Często zdarza się, że ktoś rzuca się do chirurga, gdy jego żołądek boli, lub do neurologa, jeśli występuje migrena, i okazuje się, że psychoterapeuta potrzebuje pomocy. Zamaskowana depresja jest bardzo podstępną chorobą, której nie mogą łatwo wykryć nawet doświadczeni specjaliści.

Zamaskowana depresja - co to jest?

Niektóre zaburzenia psychiczne mogą być ukryte nie tylko dla innych, ale także dla pacjenta. Zamaskowana depresja jest jedną z chorób przewlekłych, w której major objawy depresji "Zamaskowany" pod objawami chorób somatycznych lub neurologicznych. Jednocześnie większość pacjentów nie wierzy w ich stan i preferuje leczenie u innych specjalistów.

Maski depresyjne

Diagnozy, zgodnie z którymi ukryta choroba może być ukryta, zwane jest często maskami depresyjnymi:

 • wegetatywna dystonia naczyniowa;
 • osteochondroza;
 • zespół jelita drażliwego;
 • cardioneurosis;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • migrena;
 • choroby skóry;
 • zespół hiperwentylacji;
 • bolesne miesiączkowanie z nie wyjaśnioną genezą.

Zamaskowana depresja z senestopatią

Osobno, zwyczajowo wyodrębnia się taką chorobę, jak utajona depresja ze stwardnieniem zrogowaciałym. Cechę choroby można nazwać faktem, że jest ona zdolna do ukrywania się pod maskami pewnych fizycznych wrażeń - senesthopathies. Pacjent odczuwa nieprzyjemne bolesne odczucia w różnych częściach ciała, które nie mają przyczyn fizjologicznych. Jeśli pojawią się takie objawy, należy skontaktować się z psychiatrą, a nie specjalistami z innych profili. Jednakże, gdy wykrywane są bóle głowy, osoba udaje się do neuropatologa, a gdy żołądek jest zmartwiony, spieszy się, aby skonsultować się z chirurgiem.

Zamaskowana depresja - przyczyny

Takie zaburzenie psychiczne, jak ukryta, zamaskowana depresja, rozwija się w wyniku zmniejszenia stężenia hormonów, które mogą przenosić sygnały z narządów zmysłów do mózgu. Człowiek nie doświadcza już radości, przyjemności i innych pozytywnych emocji z życia. Dni powszednie zaczynają wydawać się szare, a nawet puste, a wszystko, co otacza, przestaje interesować. Wśród możliwych przyczyn, które mogą prowadzić do tego warunku:

 1. Dziedziczność . Hipoteza ta nadal nie jest potwierdzona naukowo, ale dzięki badaniom okazało się, że ci ludzie, których krewni cierpieli na nerwicę, depresję i inne zaburzenia psychiczne , ryzyko tego stanu jest wyższe.
 2. Zaburzenia hormonalne . Ponieważ przedstawiciele słabszych zmian hormonalnych płciowych mogą występować częściej, ryzyko wystąpienia depresji jest większe.
 3. Traumatyczne wydarzenia rozstają się z bliską osobą, zerwaniem relacji, zwolnieniem z pracy i innymi wydarzeniami, które wywołują silne uczucia.
 4. Ogólne pogorszenie się stanu - zespół przewlekłego zmęczenia , awitaminoza, zmniejszenie godzin dziennych, które może powodować osłabienie organizmu.
utajona depresja

Zamaskowana depresja - objawy

Niewłaściwe traktowanie może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ ważne jest, aby wiedzieć, jak przejawia się ukryta depresja. Aby pomóc bliskiej osobie lub przyjacielowi w poradzeniu sobie z chorobą, należy w porę wykryć oznaki utajonej depresji:

 1. Fobie, czyli ciągły niepokój . W tym stanie osoba nieustannie doświadcza lęków i niepokoju. Jednocześnie może być wiele powodów, w tym strach przed zachorowaniem i lęk przed jazdą w transporcie publicznym. Główną cechę takich lęków można nazwać ich bezpodstawnością.
 2. Stany obsesyjne . Może to być niepotrzebne pragnienie czystości, gdy pacjent myje ręce dziesięć razy dziennie za pomocą środków antyseptycznych. W takim przypadku ważne jest, aby zwracać uwagę, jeśli dana osoba nie tylko wykonuje określone działania, ale także wymaga innych.
 3. Neurasthenia Osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne ma mniejszą wydajność, słabość i bóle głowy. Wszystkie te warunki prawie zawsze są związane z chorobą.
 4. Zaniepokojony apetyt i sen . Chorzy na tę chorobę są zawsze niespokojnym snem z koszmarami, częste budzenie się W niektórych przypadkach, w wyniku zaburzeń nerwowych, zwiększa się apetyt, a dana osoba może przybrać zbędną wagę.
 5. Zmiana postaci . Często osoba uciskana staje się drażliwa, jęcząca, wycofana, ponura i niekomunikatywna. Tacy ludzie starają się unikać kontaktu z innymi i wolą samotność.

Zamaskowana depresja - leczenie

Jeśli choroba jest maską depresji, należy natychmiast skontaktować się z najlepszym terapeutą, który wie, jak przezwyciężyć depresję. Istnieją dwie metody leczenia:

 1. Leczenie farmakologiczne . W leczeniu zaburzeń psychicznych stosuje się leki przeciwdepresyjne, uspokajające i inne skuteczne środki.
 2. Psychoterapia . Do leczenia często wykorzystuje się funkcje kognitywne, behawioralne, rodzinne, racjonalne i arteterapii.