że torba nie dotyka liści lub może się palić. Aby temu zapobiec, pałeczki z patykami są umieszczane w torbie. Powtarzaj procedurę co 2 tygodnie, a pomiędzy nimi spróbuj walczyć zgodnie z metodą 1.

Czy można pozbyć się przędziorka i całkowicie go zniszczyć?

Ale nawet użycie obu powyższych metod razem nie gwarantuje całkowitego odzyskania. Powstaje logiczne pytanie, czy jest to możliwe i jak na stałe pozbyć się przędziorków. Jedyną odpowiedzią jest usunięcie dotkniętej rośliny z mieszkania, bez względu na to, jak bardzo jest ona żałosna. Cóż, najlepszą rzeczą jest nie doprowadzenie infekcji do domu, wtedy nie będziesz musiał się niczego pozbywać.