Unikalne podziemne miasto w Australia Coober Pedy to prawdziwy turysta marzeń. Znajduje się w centrum Australii Południowej na Stewart Ridge (w pobliżu wschodniego krańca Wielkiej Pustyni Wiktorii) i jest dość daleko od australijskich mega-miast. Najbliższe większe miasta to Alice springs (położony 600 km na północ) i Port Augusta (odległość od niego do Coober Pedy wynosi 500 km na południe).

Interesujące fakty historyczne

Miasto ma inną, bardziej pompatyczną nazwę - Światową Stolicę Opali. Oto jedno z największych złóż opali na naszej planecie: do 30% globalnego zasobu tych klejnotów jest skoncentrowana w tym obszarze. To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy na lądzie w 1915 roku znaleziono szlachetny opal. To był punkt wyjścia do założenia miasta, którego nazwa została przetłumaczona z języka australijskich Aborygenów jako "biała dziura".

Klimat

Miasto położone jest w jednym z najbardziej suchych regionów Australii, który jest prawie prawdziwą pustynią. Deszcz tutaj jest bardzo rzadkim gościem: około 150 mm opadów przypada na rok. Roślinność w tym obszarze jest prawie całkowicie nieobecna. Różnice między temperaturami powietrza w ciągu dnia i nocy są bardzo ostre: w ciągu dnia termometr może pokazywać +40 stopni, aw nocy gwałtownie spadać do +15 stopni. Burze piaskowe są również powszechne. W zimie średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około +20 stopni, w nocy liczba ta wynosi zwykle +7.

Co jest ciekawego w mieście?

Jest mało prawdopodobne, aby podobne osiedle można było znaleźć w innych częściach świata. Osobliwością miasta Coober Pedy jest to, że ze względu na dość surowy klimat, mieszkańcy najpierw osiedlili się wyłącznie w podziemnych mieszkaniach. Prawie wszyscy pracowali w górnictwie, więc wejście z kopalni często odbywało się bezpośrednio z domu.

Do zabytków Coober Pedy należą:

  • podziemne kościoły, w których meble wykonane są z wciągarek starych kopalni i lokalnego drzewa Mulga;
  • mobilne pola golfowe, w których gracze ustawiają kawałki darni wokół punktu uderzenia;
  • gospodarstwo hodowlane, największe na świecie;
  • Australijskie ogrodzenie, uważane za najdłuższe na świecie (5600 km) i chroniące inwentarza żywego przed nalotami dingo i pastwiska od królików;
  • Park Breakaways, gdzie pustynne krajobrazy z rzadką roślinnością przeplatają się ze wzgórzami składającymi się ze starożytnych skał;
  • rezydencja słynnego Crocodile Harry'ego, który mieszkał w jednej z podziemnych jaskiń - najbardziej ekscentryczny miejscowy mieszkaniec, znany z zamiłowania do alkoholu i miłosnych przygód;
  • podziemne muzeum, którego zbiory opowiadają o historii miasta i zawierają starożytne artefakty zebrane w okolicy, a także niesamowitą kolekcję opali;
  • Równina księżycowa o kamiennej glebie, przypominająca krajobraz z innej planety.

Na miejscu miasta znajdowało się kiedyś starożytne morze, które następnie wyschło. Jednak wzgórza składające się z osadów dennych i skał, które nagromadziły się od miliardów lat, mają niesamowity efekt. O zachodzie słońca i świcie turyści mogą podziwiać, jak pięknie promienie słoneczne załamują się na zboczach takich wzgórz, malując je we wszystkich odcieniach żółtego, pomarańczowego i brązowego.

Гольф-клубЖелезное деревоМузей
Парк The BreakawaysПодземная церковьПодземная галерея
Hotele i restauracje

Większość hoteli w mieście jest pod ziemią, więc oryginalność ich wnętrza z pewnością zrobi na Tobie wrażenie. Najsłynniejszy z nich - The Lookout Underground Cave Motel, Radeka Downing Underground Motel, Comfort Inn Coober Pedy Experience. W tym samym czasie koszt pokoi okazuje się dość przystępny: za niewielką kwotę, masz niepowtarzalną okazję poczuć się jak prawdziwy górnik, a jednocześnie skorzystać z udogodnień cywilizacji, takich jak telewizor z płaskim ekranem, toster, kuchenka mikrofalowa, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, sejf, łazienka bar. To prawda, nie powinniśmy zapominać, że w tanich motelach jest wspólna kuchnia.

Nie znajdziesz tutaj modnych restauracji typowych dla megamiast, ale zawsze możesz jeść i odpocząć. Pyszna pizza i inne przekąski w połączeniu z tradycyjnymi napojami alkoholowymi oferowane są w miejscach takich jak John's Pizza Bar & Restaurant i Nostima Pizza. Tradycyjna kuchnia australijska zrobi na tobie znacznie większe wrażenie, jeśli spróbujesz tych samych potraw pod warstwą kilku metrów lądu w podziemiach Barbecue Inn. Egzotyczne przysmaki czekają w chińskiej restauracji Opal City.

The Lookout Underground Cave MotelJohn’s Pizza Bar&Restaurant
Zakupy

Ponieważ przemysł turystyczny jest dobrze rozwinięty w mieście, nie opuścisz go tutaj z pustymi rękami. W mieście znajduje się wiele małych sklepów jubilerskich, w których można kupić opale o różnych wartościach i rozmiarach. Również dla turystów są otwarte sklepy z pamiątkami, mała księgarnia i kilka sklepów spożywczych, a także supermarket.

Книжный магазинПодземный магазин по продаже опалов
Jak się tam dostać?

Pomimo niewielkiej odległości od ruchliwych miast Australii, Coober Pedy jest dość dostępny dla turystów. Regional Express Airlines leci tutaj z Adelaide od poniedziałku do piątku i niedziele. Istnieje również regularne połączenie autobusowe między miejscowością a Adelaide (podróż trwa około 11 godzin), a także Alice Springs (konieczne będzie przejechanie około 9 godzin). Właścicielem tras jest firma Greyhound Pioneer.

Jeśli wolisz podróżować pociągiem, w Adelaide możesz kupić bilet na pociąg Great Southern Railways, który z Adelajdy do Alice Springs w niedziele i piątki. Musisz wysiąść na stacji Manguri, ale pamiętaj, że ostateczny cel podróży znajduje się w odległości 47 km od niej, więc należy wcześniej zająć się dalszym ruchem.

Transport publiczny w podziemnym mieście Coober Pedy jest nieobecny, ponieważ co najmniej połowa jego domów i atrakcji jest pod ziemią. Na powierzchni można poruszać się samochodem, ale tylko tam, gdzie nie ma podziemnych pomieszczeń, aby uniknąć zawalenia.