Namibia przyciąga podróżników swoją unikatową przyrodą i historycznymi miejscami. Jeden z najbardziej popularnych atrakcje w kraju znajduje się rezerwat Cape Cross (eng), Kaap Kruis (Afrik), Kreuzkap (it) lub skrót Krace.

Z czego słynie rezerwat przyrody?

Cape Cross znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Namibii, na przylądku Cape. Odległość od najbardziej na południe wysuniętego kontynentu do zabytków wynosi ponad 1600 km. Tutaj, w 1485 r. (Wiek Wielkich odkryć geograficznych) wylądowała portugalska wyprawa Diogu Cana.

Kapitan omyłkowo wziął Cape Cape Point na południowy punkt Afryki. Badacz ustawił niezapomniany słup kamienny na najwyższym znaku wybrzeża, w kształcie krzyża zwanego padranem. Oznaczało to, że to terytorium należy teraz do Portugalii.

Obelisk był tu od 408 lat. Następnie został odkryty przez kolonizatorów i odesłany do ojczyzny, a na wybrzeżu zainstalowano dokładną kopię padranu. Nawiasem mówiąc, nazwa obszaru Cape Cross poszła w imieniu pomnika, co tłumaczy się jako "Przylądek Krzyża".

Падран

Co jeszcze można zobaczyć w Cape Cross?

Główną cechą rezerwatu jest tutaj zlokalizowane rookery przylądkowych fok. Są oni uważani za największych przedstawicieli uszatych pieczęci.

Колония

Jest to jedna z największych kolonii na naszej planecie, która jest znana na całym świecie. Ciała zwierząt błyszczą w słońcu, pokrywają skały i wybrzeże rezerwatu, a wszędzie jest ryk i pisk pieczęci. Rocznie na przylądku gromadzi się około 100 tysięcy płetwonogich. Tutaj turyści mogą zobaczyć:

  • gdy dorosłe samce walczą o lepsze miejsce lub o samice;
  • jak małe futrzane foki bawią się ze sobą;
  • jak samice karmią swoje dzieci;
  • jako młodzi uczą się pływać i łowić ryby.

W okresie godowym (od listopada do grudnia) samce otaczają się wielkim haremem i urządzają rytualne zabawy. Ten okres jest najciekawszy do odwiedzenia. W tym czasie przychodzą tu różni naukowcy i badacze, którzy monitorują zachowanie płetwonogich, a także fotografów i filmowców.

Брачные игры

Funkcje wizyty

Każdego roku w Cape Cross rodzi się do 30 000 dzieci. Na nich i na dorosłych, ale chore foki atakują hieny i szakale. Warunki rezerwatu są tak naturalne, jak to tylko możliwe, więc żadna tusza nie usuwa tusz martwych zwierząt. Dlatego na przylądku jest specyficzny zapach, który wchłania się w odzież i skórę odwiedzających. Turyści muszą być przygotowani na ten czynnik, koszt biletu wstępu wynosi około 4,5 USD. Rezerwat Cape Cross jest otwarty codziennie:

  • od połowy listopada do końca czerwca - od 08:00 do 17:00;
  • od 1 lipca do 15 listopada - od 10:00 do 17:00.

Jak się tam dostać?

Najbliższe miasto to miasto Swakopmund . Z niej do cape można dojechać samochodem na drodze C34. Przy wejściu znajduje się indeks. Odległość wynosi około 120 km.

Указатель