Choroba ogólnoustrojowa, która atakuje różne układy i narządy, nazywa się sarkoidozą. Do tej pory nie było możliwe ustalenie, dlaczego tak się dzieje, chociaż istnieje teoria, że ​​patologia przekazywana jest genetycznie, zależy od równowagi immunologicznej. Sarkoidoza skóry jest dość rzadką postacią choroby, występującą w mniej niż 50% wszystkich przypadków, zazwyczaj u kobiet.

Objawy sarkoidozy skóry

Istnieją 4 formy opisanej dolegliwości:

  • sarkoidowe połączenie;
  • angiolyupoid Broca-Potria;
  • odświeżony toczeń Bienie-Tenneson;
  • podskórny sarkoid Darje-Russi.

Z kolei sarkoidowy Beck dzieli się na 3 grupy:

  • małe zapiekanki;
  • gruboziarnisty;
  • rozproszony-naciekowy.

Objawy małego sarkoidalnego Becka - wysypki, których średnica nie przekracza 5 mm. Elementy są półkuliste, gęste, cyjanotyczne lub brązowe.

Zmiany skórne w grubej sarkoidozie charakteryzują się obecnością płaskich blaszek o brązowo-niebieskawym zabarwieniu. Rozmiar takich formacji sięga 2 cm.

Rodzaj patologii typu naciekającego infiltracyjnie jest rzadki, któremu towarzyszy pojawienie się dużych (do długości dłoni) gęstych ognisk z rozmytymi granicami.

Angiolyupoid Broca-Porye jest znana jako sarkoidoza skóry twarzy, ponieważ wśród jej objawów - duże blaszki o średnicy do 2 cm na bocznych skrzydłach nosa, na czole. Elementy mają miękką powierzchnię, niebieskawy kolor.

Z toczniem chłodnym, płaskie plamy fioletowo-czerwonego odcienia pojawiają się na skórze. Granice w wysypki dokładne i są dobrze widoczne.

W przypadku sarkoidów podskórnych charakterystyczne są wyczuwalne węzły o różnych rozmiarach. Zwykle nie dają niewygodnych wrażeń ani bólu. Podskórne nowotwory czasami łączą się, tworząc rozległe nacieki. Powierzchowny naskórek nad węzłami staje się matowo różowy.

Rozpoznanie sarkoidozy skóry

Z reguły wymagane jest sformułowanie diagnozy różnicowej:

Leczenie sarkoidozy skóry

Głównym sposobem leczenia opisanej patologii jest długotrwałe kontrolowane stosowanie hormonów kortykosteroidów, w szczególności - prednizolonu. Dodatkowo przepisywane są leki cytostatyczne (cyklofosfamid, prospidyna) i przeciwmalaryczne (rezokhin, delagil).