Niemal wszyscy ludzie mają ospę wietrzną, gdy są młodzi. Jednak ospa wietrzna zdolny do trafienia w dorosłego, nie wcześniej chorego. W tym przypadku obraz kliniczny choroby jest szczególnie trudny.

Od kiedy zakaźna ospa wietrzna?

Choroba przenoszona jest przez unoszące się w powietrzu kropelki. Uważają, że przeniesienie wirusa jest możliwe na długo przed wystąpieniem charakterystycznych objawów patologii. Rozumiemy, kiedy ospa wietrzna jest zakaźna iw jakim momencie kontakt z pacjentem nie zagraża zakażeniu:

  1. Okres inkubacji jest liczony od momentu wprowadzenia wirusa do organizmu i trwa 10-20 dni. Już w tym czasie możliwe jest pobranie wirusa, chociaż jego nosiciel nie czuje się źle.
  2. Okres prodromalny trwa 1-2 dni i charakteryzuje się występowaniem pierwszych objawów ospy wietrznej, przypominających wzór SARS.
  3. Ponadto, na skórze osoby zakaźnej pojawiają się wodniste małe wysypki. Czas trwania tego okresu wynosi 3-5 dni, ale w ciężkich przypadkach wysypka może być obecna na ciele przez maksymalnie 10 dni.
  4. Okresowi zdrowienia towarzyszy wysychanie wysypki. Z reguły proces ten trwa do 5 dni.

Jeśli obliczysz, ile czasu upływa od momentu zakażenia osoby do zniknięcia wysypki, możesz dowiedzieć się, kiedy chora ospa wietrzna jest zakaźna.

Okazuje się, że okres, w którym ospa wietrzna jest zakaźna, może trwać do 40 dni. Jednak lekarze przepisują szpital na nie więcej niż 2 tygodnie. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy ospa wietrzna przestaje być zakaźna?

W rzeczywistości lekarze biorą pod uwagę kilka czynników:

  1. Przede wszystkim okres inkubacji przebiega bezobjawowo, a osoba zarażona ospą wietrzną wymaga pomocy, gdy wirus zaczyna już intensywną aktywność w organizmie.
  2. Ospa wietrzna jest uważana za niezakaźną od momentu ustania nowych wodnistych bąbelków. Odtąd pacjent nie jest już w stanie zarażać innych.
  3. kiedy chora ospa wietrzna jest zakaźna
  4. Szpital przez 2 tygodnie zrzucany w przypadku łagodnej postaci ospy wietrznej. Jeśli patologia jest ciężka i towarzyszy jej wysoka temperatura Osoba zarażona spędza więcej czasu w domu. Jest możliwe, że leczenie odbędzie się w oddziale chorób zakaźnych, ponieważ ospa wietrzna u dorosłych często prowadzi do poważnych powikłań.

Czy można uniknąć ryzyka zarażenia? Dorosły osobnik z ospą wietrzną jest niezwykle rzadki z powodu silnej odporności. Jeśli obawiasz się ryzyka infekcji, możesz się zaszczepić.