Christchurch jest centrum Canterbury Południowy wyspa. Imię to zostało mu nadane przez imigrantów z Europy i tłumaczy się jako "Kościół Chrystusowy". Jednak wśród Maorysów miasto znane jest bardziej pompatyczną nazwą - Te Fenua O Te Potiki-Tautaha. Częściej jednak aborygeni nazywają to krótko - Otautahi.

Fakty historyczne

Pierwsze osiedla w tej okolicy Nowa Zelandia pojawiły się na długo przed wiktoriańskim Christchurch: według historyków, pierwsze plemiona osiedlili się tutaj w XIII wieku.

W 1848 r. Stowarzyszenie Canterbury powstało w Anglii pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury Sumner. Jego członkowie widzieli swoją misję u podstaw kolonii anglikańskiej w Nowej Zelandii Południowa wyspa . Wtedy przyszły miasto otrzymało swoją nazwę, chociaż budowa domów i fortyfikacji rozpoczęła się dopiero w 1850 roku.

W 1856 r. Osada stała się miastem, a od 1863 r. Jej mieszkańcy i goście mogli korzystać z usług pierwszej krajowej kolejki pasażerskiej. Jednak mieszkańcy Christchurch wielokrotnie byli świadkami trzęsień ziemi. W 2011 roku był najsilniejszy od 1931 roku. Zabiło 185 osób.

Jak dostać się do miasta?

Jeśli lubisz podróże morskie, możesz dostać się do miasta na pokładzie liniowca. Lokalny port morski, położony niedaleko centrum, w satelitarnym mieście Littelton, jest uważany za drugi w kraju pod względem liczby pasażerów i obrotów towarowych.

Аэропорт Крайстчерч

Od Christchurch ma międzynarodowe lotnisko , aby dostać się tu samolotem nie jest też trudne. Miasto ma regularne loty pomiędzy wszystkimi głównymi miastami Nowej Zelandii. Możesz również kupić bilety na dowolne regularne loty do Tokio, Brisbane, Gold Port, Dubaju, Perth, Melbourne, Sydney, Nandi, Singapuru, Bangkoku. Lot do tej osady z Europy trwa od 18 do 20 godzin z obowiązkową zmianą w Seulu lub Tokio. Planując podróż, należy również pamiętać, że czas w Christchurch różni się od Greenwich o 12 godzin, a latem - aż o 13, więc po przyjeździe na pewno trzeba będzie odpocząć.

Transport publiczny

Oprócz tradycyjnej taksówki miejskiej, która szybko zabierze Cię nawet do najbardziej odległego zakątka miasta, jest tam kilka autobusów metra, a w centralnej części miasta jest nawet jedna stara linia tramwajowa. Przejażdżka tramwajem jest idealna dla osób, które chcą przeżyć wyjątkowe piękno Christchurch.

Исторический трамвай

Natura i klimat

Obszar budowy miasta został bardzo dobrze wybrany: znajduje się na Równinie Canterbury, w środkowej części wschodniego wybrzeża Nowej Zelandii Wyspa Południowa . Nigdy nie brakowało wody pitnej, ponieważ miasto znajduje się w pobliżu miejsca, w którym rzeki Hitkot i Avon wpływają do zatoki Pegasus.

Землетрясение в Крайстчерче

Miasto ma umiarkowany morski klimat. W tym samym czasie, latem (od grudnia do lutego), temperatura pozostaje bardzo komfortowa i waha się od +15 do +25 stopni. Zimą (czerwiec-sierpień) spada i znajduje się w przedziale +5 - +15 stopni. Zimą, w nocy, termometr może czasami spaść poniżej 0 stopni. Śnieg tu spada bardzo rzadko, głównie na przedmieściach na wzgórzach.

Zabytki

Pomimo faktu, że miasto zostało założone stosunkowo niedawno, jest coś do szukania dla miłośników starożytności. Atrakcje w Christchurch obejmują:

