Małże są przedstawicielami rodziny mięczaków. Przydatne, nasycone wszystkimi możliwymi witaminami, mikro- i makroskładnikami pokarmowymi, do wszystkich pozostałych także dietetycznych. Korzystne właściwości małży pozwalają nie tylko poprawić stan zdrowia, ale także schudnąć bez odczuwania uszkodzeń (a nawet odwrotnie) w substancjach, które są użyteczne i niezbędne do życia.

Ale o wszystkim trochę. Po pierwsze, małże, które widzimy na półkach sklepów rybnych i supermarketów, nie są dzikie. Są uprawiane na podwodnych "farmach" i robią to od dawna - od XIII wieku. Metoda została wymyślona przez irlandzkich żeglarzy: specjalne platformy są opuszczane do wody na pożądaną głębokość, a po 18 miesiącach można zbierać.

A w Belgii istnieje nawet jedyna na świecie "wymiana małży". Tutaj odbywa się corocznie festiwal małży, w którym tradycyjnie je się niezliczoną ilość tych mięczaków.

Skład małże

Oczywiście jesteśmy dużo bardziej zainteresowani składem ilości kalorii w małżach. Odpowiadamy - owoce morza są bardzo satysfakcjonujące, ale naprawdę niskokaloryczne. Uczucie nasycenia wynika z przelewania się ciała przy pomocy przydatnych substancji, witamin, olejów, minerałów itp. Co się tyczy poszczególnych kalorii w małżach, wartość energetyczna 100 g jest równa 292 (jeśli bierze się pod uwagę czyste mięso) kcal. To, w zasadzie, mniej i dietetyczny kurczak (400 kcal) i jeszcze więcej indyków dietetycznych (312 kcal).

Mięso małża jest czystym białkiem, które, nawiasem mówiąc, jest bardzo dobrze strawione. Małże są często porównywane do jaj, ponieważ zawierają również wszystkie niezastąpione aminokwasy .

Ponadto małże są bogate w tłuszcze. Ale tłuszcz z omułka ma prawie najbardziej użyteczną właściwość dla kobiet. Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają funkcjonowanie mózgu, wyostrzają wzrok, zmniejszają ryzyko raka, zwiększają odporność i służą zapobieganiu zapaleniu stawów.

W małżach prawie wszystkie witaminy. Te mięczaki są mistrzami w zawartości sodu, a także słyną z wysokich poziomów witamin E, B12 i D3. Dzięki temu spożycie małży poprawia przemianę materii, pobudza tworzenie krwi, zwiększa funkcje ochronne organizmu.

Małże, a także kawior polecane są do zwiększonego promieniowania terenu, w leczeniu onkologii przez promieniowanie, choroby krwi i po ciężkich chorobach.

Odchudzanie

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia stereotypami. Jeśli ktoś chce schudnąć, oczywistym dla nas faktem jest to, że musi jeść dokładnie chude mięso - zarówno zdrowe, jak i zdrowe. Ale prawie nikt nie myśli o tym, jak przydatne diety małży. Małże i wszystkie inne owoce morza mogą tworzyć w swoich nawykach żywieniowych nowy nawyk - jeść w stylu śródziemnomorskim. A ten pokarm zwykle prowadzi do normalizacji metabolizmu tłuszczów i stopniowego zmniejszania objętości ciała.

Małże są jednymi z najlepszych białek w diecie. Mają mało tłuszczu cholesterol Ich przygotowanie jest proste i przyjazne dla środowiska, ale nasze mięczaki są naprawdę magazynami białkowymi.

Jak gotować małże?

Najłatwiejszym i najbardziej użytecznym sposobem gotowania małży jest ich ugotowanie. Do tego w ile kalorii w małżach Wrzącą wodą wylać małże i gotować przez 5 minut - na świeże, 7 minut - na lody. Jeśli chcesz, możesz też przyprawić wrzącą wodę - małą ostrą paprykę, sól morską, kolendrę, bazylię itp.

Gotowe małże dobrze komponują się z sokiem z cytryny i sosem tatarskim (ale to już koniec diety).

Ponadto, małże są smażone na gorącej siatce, są kebabami (marynowane małże są przewiercane przez szaszłyki), dodają mięso małża do sałatek, pilaw i makaronów.

Tylko 15 cockleshellów i jesteś tak samo nakarmiony, jakbyś jadł stek wołowy.