Taki znany i rodzimy napój gazowany jest znany gospodyniom jako środek wielu nieszczęść w gospodarstwie domowym i gospodarstwie domowym. Ale okazuje się, że soda jest niezbędna dla roślin w naszym ogrodzie. Nie wierzysz? Wątpisz, czy możesz sypać rośliny sodą? Spójrzmy, jak ten biały proszek można zastosować na działce.

Soda z chorób roślin

Możesz traktować sodę jako nieprzyjemne i powszechne zjawisko, takie jak mączniak prawdziwy. Aby to zrobić, rozcieńczamy łyżkę stołową napoju gazowanego w 1 litrze wody, dodajemy łyżkę stołową oleju roślinnego i łyżkę stołową detergentu do zmywania naczyń. Ta mieszanina jest opryskiwana przez rozpylacz oprysków chorych roślin raz w tygodniu w pochmurną, suchą pogodę.

Kolejny przepis na sody natryskowej na roślinie: na 5 litrów wody potrzebne są 2 łyżki sody, 20 gramów mydła w płynie. Roztwór ten spryskuje się roślinami po raz pierwszy przed kwitnieniem, a następnie - 3-4 razy więcej w odstępie około tygodnia.

Użyj do innych celów

Przetwarzanie roślin z sodą może prowadzić do pozytywnych wyników, w szczególności - do odmłodzenia bylin krzewów. Tak więc, roztwór sody jest w stanie odmłodzić krzewy róż. Aby to zrobić, 5 litrów wody należy rozcieńczyć 1 łyżeczką sody, pół łyżeczki ciekłego amoniaku i 1 łyżeczką Epsom.

Pomaga sodom i chwastom. Mały trawa chwastów , uporczywie torując sobie drogę między płytkami na ścieżkach ogrodu, cofnie się, jeśli wylejesz szczeliny mocnym roztworem sody.

Jak traktować rośliny szkodnikami sodowymi?

Nienawidzona gąsienica kapusty często psuje plony. A sposób radzenia sobie z nią może być bardzo prosty. Konieczne jest mieszanie w równych częściach mąki, sody, dodawanie niewielkich pyłków do samej rośliny i posypanie młodych liści taką mieszanką. Szkodniki takie są mało prawdopodobne soda z chorób roślin do smaku. Ale dla ludzi ta "trucizna" wcale nie jest straszna.

Karmienie roślin sody oczyszczonej

Na pytanie, czy napój gazowany jest szkodliwy dla roślin, odpowiedź jest jednoznaczna - nieszkodliwa. Wręcz przeciwnie, może poprawić smak upraw. Wielu ogrodników twierdzi, że jeśli karmisz pomidory roztworem sody na jakikolwiek sposób - korzeń lub liście, owoce staną się słodsze i smaczniejsze.

Praktykuje się również sody natryskowej roztworem winogron podczas dojrzewania klastra. To doda cukier i sprawi, że winogrona będą bardziej smaczne. Te subtelności mogą być z powodzeniem stosowane w Twojej witrynie, zwłaszcza że nie wymagają dużych kosztów.