Wszelkie interwencje chirurgiczne, szczególnie te związane z usuwaniem ropy lub wysięku z wewnętrznych jam, mogą powodować zakażenie zmian. Zainstalowany drenaż po operacji w niektórych przypadkach pozwala przyspieszyć oczyszczanie rany i ułatwić jej obróbkę antyseptyczną. Jednak wraz z rozwojem technologii medycznej procedura drenażu w większości sytuacji została już porzucona, ponieważ usuwanie rur i systemów na zewnątrz może również powodować komplikacje.

Po co drenaż po operacji?

Niestety, wielu chirurgów nadal używa drenażu jako sieci bezpieczeństwa lub z przyzwyczajenia, ustawiając go, aby zapobiec ponownemu zakażeniu i innym powszechnym efektom różnych interwencji. W tym samym czasie nawet doświadczeni specjaliści zapominają, dlaczego drenaż jest w rzeczywistości potrzebny operacje :

  • ewakuacja ropnej zawartości jamy;
  • usuwanie żółci, płynu w jamie brzusznej, krwi;
  • kontrola źródła infekcji;
  • możliwość antyseptycznego płukania ubytków.

Współcześni lekarze przestrzegają zasad minimalnej dodatkowej interwencji w procesie leczenia. Dlatego drenaż stosowany jest tylko w skrajnych przypadkach dlaczego po zabiegu położyć drenaż przypadki, gdy bez niej nie można się obejść.

Kiedy usunąć drenaż po operacji?

Oczywiście nie ma ogólnie akceptowanych terminów usuwania systemów odwadniających. Szybkość ich usuwania zależy od złożoności interwencji chirurgicznej, jej umiejscowienia, charakteru zawartości wewnętrznych ubytków i początkowych celów instalacji urządzeń odwadniających.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci kierują się jedyną zasadą - drenaż musi zostać usunięty natychmiast po spełnieniu jego funkcji. Zwykle dzieje się to w dniach od 7 do 7 dnia po zabiegu chirurgicznym.