Przełyk Barretta jest jednym z najniebezpieczniejszych objawów powikłań GERD - refluks żołądkowo-przełykowy. GERD jest przewlekłą chorobą, która okresowo powtarza się i manifestuje jako spontaniczny i nawracający powrót treści żołądkowej do przełyku z powodu rozluźnienia lub niepełnego zamknięcia zwieracza.

Taki powtarzalny proces może prowadzić do powikłań w postaci przełyku Barretta, co oznacza proliferację cylindrycznego nabłonka w przeciwieństwie do normalnego - płaskiego i wielowarstwowego.

Jak zwykle w medycynie, nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska osoby, która po raz pierwszy ją opisała w 1957 roku. To był angielski chirurg Norman Barrett. Dzisiaj naukowcy nie do końca zdecydowali, czy uznać przełyk Barretta jako osobną chorobę, czy też ocenić go jako objaw GERD.

Według statystyk ta komplikacja występuje u 10% pacjentów z GERD, a biorąc pod uwagę ogólne statystyki - w 1%. Warunek ten jest uważany przez lekarzy za przedrakowy.

Przyczyny przełyku Barretta

Jeśli mamy na myśli związek między przełykiem Barretta a GERD, przyczyną jest przewlekłe uszkodzenie kwasem przełyku, aw rezultacie jego stan zapalny.

Niektórzy twierdzą, że dziedziczna predyspozycja odgrywa rolę w rozwoju tej patologii.

Diagnoza przełyku Barretta

Choroba bezobjawowa komplikuje terminową diagnozę, a zatem osoby z GERD lub cierpiące na ciągłą zgagę, najlepiej jest okresowo odwiedzać gastroenterologa i kontrolować chorobę.

Do badania przełyku stosuje się endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, a po wykryciu naruszeń wykonuje się biopsję w celu analizy obecności komórek nowotworowych.

Czy przełyk Barretta może być wyleczony?

Przełyk Barretta można wyleczyć, ale jest to poważne powikłanie choroby podstawowej, dlatego możliwa jest operacja - ekstremalna metoda leczenia.

Rokowanie dla przełyku Barretta

leczenie przełyku barrett

Ten objaw może być dowodem na raka lub może zwiększyć jego prawdopodobieństwo. Chorobę można regulować za pomocą odpowiedniego leczenia, diety i zdrowego stylu życia.

Jak leczyć przełyk Barretta?

Leczenie przełyku Barretta jest podobne do leczenia GERD i polega na korekcie stylu życia, diety i farmakoterapii. Jeżeli środki te nie dają wyniku pozytywnego, zaleca się operację.

Korekta stylu życia:

 • odrzucenie złych nawyków;
 • normalizacja wagi;
 • eliminacja ładunków;
 • podniesiona pozycja końca głowy łóżka podczas snu.

Dieta dla przełyku Barretta

Jedzenie z przełykiem Barretta to racjonalizacja porcji: trzeba jeść trochę, ale często, a przy tym pożądane jest obserwowanie reżimu.

Po zjedzeniu nie zaleca się zajmowania pozycji horyzontalnej, aby nie wywoływać refluksu - głównego problemu GERD, który wywołuje proliferację tkanki.

Następujące produkty są zabronione do przyjęcia:

 • krem;
 • mleko;
 • kawa i herbata;
 • napoje gazowane;
 • ciasta;
 • mięso kacze, gęś;
 • wieprzowina;
 • jagnię;
 • Smażone i tłuste potrawy;
 • masło i margaryna;
 • owoce cytrusowe

Przy tak restrykcyjnym menu musisz monitorować swoje zdrowie - w diecie jest dużo białka, o niskiej zawartości tłuszczu włókno i ostrożnie - węglowodany. Przejadanie się z tą chorobą jest zabronione.

Leczenie farmakologiczne

Leki są wybierane indywidualnie, ponieważ mówimy o przypadku zaostrzenia stanu i wymaga to specjalnego podejścia do leczenia opartego na wynikach biopsji, jeśli tak, oraz oceny przełyku podczas endoskopii. W takich przypadkach przepisane leki poprawiają ruchliwość i normalizują kwasowość. Również w takich przypadkach skuteczne są leki przeciwwydzielnicze.

Leczenie chirurgiczne

Gdy powikłania GERD - Barret przełyku są często przepisywane chirurgii - fundoplikacja przez technikę laparoskopową.

Przełyk Barretta - leczenie ludowych środków zaradczych

Przełyk Barretta z ludowym środkiem zaradczym

Leczenie przełyku Barretta za pomocą środków ludowych bez kontroli i koordynacji z lekarzem może prowadzić do poważnych powikłań choroby.

Aby zmniejszyć stan zapalny, użyj następującego przepisu:

 1. Wymieszaj równe części kwiatów rumianku, nagietka, szałwia , Ziele dziurawca i siemię lniane, a następnie zrobić wywar i pozostawić go w chłodnym miejscu na 5 godzin.
 2. Weź narzędzie do 5 st.l. 30 minut przed posiłkiem w ciągu miesiąca.

Również w celu leczenia, eksperci w tradycyjnej medycynie zalecają wziąć 2 łyżki. świeżo wyciśnięty sok ziemniaczany codziennie 1,5 godziny po posiłku.