Malownicze miasteczko Kalgoorlie (pełne imię Kalgoorlie-Boulder) w pełni zasługuje na uwagę nawet doświadczonego podróżnika. Znajduje się w dużym australijskim stanie zachodniej Australii. Od Perth osada ta ma 595 km (trzeba iść w kierunku wschód-północny wschód). Dlatego jego położenie można uznać za dość odosobnione.

Więcej o mieście

Miasto powstało pod koniec XIX wieku podczas boomu poszukiwań złota, co nadaje mu szczególnej aury romansu w oczach turystów. A teraz osada jest uważana za jedno z największych centrów wydobycia złota w Australii. Według liczby ludności jest piątym co do wielkości miastem w zachodniej Australii.

Nazwa miasta, egzotyczna dla europejskiego przesłuchania, została nadana mu przez miejscowych aborygenów i przetłumaczona jako "miejsce jedwabistej gruszki". Laury założyciela miasta należą do górnika złota Patricka Hannena, który jako pierwszy odkrył największe złoża złota na kontynencie, które do tej pory nie wyschły. Miejscowi nazywają ten obszar "złotą milą".

Pogoda w Kalgoorlie nie jest przyjemna z łagodnością, ponieważ klimat tutaj jest bliski suchości i charakteryzuje się gorącym latem i bardzo chłodną zimą. Średnie opady roczne wynoszą nie więcej niż 260 mm. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 33,6 stopnia, a najzimniejszym miesiącem jest lipiec: termometr może znajdować się w przedziale 4,8 - 16,5 stopnia. Najlepiej zwiedzać miasto od października do marca, kiedy średnia temperatura waha się około 25 stopni.

Главная улица города
Zabytki

Pierwszą rzeczą, która przyciągnie wzrok po przybyciu do miasta, jest wyjątkowy styl architektoniczny, charakterystyczny dla przełomu XIX i XX wieku oraz gorączki złota. Historia osadnictwa jest żywo ilustrowana niesamowicie pięknymi starymi budynkami i motley pubami, przypominającymi zachodnich bohaterów.

Większość zabytków miasta jest w jakiś sposób połączona z kopalniami złota. Udając się do Kalgoorlie-Boulder powinieneś odwiedzić:

  1. Złoto depozyt "Super Pit" , położony w pobliżu miasta. Tutaj wydobywanie metali szlachetnych odbywa się metodą otwartą. Każdego roku wydobywa się tu około 850 tysięcy uncji złota. Możesz podziwiać depozyt za darmo z tarasu widokowego lub zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem za 60 $.
  2. War Museum Goldfields . Została założona na początku lat 70. XX wieku i poświęcona jest historii regionu podczas Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej. Oto zdjęcia, dokumenty, mundury i inne eksponaty związane ze sprawami wojskowymi i mieszkańcami miasta, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych.
  3. Muzeum Australii Zachodniej . Jego kolekcja najlepiej zapozna Cię z historycznym i kulturowym dziedzictwem tego obszaru. Wystawy muzeum ilustrują osiągnięcia Australijczyków w takich dziedzinach nauki jak zoologia, geologia, historia, archeologia, antropologia, astronomia, rozwój społeczeństwa itp.
  4. Centrum sztuki Goldfields . Jest to centrum życia kulturalnego nowoczesnego Kalgoorlie-Boulder, w którym stale występują zespoły muzyczne, odbywają się przedstawienia teatralne i wystawy. Tutaj możesz kupić bilet na przedstawienie w miejscowym teatrze, liczbę miejsc, w których sięga 700, lub przejść się po galerii sztuki, studiując współczesną sztukę australijską.
  5. Centennial Park . W tym przytulnym parku bardzo dobrze jest odpocząć od zgiełku, w otoczeniu tradycyjnych przedstawicieli australijskiej flory: eukaliptusa, drzewa butelkowego, akacji, kazuaryny. Jest wiele pięknych papug, które nie boją się ludzi: ptaki spokojnie jedzą z rąk.

Również turyści mogą zamówić fascynującą podróż przez kopalnie złota Kalgoorlie-Boulder i przekonać się, jak wydobywane jest złoto. Wśród miejscowych popularne są wyścigi konne, które odbywają się we wrześniu, oraz festiwal św. Barbary, profesjonalny festiwal poszukiwania złota z czasów średniowiecza, któremu towarzyszy parada uliczna.

