Kilka wieków temu picie alkoholu uważano za całkiem zwyczajne i naturalne, nie można było sobie wyobrazić kolacji bez kubków piwa lub kieliszków wina. Wraz z rozwojem medycyny lekarze w XIX wieku udowodnili, że alkohol ma negatywny wpływ na organizm człowieka i uzależnia. Działanie substancji alkoholowych jest szkodliwe dla praktycznie wszystkich narządów i układów.

Używanie alkoholu prowadzi w pierwszym rzędzie do zaburzenia układu nerwowego, to znaczy, że osoba cierpi na sen, panuje uciskany stan i często pojawia się smutny nastrój. U osób uzależnionych od alkoholu dochodzi do drżenia rąk, przy braku alkoholu - zwiększonej drażliwości nerwowej.

Komórki nerwowe są wrażliwe na alkohol, ich ucisk w momencie zażywania alkoholu prowadzi do spowolnienia układu nerwowego. Alkohol ma negatywny wpływ na pamięć, ponieważ z powodu naruszenia przewodnictwa nerwowego osoba w stanie odurzenia nie pamięta, skąd pochodzi i jakie jest jego imię. Nawet jeśli mężczyzna lub kobieta będzie spać po zatruciu, istnieje amnezja wsteczna tj. ludzie nie pamiętają, co wydarzyło się w "zabawnym" wieczorze.

Negatywne objawy narażenia na alkohol występują następnego dnia. Wiele osób ma bóle głowy, ponieważ komórki mózgowe są najbardziej wrażliwe na toksyny, a alkohol jest trucizną dla ludzkiego organizmu. Bóle głowy są również spowodowane ostrym skurczem naczyń krwionośnych, ponieważ alkohol najpierw rozszerza naczynia obwodowe, a po kilku godzinach odruchowo spazmatycznie.

Liczne badania lekarzy specjalistów w zakresie funkcji rozrodczej kobiecego ciała dowiodły jednoznacznego negatywnego wpływu alkoholu na ciążę. Kobiety, które spożywają alkohol przed poczęciem, niszczą informacje genetyczne w mieszku włosowym, więc dzieci rodzą się później z deformacjami i pozostają w tyle pod względem rozwoju psychofizycznego. Spożywanie alkoholu podczas ciąży prowadzi do tego, że substancje alkoholowe przenikają przez barierę łożyskową i negatywnie wpływają na płód, hamując rozwój układu nerwowego.

Wpływ alkoholu na różne narządy i układy

W organizmie alkohol zaczyna wchłaniać się w żołądek, więc lekkie zatrucie obserwuje się kilka minut po wypiciu szklanki.

Różne napoje alkoholowe mają różny wpływ na skład krwi, więc dzienne spożycie 50 ml czerwonego wina prowadzi do zwiększenia syntezy czerwonych krwinek, a zatem zwiększa się poziom hemoglobiny, poprawia się funkcja przenoszenia tlenu.

Napoje alkoholowe o wysokim stężeniu substancji alkoholowych (40% lub więcej) mają negatywny wpływ na białe krwinki. Nawet niewielka część alkoholu zawartego w krwi może zabić limfocyty, więc alkohol ma negatywny wpływ na odporność .

Istnieją jednak pozytywne aspekty destrukcyjnego wpływu alkoholu na żywe komórki. Na przykład, wycierając skórę chusteczkami alkoholowymi, można neutralizować patogenne mikroorganizmy.

Z substancji alkoholowych ciało, a także inne toksyny, pozbywają się głównie z powodu wątroby. Ten narząd działa jak filtr, dzięki unikalnej strukturze hepatocytów, substancje toksyczne są absorbowane w tkance wątroby, a następnie z żółcią są wydalane do jelita już w stanie neutralnym. wpływ alkoholu na kobiece ciało Częste spożycie alkoholu ma niszczący wpływ na komórki wątroby, ponieważ część hepatocytów umiera z alkoholu, a nowe nie mają czasu na regenerację. Stopniowo tkanka wątroby zostaje zastąpiona włóknami łącznymi, powstaje marskość, a organizm przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje.

Kiedy alkohol się psuje, w wątrobie powstaje substancja - aldehyd octowy, który wciska trzustkę. Alkohol ma negatywny wpływ na trzustkę, ponieważ aktywuje produkcję enzymów, ale ilość produkowanego soku trzustkowego nie zwiększa się. Skoncentrowany sok powoduje podrażnienie ścian narządu, co prowadzi do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki i często ten proces jest nieodwracalny.