 1. Ogród botaniczny . Znajduje się w samym sercu miasta, niedaleko pętli rzeki Avon i niedaleko parku Hagley. Ogród Botaniczny został założony w 1853 roku i zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Stał się domem dla wielu przedstawicieli flory, zarówno lokalnych, jak i importowanych z Europy, Południowej Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Rezerwat podzielony jest na kilka stref tematycznych: ogród różany, ogród roślin wodnych, ogród górski, ogród aptekarzy, ogrody Erica i rośliny nowozelandzkie oraz szklarnia.
 2. Katedra, znajdująca się na Placu Katedralnym. Ten neogotycki kościół został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Niestety po trzęsieniu ziemi w 2011 r. Wymaga niemal całkowitego odtworzenia od zera. Tu, za ołtarzem, znajduje się wysoki, rzeźbiony ekran wykonany z drewna agatis. W katedrze znajduje się wiele pamiątkowych tablic i obrazów poświęconych historii Kościoła anglikańskiego i nowozelandzkich biskupów, ale ze względów bezpieczeństwa wejście do katedry jest zamknięte i można je podziwiać na zewnątrz.
 3. Ботанический сад КрайстчерчCобор Святого Причастия
 4. Park Orana przyrody . W tym otwartym zoo zwierzęta i ptaki trzymane są w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Powstał w 1976 roku i znajduje się na przedmieściach miasta, około 15 minut od lotniska. Na obszarze 80 hektarów ponad 70 przedstawicieli świata zwierząt z całego świata czuje się swobodnie, w tym kiwi, wydry, lwy, tygrysy, małpy, żyrafy, surykatki, bawoły, diabły tasmańskie, kea, żółwie itp.
 5. Club Christchurch. Ta elegancka drewniana konstrukcja, wykonana w stylu włoskiego renesansu, jest widoczna na placu Latimer. Raz, przy filiżance herbaty lub czymś silniejszym, przybyli tu wełniani magnaci i właściciele dużego bydła hodowlanego.
 6. Парк ОранаКлуб Крайстчерч
 7. Muzeum w Canterbury . Oto bogaty zbiór dokumentów związanych z kolonialną przeszłością miasta, wykwintne drewniane rzeźby i obrazy, z których dowiesz się, jak przebiegał rozwój Antarktydy.
 8. Muzeum Antarktydy. Zawiera wszystkie dokumenty i przedmioty związane z ekspedycjami badawczymi na lodowym kontynencie.
 9. Galeria Sztuki Christchurch . Słynie z niezwykłego budynku ze szkła i metalu, którego kształty przypominają przepływające w pobliżu rzeki Avon. Galeria została otwarta w 2003 roku. Tutaj możesz zobaczyć prace najbardziej utalentowanych artystów z Nowej Zelandii i innych krajów. Również w muzeum znajdują się książki poświęcone brytyjskim i nowozelandzkim artystom, dossier na ich temat, osobista korespondencja itp.
 10. Музей КентербериГородская галерея Крайстчерча
 11. Kolejka linowa. Można na nią wspiąć się na wzgórze Mount Cavendish i podziwiać niesamowitą panoramę miasta.
 12. Park Hagley . Zawiera drzewa z prawie wszystkich krajów europejskich. Przy alejach parku królują przyjemne aromaty, a dla jazdy konnej dostępne są specjalne ścieżki. Miłośnicy sportu mogą uprawiać golfa i krykieta, które są dostępne tutaj w dużych ilościach.
 13. Парк Хэгли
 14. Rzeźba "Miska". Jego twórca - wybitny nowozelandzki rzeźbiarz Dawson. Pomnik jest gigantycznym stożkiem odwróconym, przypominającym lody. Powstało z okazji 150-lecia miasta.

Rozrywka

Jeśli szukasz przygody, możesz przejechać się przez pierwszy na świecie tunel (jego długość to 2,4 km) między Littelton i samym miastem. Przechodzi bezpośrednio przez krater wulkanu. Miłośnicy plaż nie będą mogli wyrwać się z lokalnej plaży, otoczonej restauracjami i francuskimi ciastami. Tutaj możesz zarezerwować dwudziestominutowy lot nad miastem i górami Wyspy Południowej, co kosztuje 200 dolarów nowozelandzkich.

W styczniu w mieście odbywa się międzynarodowy festiwal ulicznych muzyków, luty będzie zachwycać festiwalami kwiatów i ludowych romansów, aw lipcu turyści będą mieli festiwal sztuki. Nie przegap okazji, aby odwiedzić popularne pokazy lotnicze Uigrem-Classic pod koniec marca i wspaniały listopadowy Canterbury Show z targami, skokami i pokazami mody. Christchurch jest również polecany miłośnikom żeglarstwa, surfingu, wędkarstwa i narciarstwa.

Lokalna kuchnia

Do najbardziej znanych miejskich restauracji należą Piko Piko, Art, Wigram Manor, Schwass, Tramway Restaurant, Pegasus Arms i inne. Tutaj możesz spróbować dania narodowe wykonane głównie z tradycyjnie uwielbianych przez Nowozelandczyków - wieprzowiny, dziczyzny, jagnięciny, kurczaka, wołowiny i ryb. Koniecznie spróbuj lokalnych steków, grilla, markowych jagnięciny w sosie miętowym, który idealnie nadaje się do wypicia pysznego piwa.

Новозеландское блюдо

Hotele i zakupy

Miasto Christchurch w Nowej Zelandii słynie z szerokiego wyboru hoteli, od trzech do pięciu gwiazdek. Ceny pokoi wahają się od 70 do 150 dolarów dziennie. Zakwaterowanie w schronisku jest kilka razy tańsze - od 22 $ za dzień. Najpopularniejsze hostele to Haka, Tranquil, Point Break. Wiele hoteli ekonomicznych jest bardzo wygodnych, nawet tam są podgrzewane podłogi.

Шоппинг в Крайстчерче

W okolicy placu katedralnego znajduje się wiele sklepów z antykami, w których można kupić prawdziwe arcydzieła sztuki. Jeśli szukasz czegoś tańszego, spójrz na Arts Centre - lokalny targ, na którym od 10 do 16 godzin możesz kupić różnorodne towary, produkty lub pamiątki. Ponadto często występują tutaj wykonawcy uliczni.