Do chwili obecnej w psychologii istnieje kilka klasyfikacji typów osobowości i warto zauważyć, że granice między nimi są nieco rozmyte. Każdy wariant ma swoje specyficzne cechy, typ zachowania i inne cechy. Pomimo faktu, że prawie każda osoba może znaleźć wiele funkcji związanych z różnymi typami osobowość manifestują się w większym lub mniejszym stopniu, a zatem możemy wyróżnić dominującą.

Rodzaje osobowości w psychologii

  1. Typ narcystyczny . Dla takich ludzi bardzo ważne jest nastawienie i aprobata innych. Kiedyś idealizowali wszystko, a przede wszystkim dotyczyły własnego życia. Ponieważ żonkile zaniedbują ludzi, bardzo trudno jest nawiązać z nimi relacje. Często fantazjują o sukcesie, mocy, idealnej miłości i pięknie. Tacy ludzie łatwo wykorzystują innych, aby osiągnąć swoje cele.
  2. Typ schizoidalny . Osoby z psychologicznym typem schizoidu często wycofują się do siebie i są wycofywane, podczas gdy nie mogą nawiązać żadnego związku z innymi ludźmi. Często fantazjują, lubią filozofię, prowadzą zdrowy tryb życia i kochają zwierzęta. Dla tego typu osobowości w psychologii nie ma znaczenia, czy akceptować czy krytykować innych, a tacy ludzie nie wiedzą, jak wyrażać swoje uczucia, i dotyczy to zarówno dobra, jak i zła.
  3. Typ paranoidalny . Ta opcja w typologii osobowości w psychologii łączy strach i wstyd. Jego właściciele są nieustannie podejrzliwi i nieufni wobec innych ludzi. W różnych sytuacjach wierzą, że są używane przez innych. Paranoiści są podatni na różne niepowodzenia i porażki, są podejrzliwi i zrzędni. Często też przeceniają własną ocenę.
  4. Typ obsesyjno-kompulsywny . W przypadku czwartego rodzaju osobowości w psychologii istnieją stałe wątpliwości i nadmierna ostrożność przed różnymi zdarzeniami. Tacy ludzie przeżywają różne szczegóły i zasady, a także są perfekcjonistami, więc martwią się każdą drobnostką. Aby uzyskać określony rezultat, tacy ludzie mogą porzucić przyjemność i relacje międzyludzkie. Warto również wspomnieć o takich nieodłącznych cechach, jak pedanteria, upór i sztywność.
  5. Typ histeryczny . Tacy ludzie lubią żyć na pokaz, jednocześnie wyolbrzymiając ekspresję własnych uczuć. Ciągle szuka lub stwarza sytuacje, aby być w centrum uwagi. Lubią też podkreślać seksualność i są zaabsorbowani własnym wyglądem.
  6. Typ psychopatyczny . W psychologii osobowości tego rodzaju ludzi, bezduszność jest związana z uczuciami innych, nieodpowiedzialnością i lekceważeniem istniejących norm. Nigdy nie czują się winni i nie wiedzą, jak uczyć się na błędach. Właściciele psychopatycznego rodzaju winy typologia osobowości w psychologii otaczający we wszystkich grzechach i ciągle jest w stanie drażliwości.
  7. Typ depresyjno-maniakalny . Tacy ludzie nie mogą podejmować decyzji bez konsultacji z innymi. Są bardzo łatwe do manipulowania, ponieważ zgadzają się ze wszystkim, doświadczając, że są odrzucani. Boją się samotności, więc często zmagają się ze strachem przed opuszczeniem.
  8. Typ masochistyczny . Ludzie tego typu mają stale silne poczucie napięcia i troski. Są przekonani o własnej nieatrakcyjności w porównaniu z innymi ludźmi. Masochiści nie wchodzą postawy , jeśli nie ma żadnych gwarancji. Mają pewne ograniczenia w życiu, ponieważ potrzebują fizycznego bezpieczeństwa.