Alkoholizm to choroba, która zamienia życie pacjenta i jego rodziny w koszmar. W tej sytuacji nawet istnieje specjalny termin - współzależność. Co zrobić z kobietą, jeśli jej mąż jest alkoholikiem, doradzi radę psychologa.

Wskazówki psychologa, jak żyć z mężem alkoholikiem

Jeśli mimo uzależnienia kobieta nadal kocha swojego męża, mimo wszystko nadal z nim mieszka. W tym przypadku żona powinna spróbować pomóc swojemu mężowi pokonać chorobę.

Przykłady lekarstwa na alkoholizm nie są rzadkie, ktoś pomaga szczerze wierzyć, inni - psycholog, trzeci - leki i różne "kodowanie". W każdym przypadku metoda powinna być wybierana indywidualnie. Należy jednak zauważyć, że pomoc psychologiczna jest również konieczna dla samej kobiety, ponieważ życie jest w ciągłym strachu i stres wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Ale podczas gdy mąż pije, kobieta musi przestrzegać pewnych zasad:

  • nie możesz pokazać swojej słabości i bezradności - takie zachowanie kobiety popchnie mężczyznę do jeszcze większej ilości libacji, a jeśli mąż wie, że jego żona będzie dobrze żyć bez niego, spróbuje poradzić sobie z tym problemem;
  • żona nie powinna zapominać, że jest kobietą - mężczyzna powinien zawsze pamiętać, że kocha swoją żonę, wtedy pragnienie pokonania choroby będzie dla niego silniejsze;
  • jego żona potrzebuje więcej czasu, aby oddać męża - wspólne interesy rodzinne i interesy mogą stworzyć cud i odwrócić mężczyznę od alkoholu.

Czego nie robić mąż pijący żonę:

  • skandal, histerię, "zobaczył" małżonka;
  • ignorować go lub grozić rozwodem;
  • biegnij;
  • ośmieszyć i usprawiedliwić alkoholizm;
  • zbesztanie męża nie jest jego złym nawykiem, ale jego nawykiem;
  • winić przyjaciół i krewnych za alkoholizm - osoba dokonuje własnego wyboru.

Aby pomóc jej mężowi, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyn alkoholizmu. Może to być predyspozycja genetyczna, silny stres związany ze śmiercią, zwolnienie, zdrada. Żona musi spróbować zrozumieć, co dokładnie daje mężowi alkohol - wyzwala, pozwala zapomnieć o problemach, zwraca na niego uwagę. mąż alkoholowy porada psychologa Aby mąż "związał" się z drinkiem, musisz zastosować wszystkie metody i argumenty: wyjaśnij, jak szkodliwe jest ciało dla alkoholu, pokaż je wyraźnie (przez zrobienie filmu), jak pijany jest obrzydliwy, poproś o pomoc krewnych i przyjaciół.

Ale jeśli nic nie pomaga, mężczyzna pije i "rozkłada ręce", kobieta może mieć tylko jeden problem: jak uciec od męża - alkoholika i tyran - bez strat, zachowując zdrowie fizyczne i psychiczne. A jeśli taka decyzja zostanie podjęta, należy ją wdrożyć bezzwłocznie i żałować, zapewniając bezpieczeństwo siebie i dzieci.