Sama nazwa sugeruje, że rozpoznanie choroby nie będzie tak łatwe. Zamaskowana depresja jest ukrytą depresją, która "ukrywa się" i zakłada pojawienie się jakiejkolwiek innej dolegliwości. W tym samym czasie objawy są rozłożone. depresja - Schyłek nastroju, brak energii, lenistwo, pesymizm, cofają się w tle i są postrzegane jako naturalni towarzysze choroby fizjologicznej.

W rezultacie osoba doświadczająca bólu w sercu, plecach, głowie iw ogóle, gdziekolwiek, trafia do oficera dystryktu, jest badana, a lekarz, zgodnie z oczekiwaniami, z pewnością znajdzie jakieś odchylenie od normy, która będzie traktowana. Stan przeddepresyjny lub zamaskowana depresja może być bezskutecznie leczona przez lata jako choroba kardiologiczna, wegetatywno-naczyniowa, lokomotoryczna itp. Ale radzenie sobie z taką depresją nie jest wcale trudne, jeśli pacjent ma tyle szczęścia, aby dostać się do psychoterapeuty.

Objawy

Oczywiście zamaskowana depresja słynie z ukrytych objawów, ale mimo to można podejrzewać ich obecność.

1. Diagnozowanie następujących chorób:

  • wegetatywna dystonia naczyniowa;
  • cardioneurosis;
  • migrena;
  • nerwica żołądka;
  • przemijające nadciśnienie.

Wszystkie te choroby są prawdziwe, ale jeśli ich leczenie nie pomaga, możesz wątpić w ich obecność.

2. Sezonowość objawów - zawsze chorujesz w godzinach porannych lub wieczornych lub w określonych porach roku.

zamaskowane objawy depresji

3. Kiedy pojawiają się objawy, nie ma przyczyn - stres, diety choroba.

4. Leczenie "podstawowej" choroby nie pomaga, a po przetestowaniu leków antydepresyjnych stajesz się lepszy, wręcz przeciwnie.

5. Obecność (choć nie jest to oczywiste) objawów zwykłej depresji.

Po podróży do psychologa wszystko może stać się jasne, ponieważ leczenie zamaskowanej depresji nie różni się od leczenia depresyjnych postaci depresyjnych. Słuchaj swojego ciała i zawsze krytykuj opinię lekarzy (ponieważ jest to zawsze subiektywne) i przepisanych leków. Lepiej skontaktować się z kilkoma specjalistami niż nakarmić się pigułkami za nic.