Музей войны GoldfieldsСentennial Park
Super PitGoldfields Art Centre
Hotele i restauracje

Pomimo faktu, że miasto jest małe, biznes hotelowy jest tutaj na bardzo wysokim poziomie. Prawie każdy hotel ma bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, klimatyzację, jacuzzi, telewizor z płaskim ekranem. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z usług spa, popływać w basenie lub przejść się po hotelowym ogrodzie. Ponadto, goście często otwierają własne centrum fitness. W elitarnych hotelach Rydges Kalgoorlie Resort & Spa, Best Western Hospitality Inn Kalgoorlie i Quest Yelverton Hotel oferujemy również opiekę dla dzieci, pralnię, pralnię chemiczną i przechowalnię bagażu. Dla osób niepełnosprawnych zapewnione są specjalne udogodnienia.

W Kalgoorlie-Boulder nie ma pompatycznej restauracji, ale nie będziesz głodny: w przytulnych kawiarniach będą oferowane zarówno dania europejskie, jak i tradycyjne przysmaki australijskich aborygenów . Jeśli jesteś nowy w mieście, koniecznie odwiedź lokalny browar Beaten Track Brewery, który przytłoczy Cię szerokim wyborem ciemnych i jasnych piw, a także pub Broad Arrow, zbudowany w stylu XIX-wiecznych salonów. Tutaj serwowane są pyszne hamburgery i steki. Restauracja Blue Monkey, Tom & Fred's i Santa Maria Delicatessens, gdzie można skosztować prawdziwych przysmaków, również zasługują na osobną wizytę.

Rydges Kalgoorlie Resort&Spa отельBlue Monkey Restaurant
Zakupy

Lokalne supermarkety są nieco mniejsze niż odpowiednie sklepy w dużych miastach, ale tutaj można kupić wszystko, czego potrzebujesz: ubrania, buty, akcesoria, artykuły domowe, pamiątki i biżuterię. Na Hannan Street czekają na Ciebie supermarkety K-Mart i Woolworths, których asortyment jest bardzo zróżnicowany. Supermarket Hannans IGA jest otwarty 24 godziny na dobę, co jest bardzo wygodne dla pracowników kopalni pracujących w systemie zmianowym. W centrum handlowym Hannans Boulevard można nie tylko kupić towary, które lubisz, ale także odwiedzić salon fryzjerski, salon kosmetyczny, sklep monopolowy itp.

Hannans IGA супермаркет
Jak się tam dostać?

Pomimo dużej odległości, która oddziela miasto od innych głównych osiedli, można łatwo dostać się tutaj. Aby to zrobić, należy wziąć odpowiedni lot z Perth, a lot nie zajmie więcej niż godzinę. Lotnisko Kalgoorlie-Boulder, do którego można dojechać z centrum miasta w 5 minut, charakteryzuje się zwiększonym komfortem i obsługuje zarówno lokalne linie lotnicze, jak i loty czarterowe. Samoloty regularnie przybywają tutaj z Melbourne .

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz latać samolotem, możesz skorzystać z kolei. Każdego dnia szybki pociąg TransWA opuszcza Perth dla Kalgoorlie-Boulder, który dociera do celu w mniej niż 6 godzin. Stacja kolejowa znajduje się na Forrest Street. Indian Express, należący do Great Southern Rail, również kursuje z miasta do Perth iz powrotem co dwa tygodnie. Jego zaletą jest to, że pociąg przechodzi również przez Nullabor i łączy miasto z państwami wschodnimi.

Transport publiczny

W mieście znajdziesz dwa rodzaje transportu publicznego: taksówki i autobusy. Wszystkie taksówki są własnością Twin City Cabs i można dzwonić przez całą dobę. Linie autobusowe 861, 862 i 863 są obsługiwane przez TransGoldfields, który obsługuje wszystkie obszary miasta. Łączą 101 Hannan Street z przedmieściami Lamington, Hannans i Piccadilly, kursując w dni powszednie od 7 rano do 5 po południu.

Городской автобусЖелезнодорожный вокзал