Jeśli zawsze jesteś pociągający i zainteresowany Nowa Zelandia ciekawe fakty dotyczące tego kraju zadowolą jego różnorodność - artykuł zawiera najbardziej niesamowite i zabawne historie z życia wyspiarskiego państwa.

Aborygeni i osadnicy: od pierwszych plemion do współczesności

Prawdopodobnie najciekawsze fakty o Nowej Zelandii dotyczą specyfiki osiedlenia tego terytorium i jego współczesnego życia.

Według naukowców, wyspy obecnego stanu zostały później zamieszkałe przez ludzi - tubylcy plemienia Maorysów postawili stopę na wybrzeżu tylko w przybliżeniu między 1200 a 1300 AD.

Ciekawe, że dla całego świata Nowa Zelandia Odkrył je już w 1642 r. Holender Abel Tasman, ale przez ponad 100 lat Europejczycy nie mieli europejskiej stopy na tych ziemiach - pierwszymi, którzy "podbili" wyspę byli członkowie załogi James Cook, brytyjskiego nawigatora. Stało się to w 1769 roku, po którym ziemia oficjalnie przeszła w posiadanie Korony Brytyjskiej.

Боевой танец маориДжеймс Кук

W dzisiejszych czasach monarcha "rządzi" w kraju - jest to królowa Elżbieta II z Wielkiej Brytanii, jednak ustawy są analizowane i przyjmowane na posiedzeniach parlamentarnych. Królowa ratyfikuje je.

Nawiasem mówiąc, wszystko to "cudownie" odbija się w symbolice państwowej kraju. W szczególności Nowa Zelandia jest jednym z trzech krajów z dwoma hymnami - "God save the Queen" i "God protect New Zealand". Kanada i Dania mogą się pochwalić dwoma hymnami.

Władze, opieka społeczna i problem "żeński"

Następujące fakty dotyczące Nowej Zelandii dotyczą kobiet i rządu. Tak więc w tym kraju w 1893 roku po raz pierwszy na świecie mężczyźni i kobiety zostali zrównani z prawami do głosowania, a obecnie państwo stało się pierwszym na planecie, gdzie trzy najwyższe pozycje zajmowali przedstawiciele pięknej połowy ludzkości.

Kontynuując temat władz, zauważamy, że kraj ten został oficjalnie uznany za najmniej skorumpowany na Ziemi. Dzieli pierwsze miejsce z tym wskaźnikiem z Danią.

Pochodzenie współczesnych Nowozelandczyków było interesujące:

  • około 70% ma korzenie europejskie;
  • około 16% pochodzi z Azji i wysp polinezyjskich;
  • a jedynie około 14% to rdzenni mieszkańcy Maorysów.

Co ciekawe, dziś średnia wieku ludności kraju wynosi około 36 lat, co czyni państwo dość młodym, ponieważ średnia długość życia kobiet sięga 81 lat, a mężczyzn - 76 lat.

Ekonomia

Wyspy zwracają szczególną uwagę na rolnictwo i hodowlę zwierząt. Zwłaszcza - owce. Tak więc oszacowano, że na każdego Nowozelandczyka przypada 9 owieczek! Dzięki temu Nowa Zelandia zajmuje drugie miejsce na świecie w produkcji wełny. I jest dużo samochodów - z 4,5 milionami ludzi jest około 2,5 miliona prywatnych samochodów. Tylko około 2-3% korzysta z transportu publicznego. W tym kolej. Nawiasem mówiąc, pozwolenie na prowadzenie samochodu wydawane jest po ukończeniu 15 lat.

Овцеводство

Naturalne cechy

Ta sekcja zawiera najbardziej niezwykłe i interesujące rzeczy dotyczące Nowej Zelandii dotyczące atrakcji przyrodniczych. W końcu, w tym kraju, aby zachować dziewicze piękno przyrody i ekologiczną czystość, traktowane są ze szczególną uwagą.

Potwierdza to również prosty fakt, że w rzeczywistości jest to jedna trzecia kraju parki narodowe , rezerwaty i obszary ochrony. Ponadto kategorycznie sprzeciwiają się wykorzystaniu energii jądrowej - w chwili obecnej na wyspach nie ma elektrowni jądrowych. Elektrownie wodne i metody geotermiczne są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej, czyli przyciągania energii ciepłych źródeł podziemnych.

Warto zauważyć, że Nowozelandczycy żartobliwie nazywają się "kiwi", ale nie na cześć znanych nam owoców, ale na cześć ptaka o tym samym imieniu, który jest jednym z symboli wysp. Nawiasem mówiąc, te ptaki nie wiedzą, jak latać. Ale sam owoc nazywa się po prostu "kiwi-owoc".

Парк ФьордлендПтица киви

Należy pamiętać, że żadna z części nawet największych wysp, które tworzą kraj, nie znajduje się w odległości ponad 130 kilometrów od oceanu.

Czy wiesz, że największa erupcja wulkaniczna w ciągu ostatnich 70 tysięcy lat była właśnie w Nowej Zelandii? To prawda, że ​​stało się to około 27 tysięcy lat temu, a teraz zamiast krateru utworzyło się jezioro, zwane Taupo . Znajduje się tutaj także najczystsze jezioro na świecie - to Niebieskie Jezioro.

Bliskość Bieguna Południowego doprowadziła do tego, że żyje tu większość odmian pingwinów. W tym samym czasie - w ogóle nie ma węży na wyspach.

Ale obok nich są najmniejsze gatunki delfinów - są to delfiny Hectora. Nigdzie indziej na świecie nie żyją. Nawiasem mówiąc, Nowa Zelandia jest jedynym miejscem, w którym żyje ślimak Powelliphanta. Jest mięsożerna.

Голубое озероПингвиныУлитка Powelliphanta

Cechy architektoniczne

Stolicą kraju jest Wellington - To drugie co do wielkości miasto w Nowej Zelandii, ale jego główną cechą jest to, że jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą świata. Wellington to nowoczesne, rozwinięte i wygodne miasto, które ma wszystko dla wygodnego życia.

Pierwszy największy Auckland - niezmiennie znajduje się na liście najbezpieczniejszych i najwygodniejszych miast całej planety.

W mieście Dunedin - najbardziej szkocki, ponieważ został założony przez Celtów - jest Baldwin Street . Rozciągając się 360 metrów, jest oficjalnie uznawany za najbardziej stromy na świecie, ponieważ jego kąt przechyłu sięga 38 stopni!

ВеллингтонОклендУлица Болдуин

Centrum Turystyczne

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie dziwi fakt, że Nowa Zelandia jest atrakcyjna dla turystów. Tak więc około 10% gospodarki tego państwa stanowią dochody z turystyki.

Naturalnie przybywają tutaj przede wszystkim fani "zielonych" wakacji, ale po filmowaniu trylogii Władca Pierścieni i sagi hobbita, które odbywały się tutaj, wielbiciele baśni o Tolkienie wyruszają na wyspy, które mistrzowsko przedstawił Peter Jackson. By the way, te strzelaniny przyniosły 200 milionów dolarów do budżetu kraju. Utworzono nawet osobne stanowisko w Gabinecie Ministrów, aby kontrolować wszystko, co dotyczy filmów, aby państwo uzyskało od nich maksymalny zysk.

Деревня хоббитов

Podsumowując

Teraz wiesz, co sprawi, że Nowa Zelandia będzie szczęśliwa, najciekawsza rzecz, jaką zebraliśmy w tym artykule. Ale wierz mi, wciąż jest wiele atrakcji, które zdecydowanie musisz zobaczyć na własne oczy.