Obecnie przyjmuje się, że kobiety i mężczyźni są równi. Równy, ale nie taki sam, powie ci każdy psycholog. Aby określić ten stopień różnicy, istnieje nawet specjalna gałąź psychologii - psychologia różnicowa. Główne zadania tej branży to identyfikacja i badanie różnic między jednostkami i grupami osób, identyfikacja przesłanek różnic, a także przewidywanie i analiza konsekwencji. Ze względu na psychologię różnicową i psychodiagnostykę testy psychologiczne do określania typu psychicznego stają się coraz doskonalsze. osobowość różnice rasowe, narodowe i kulturowe. A to wszystko z kolei pomaga poprawić dystrybucję mas w miejscach pracy, obszarach działalności, wyspecjalizowanych instytucjach edukacyjnych.

Różnice między płciami Nie w psychologii

Zanim zaczniemy analizować charakterystyczne różnice między mężczyznami i kobietami w psychologii, zrozumiemy, czy istnieją fizjologiczne przesłanki do mówienia o równości i braku różnic.

Po pierwsze, różnice fizjologiczne są zewnętrznymi czynnikami struktury ciała. Po drugie, u mężczyzn i kobiet skład krwi, częstość tętna, objętość i częstość oddechów są różne.

Były okresy w historii, kiedy mężczyźni rządzili kobietami, a czasy, kiedy wszystko zmieniło się dramatycznie i ukształtowała się matriarchat. Co jest lepsze, co gorsze, nie wiadomo, ale nawet sama wiedza o historii różnicy między tymi dwiema strukturami przemawia za tym, że jesteśmy inni.

Psychologia różnicowa płci

Przejdźmy zatem do najbardziej kontrowersyjnego momentu w psychologii - psychologii różnicowej mężczyzny i kobiety. Przy okazji, w przedszkolach Szwecji nie można wymówić słowa "on" i "ona" w odniesieniu do chłopców i dziewcząt, aby nikt nie czuł się wykorzystywany seksualnie.

Zacznijmy od prostego.

U mężczyzn rozwinięte:

 • logika;
 • abstrakcyjna wizja;
 • pragnienie władzy;
 • orientacja w czasie i przestrzeni;
 • skupić się na wynikach;
 • mężczyźni zwracają uwagę na to, co widzą.

Kobiety rozwinęły:

 • intuicja;
 • ostrożność;
 • podkreślając konkretne punkty;
 • uważność i dokładność (dlatego większość księgowych to kobiety);
 • komunikacja;
 • kobiety zwracają uwagę na to, co słyszą.

Jeśli chodzi o predyspozycje kobiet do pracy jako księgowi, istnieje wiele warunków wstępnych w ich osobowości według psychologii różnicowej.

Najpierw kobiety czytają i zastanawiają się szybciej. Po drugie, lepiej pamiętają i dokładniej odtwarzają to, co czytają. Poza tym emocjonalne postać kobiety są bardziej zmienne, co oznacza, że ​​lepiej dostosowują się do zmieniających się okoliczności.

Miłość i psychologia psychologia różnicowa mężczyzn i kobiet

Psychologia różnicowa, jako nauka, lub, bardziej słusznie, jako nauka, weszła nawet do badań miłości od pierwszego wejrzenia. Udowodniono, że tylko mężczyźni są zdolni do miłości od pierwszego wejrzenia. I to jest spowodowane ewolucją. Silna płeć rozwinęła umiejętność wyboru najlepszego dla kontynuacji rodzaju towarzysza przez kilka sekund.

U kobiet nie ma również możliwości miłości od pierwszego wejrzenia z powodów ewolucyjnego rozwoju. Wynika to z faktu, że kobieta potrzebuje czasu, aby ustalić, czy jej partner nie zrezygnuje z pierwszej trudności, czy może zapewnić potomstwu jedzenie, ochronę itp.

Co więcej, można wytłumaczyć nawet miłość mężczyzn do pięknych kobiet. Piękne - to zdrowe, pełne, bez wad i deformacji. Dlatego tylko piękna kobieta może dać zdrowe potomstwo.

Natomiast kobiety, ewolucyjnie, patrzą nie tylko na zewnętrzne wskaźniki, ale także na całą serię dowodów na to, że mężczyzna przestrzega samego siebie i przyszłe potomstwo.