Jeśli spojrzysz na mapę na Namibia można zauważyć, że jego terytorium jest dosłownie utkane z parków narodowych o różnych rozmiarach i statusie. Są "wizytówką" kraju, z powodu którego lecą tu turyści z całego świata.

Lista najpopularniejszych parków narodowych w Namibii

Ministerstwo Turystyki i Środowiska odpowiada za zarządzanie obszarami ochrony przyrody w kraju. W jego dziale znajduje się 38 chronionych obszarów Namibii, z których 20 to parki narodowe. Powierzchnia wszystkich rezerwatów Namibii w 2010 roku wynosiła około 36 000 metrów kwadratowych. km, co stanowi 17% całkowitej powierzchni kraju.

Do największych chronionych obszarów naturalnych tego afrykańskiego państwa należą:

  1. Namib-Nauklüft (49 768 km.). Został otwarty w 1907 roku. Park jest znany jako pierwszy plateau Sossusflay która jest wysoką piaszczystą wydmą, w 90% złożoną z czerwonawo-czarnego piasku kwarcowego. Jest czwartym co do wielkości parkiem narodowym na świecie.
  2. Национальный парк Намиб-Науклуфт, Намибия
  3. Etosha (22270 km kw.). Został również otwarty w 1907 roku, ale otrzymał status tylko w 1958 roku. 23% jego terytorium przypada na tytułowe jezioro. Znany z faktu, że istnieje ogromna liczba dużych i małych zwierząt (czarne nosorożce, sawanny, lwy, żyrafy, zebry, itp.);
  4. Водопой в национальном парке Этоша, Намибия
  5. Shperrgebit (22 000 km kw.). Założona w 2004 roku. Do tej pory, pomimo statusu parku narodowego, jest terytorium zamkniętym. Prawie cała jego ziemia jest nietknięta przez człowieka. 40% powierzchni przypada na pustynny krajobraz, 30% na pastwiska, reszta terytorium jest reprezentowana w formie skalistego terenu.
  6. Национальный парк Шперргебит, Намибия
  7. Wybrzeże Szkieletów (16390 km kw.). Został otwarty w 1971 roku. Terytorium podzielone jest na część południową, gdzie dozwolone jest wejście niezależne, oraz część północną, do której dostęp mają wyłącznie licencjonowane organizacje turystyczne. Znany jest z głębokiego, krętego kanionu i naturalnego pomnika ryczących wydm w Terras Bay, gdzie można uprawiać snowboard.
  8. Национальный парк Берег Скелетов, Намибия
  9. Swabat (6100 km2). Został założony w 2007 roku w wyniku fuzji parków narodowych Caprivi i Mahango. Istnieje wiele możliwości na klasyczne safari, podczas którego można oglądać antylopy, słonie i żyrafy.
  10. Стадо слонов в национальном парке Бвабвата

Inne mniej znane parki narodowe w Namibii to Ai-Ais-Richtersveld, Waterberch , Dan Vilhen, Cape Cross , Nkasa Rupara , Mangetti , Madumu . Oprócz nich istnieją również inne obszary chronione, które jeszcze nie otrzymały statusu parków narodowych. Wśród nich są gorące źródła Gross Bartender , South-West Nature Park, ośrodki wypoczynkowe Naout, Von Bach i Hardap.

Карта национальных парков Намибии

Zasady odwiedzania parków narodowych Namibii

Przed wyruszeniem do safari lub po prostu obserwuj lokalne zwierzęta, powinieneś zapoznać się z zasadami zachowania w rezerwatach Namibii. Na przykład obszary położone w pobliżu granicy z Angolą powinny być odwiedzane tylko w dużych grupach. Z reguły podróż odbywa się przy uzbrojonym konwoju, który zapewnia bezpieczeństwo turystom.

Wejście do parków narodowych Namibii jest ograniczone. Koszt ich wizyty to 0,38-2,3, a bilety muszą być zapisane do końca podróży. Wszystkie rezerwaty kraju działają od świtu do zmierzchu. O zachodzie słońca wszyscy turyści są zobowiązani do opuszczenia obszaru ochrony. Tylko oficjalnie zarejestrowane grupy turystyczne mogą pozostać w rezerwie, ale nawet wtedy tylko we własnym obozie. Takie wymagania są w pełni uzasadnione, biorąc pod uwagę liczbę dużych drapieżników zamieszkujących parki narodowe Namibii.

W wielu rezerwatach znajdują się specjalne obszary turystyczne, w których można zatrzymać się na przekąskę lub spędzić noc. Zaleca się rezerwowanie miejsc w domkach i obozach z wyprzedzeniem, ponieważ w okresie od czerwca do sierpnia występuje duży napływ turystów.

Туристическая зона Dolomite Camp, Намибия