Obecnie słowo "cholesterol" można znaleźć w programach telewizyjnych związanych ze zdrowiem oraz w reklamach, a także w formie napisów na opakowaniach produktów: "Nie zawiera cholesterolu". Istnieje wiele informacji na temat tego, jakie okropne konsekwencje powoduje nadmiar cholesterolu: miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, zgorzel kończyn, a nawet atak serca.

Jednak cholesterol jest zawarty we krwi zwierząt, a w szczególności człowieka, i nie jest możliwe skierowanie walki z cholesterolem w celu poprawy zdrowia tylko w jednym kierunku - w celu zmniejszenia jego ilości. Starożytni Grecy mieli rację, gdy w swoim rozumowaniu filozoficznym uznali, że złoty środek jest ważny we wszystkim. Rzeczywiście, jak pokazuje praktyka, niski poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla zdrowia, a także zbyt wysoki. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi i określmy normę tej substancji, dowiedz się, dlaczego jej potrzebujemy i rozważmy, co wpływa na jej poziom.

Czym jest cholesterol i dlaczego dana osoba go potrzebuje?

Normalny cholesterol we krwi osoby zapewnia normalną aktywność komórek. Faktem jest, że cholesterol jest podstawą błon komórkowych, a zatem, jeśli jego zawartość się zmniejsza, "materiał budowlany" będzie kruchy, a komórki będą działały słabo, szybko się zapadną. Komórka nie może dzielić się bez cholesterolu, dlatego przy jej braku wzrost jest niemożliwy, co oznacza, że ​​jest szczególnie ważny dla dzieci. Sam organizm ludzki wytwarza cholesterol w wątrobie (syntetyzuje on również wszystkie komórki z wyjątkiem krwinek czerwonych, ale w porównaniu z wątrobą dostarczają niewielką ilość tej substancji), a z kolei uczestniczy również w tworzeniu żółci.

Ponadto, cholesterol pomaga gruczołom nadnerczy w tworzeniu hormonów steroidowych i bierze udział w tworzeniu się witaminy D3, która umożliwia silną tkankę kostną.

Biorąc pod uwagę te informacje, pojawia się logiczne pytanie: dlaczego obniżyć poziom cholesterolu?

Okazuje się jednak, że wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ nadmiar tej substancji prowadzi do starzenia się: gromadzi się w błonach komórkowych, osadza się na naczyniach i tworzy płytki, które zakłócają metabolizm tlenu, a zatem cierpi całe ciało, dlatego cholesterolu nie trzeba zwalczać, potrzebuje regulować.

Badanie krwi pod kątem cholesterolu i prawidłowych wartości prawidłowy poziom cholesterolu we krwi u kobiet

Aby monitorować poziom cholesterolu, należy okresowo oddawać krew do analizy, która pokaże zawartość różnych postaci tej substancji:

 • całkowity cholesterol;
 • HDL-cholesterol (lipoproteiny o wysokiej gęstości);
 • Cholesterol LDL (lipoproteiny o małej gęstości);
 • trójglicerydy.

Obecnie uważa się, że niektóre formy cholesterolu są szkodliwe, a inne są korzystne. Przy opisywaniu normy (poniżej) ta pozycja będzie brana pod uwagę.

Jaka jest norma cholesterolu we krwi z jednostką mol / l?

W niektórych laboratoriach cholesterol jest mierzony w jednostkach mmol / l. Przed oddaniem krwi nie powinno się jeść około 6-8 godzin i przeciążać się ćwiczeniami fizycznymi, ponieważ Może to wpłynąć na jego poziom.

 1. Jeśli masz całkowity poziom cholesterolu we krwi od 3,1 do 6,4 mmol / l, jest to normalne i nie ma powodu do obaw.
 2. Dopuszczalna dawka cholesterolu LDL we krwi - dla kobiet od 1,92 - 4,51 mmol / l, a dla silniejszego - od 2,25 - 4,82 mmol / l. Uważa się, że jest to "szkodliwy" cholesterol, który jest niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ tworzy płytki na naczyniach.
 3. Stężenie cholesterolu HDL u mężczyzn jest prawidłowe, jeśli wynosi od 0,7 do 1,73 mmol / l, a poziom tego cholesterolu we krwi u kobiet wynosi od 0,86 do 2,28 mmol / l. Jest to tak zwany "korzystny" cholesterol, jednak im niższy, tym lepszy.
 4. Należy również pamiętać, że niektórzy lekarze są zdania, że ​​dla różnych grup wiekowych istnieje ich własny poziom cholesterolu i cukru we krwi, ale także uznają, że lepiej dążyć do wspólnej normy biologicznej. Dlatego jeśli w laboratorium są zawyżone wskaźniki tych substancji, to wskazane jest zwrócenie się do kilku lekarzy w celu ustalenia wiarygodnego obrazu stanu zdrowia.
Jaka jest stawka cholesterolu we krwi w jednostkach mg / dL?
 1. Całkowity cholesterol w tym systemie pomiarowym jest normalny, jeśli wskaźnik nie jest wyższy niż 200 mg / dL, ale maksymalna dopuszczalna wartość wynosi 240 mg / dL.
 2. HDL powinien wynosić co najmniej 35 mg / dL.
 3. LDL wynosi nie więcej niż 100 mg / dL (dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi) i nie więcej niż 130 mg / ml (dla osób zdrowych). jaka jest norma cholesterolu we krwi Jeśli liczba ta spada ze skali od 130 do 160 mg / dl, oznacza to, że poziom cholesterolu jest na maksymalnym dopuszczalnym poziomie i należy go dostosować do diety.
 4. Trójglicerydy są normalne, jeśli zawierają się we krwi do 200 mg / dl, a maksymalna dopuszczalna wartość to 200-400 mg / dl.

Jak bardzo, a także czy poziom cholesterolu we krwi jest prawidłowy, sugerują stosunek LDL i HDL: jeśli pierwszy jest niższy niż drugi, to jest to korzystne rokowanie (robi się to w celu oceny ryzyka chorób naczyniowych).