Chwasty to niechciani goście na naszym podwórku. Pozbawiają światła i wody uprawianych roślin, którymi się opiekujemy. Dostosowując się do warunków życia użytecznych roślin, chwasty rosną obok nich i powodują szkody w uprawach.

Rodzaje chwastów

Chwasty mają wielką różnorodność form życia. Zgodnie z metodą odżywiania chwasty dzieli się na:

 • pasożytniczy;
 • półpasożytnicze;
 • nie pasożytnicze.

Pasożytnicze chwasty nie mają liści i rozwiniętych korzeni, więc są całkowicie zależne od właściciela, żywi się jego kosztem. Istnieją chwasty macierzyste i korzeniowe. Pasożyty łodygi wyrastają na łodygach żywiciela i pobierają od nich składniki odżywcze i wodę. Pasożyty korzeni wolą żyć na korzeniach.

Półpasożytnicze chwasty są zdolne do fotosyntezy i otrzymują od gospodarza tylko wodę i substancje mineralne, często zapychają żyto ozime, przyklejając się do jego korzeni.

Niepasożytnicze chwasty rozwinęły się w korzenie i są młode i wieloletnie.

Młode chwasty

Młode chwasty rozmnażają się przez nasiona i żyją nie dłużej niż dwa lata. Są one również podzielone na kilka grup:

 • efemerydy - mają bardzo krótką żywotność, ale pewnego lata są w stanie rozprzestrzenić się na rozległym terytorium;
 • wczesna wiosna - zaśmiecają uprawy, które są sadzone na wczesnym etapie (owies, jęczmień itp.);
 • późna wiosna - różnią się pod koniec kiełkowania, gdy gleba jest już rozgrzana i dobrze oświetlona;
 • zimowanie - zaczynają rosnąć jesienią, tworzą dobry system korzeniowy, a na wiosnę, po zimowaniu, rozwijają się szybko i zaczynają kwitnąć;
 • uprawy zimowe rozwijają się podobnie do zimujących, ale w okresie letnim nie są w stanie uwolnić pędów owocowych, a większość ich wschodów pojawia się dopiero jesienią;
 • dwuletni - ich rozwój wymaga dwóch pór roku. Podczas pierwszego lata rozwijają się, wzmacniają system korzeniowy, aw drugim roku przynoszą owoce, a następnie umierają.

Wieloletnie chwasty

Wieloletnie chwasty są najbardziej szkodliwe. Oprócz dystrybucji nasion i owoców, mogą one rozmnażać się przez kłącza i cebule. Wieloletnie chwasty dzieli się na:

 • rod-chwastów, które rozwijają potężne korzenie, które przenikają do gleby do 2 m. Rozgałęzienia, korzenie mogą wytwarzać nowe rośliny;
 • chwasty jeźdźca, u których rozwinęły się nitkowate korzenie, zaśmiecają uprawy wieloletnich traw, przydrożne pasy;
 • kłącze chwastów, których narządy rozrodcze są podziemnymi łodygami - kłącza;
 • chwasty korzeniowe rosną w ogniskach, ich korzenie dają kilka poziomów potomstwa, które tworzą potężny system korzeniowy.

Kontrola chwastów

Planując środki zwalczania chwastów, należy wziąć pod uwagę ich cechy biologiczne. W każdym miejscu panuje jeden gatunek, a szczególną uwagę należy poświęcić zniszczeniu zachwaszczonych roślin.

Klasyfikacja środków zwalczania chwastów

Klasyfikacja opiera się na 2 znakach: według rodzaju chwastów i środków do ich zniszczenia.

Na pierwszym znaku wyróżnić agrotechniczną metodę zwalczania chwastów, która dzieli się na:

 • środki zapobiegawcze, które obejmują oczyszczanie nasion, uzyskiwanie nasion chwastów, terminowe zbiory, wysokiej jakości przygotowanie paszy dla zwierząt i właściwe przechowywanie obornika;
 • niszczycielska, która ma na celu zniszczenie nasion i wegetatywnych pąków w glebie;
 • kwarantanna związana z kwarantannowymi chwastami, które nie rosną w obszarze, ale mogą być importowane z zewnątrz.
 • Zgodnie z drugim atrybutem wyróżnia się fizyczne, mechaniczne, chemiczne, biologiczne, fitocenotyczne, ekologiczne, organizacyjne i złożone środki.

Przydatne chwasty

Walcząc z chwastami, nie myślimy nawet, że mogą być jadalne, a nawet przydatne. Wiosną chwasty mogą uzupełnić naszą dietę witaminami, a używanie ich jako wywarów może pozbyć się wielu chorób. chwast leczniczy

Prawie wszystkie młode wiosenne chwasty są jadalne, a szansa na zatrucie jest bardzo mała. Do jadalnych należą komosa ryżowa, babka, liście mniszka lekarskiego, trawa pszeniczna - można je dodać do sałatki. Pokrzywa, szczaw i koniczyna są dodawane do zup.

Pokrzywa to zioło lecznicze. Witamina C w nim więcej niż 5 razy w cytrynie. Napój kawowy, który zawiera dzika cykorię, dobrze pomaga z nadciśnieniem, zapaleniem żołądka, zapaleniem wątroby. W dandelion wiele użytecznych pierwiastków śladowych, takich jak fosfor, miedź, bor, kobalt. Dill jest szczególnie popularny. Zawiera olejek eteryczny i witaminy z grupy B i P.