Życie jest pełne niespodzianek! Nawet jeśli sam jesteś punktualny, nie gwarantuje to, że takie nieprzyjemne wydarzenie nie stanie się tobie. Przyczyną spóźnienia się na lot może być wiele: pomyliłeś się, złapałeś w korku, przeniesienie opóźniło poprzedni lot itp. Jak działać w określonych sytuacjach, ten artykuł będzie monitować.

Ogólne informacje na temat procedur zameldowania i wchodzenia na pokład

Istnieją dwie możliwości spóźnienia się na samolot:

 • późne przybycie do rejestracja ;
 • opóźnienie lądowania.

Procedura rejestracji i lądowania jest zgodna z następującym algorytmem:

 • sprawdzanie dokumentów i biletów lotniczych;
 • żądanie bagażu;
 • uzyskiwanie karta pokładowa ;
 • przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa;
 • w przypadku lotów międzynarodowych - kontrola paszportowa;
 • będąc w poczekalni;
 • w sprawie ogłoszenia lądowania - przestrzeganie zasad dotyczących samolotu.

Standardowe daty rejestracji:

 • na liniach krajowych: start - 2 godziny przed odlotem, kończący się - 30 - 40 minut przed odlotem;
 • w lotach międzynarodowych: początek 2,5 godziny, kończący się w 40 minut.

Odprawa online jest możliwa za pośrednictwem strony internetowej firmy nie wcześniej niż na 23 godziny przed odlotem.

Spóźniłeś się na rejestrację, ale samolot jeszcze nie wystartował

W takim przypadku możesz wsiąść do samolotu. Na wielu lotniskach znajdują się stanowiska odprawy dla pasażerów opóźnionych. Pamiętaj, że procedura kosztuje około 60 $ (pasażerowie klasy biznes są zazwyczaj rejestrowani bezpłatnie). W przypadku braku specjalnego regału konieczne jest pilne znalezienie przedstawiciela linii lotniczej, który może zatrzymać na pokładzie do czasu startu samolotu. Należy jednak pamiętać, że istnieje procedura przygotowania przed lotem, więc jeśli nie zostało zbyt dużo czasu przed lotem, nie można się spodziewać, że dostanie się na pokład, szczególnie jeśli trzeba przejść kontrolę paszportową.

Zostałeś zarejestrowany, ale spóźniłeś się do lądowania

Ta sytuacja jest mniej powszechna, jednak może się zdarzyć, że spóźnisz się na lądowanie. Czas lądowania kończy się na 15 do 20 minut przed odlotem. Pasażer, który przeszedł check-in, ale nie przybył na miejsce lądowania, jest wywoływany przez zestaw głośnomówiący. Powinieneś jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem linii lotniczych. W wyjątkowym przypadku można postawić na liniowej.

Spóźniłeś się na samolot z powodu swojej własnej winy

Jeśli samolot poleciał bez Ciebie, musisz natychmiast znaleźć administratora linii lotniczej. Jeśli posiadasz bilet, pomoże ci to w następnym locie, szczególnie jeśli Twój bilet jest w klasie biznes. Ale będziesz musiał dokonać rezerwacji i zakupić nowy bilet na własny koszt. Bilet z otwartą datą odlotu pozwoli Ci zmniejszyć dopłatę.

Przegapiłeś lot łączony ze względu na przewoźnika lotniczego

Jeśli pasażer spóźnia się z powodu przewoźnika, firma jest zobowiązana do przeniesienia go na następny lot. W przypadku braku innych lotów w tym dniu, musisz być zakwaterowany w hotelu i wysłany następnego dnia.

Jeśli lot łączący należy do innej linii lotniczej, powinieneś poprosić o zanotowanie opóźnienia lotu. Następnie przejdź do kontuaru linii lotniczej, na lot, który nie trafiłeś, i przedstaw notatkę o opóźnieniu poprzedniego lotu. Musisz wysłać następny lot! W takim przypadku nie musisz płacić dodatkowo.

Nie miałeś czasu wejść na pokład samolotu z powodu błędu taksówkarza lub opóźnionego pociągu

W takim przypadku masz prawo do odszkodowania za straty materialne i moralne. Pamiętaj, aby wziąć taksometr lub potwierdzenie odbioru kierowcy, gdzie data, godzina, stan. numer samochodu i dane przewoźnika. Gdy pociąg jest opóźniony, oznacz bilet pociągiem pociągu o godzinie, kiedy pociąg dotrze na stację. Następnie należy napisać oświadczenie skierowane do szefa służby taksówkowej lub odpowiedzialne za przewóz pasażerów, które opisuje incydent. Załącz do wniosku kopie dokumentów potwierdzających stratę: bilety, pokwitowania itp. Masz prawo żądać zwrotu zarówno ceny biletu, jak i kosztu vouchera, płatnego hotelu itp. spóźniony na lot do zrobienia1 Ponadto możesz zażądać zapłacenia kary w wysokości 3% za godzinę opóźnienia. Roszczenie jest składane w dwóch egzemplarzach, na kopii, kierownik serwisu jest zobowiązany do sporządzenia protokołu odbioru roszczenia. Jeżeli osoba odpowiedzialna odmówi wystawienia znaku, musi skorzystać z pomocy dwóch świadków, którzy muszą złożyć dokument po przekazaniu skargi, oraz podać własne dane i informacje z paszportów. Jako opcję - wyślij wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pamiętaj, aby zapisać potwierdzenie i powiadomienie! Jeśli usługa nie odpowiada lub stara się rozwiązać problem w sposób niedopuszczalny, skontaktuj się z sądem.