Salsa - tradycyjny meksykański gorący sos Jest również popularny w innych krajach Ameryki Łacińskiej i na całym świecie. Istnieje wiele przepisów na salsę, można powiedzieć, że jest to sprawa rodzinna. Najczęściej podstawą są pomidory i czerwona papryczka różnych rodzajów (ale możliwe są również inne opcje), inne składniki to preferencje osobiste i sezonowe. Czosnek, cebula, kolendra (kolendra), inne aromatyczne zioła, różne owoce, na przykład: mango, awokado - a także miąższ dyniowy, feijoa, pęcherzyca, są dodawane do salsy.

Jak zrobić salsę z mango, awokado i czerwonej cebuli?

Składniki:

  • świeże owoce mango - 1 szt .;
  • owoce awokado - 1 szt .;
  • wapno - 1 szt .;
  • pieprz czerwony pikantny (dowolnego rodzaju) - 1 szt .;
  • czerwona cebula - 1 szt .;
  • czosnek - 2-3 ząbki;
  • oliwa z oliwek lub inny olej roślinny z tłoczenia na zimno - 2-4 ul. łyżki;
  • świeża kolendra;
  • sól

Gotowanie

Owoce mango i awokado przeciąć na pół i usunąć kości. Miąższ awokado oddziela się od skóry. Pokrój małe kawałki awokado i pulpy mango. Czosnek z czerwonym pieprzem i solą w moździerzu. Obrana cebula i drobno posiekany kolendra. Wszystko wymieszać i doprowadzić blendera do jednorodności (do tego można użyć maszynki do mięsa). Dodaj sok z limonki i olej roślinny. Wymieszaj. Sos jest gotowy, możesz go przechowywać w czystym, małym, zamkniętym pojemniku w lodówce.

Oczywiście skład i proporcje składników w salsie mogą się znacznie różnić. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku papryki - istnieje wiele odmian różnych papryczek hot chili (wskaźnik nasilenia może się znacznie różnić). Wszystkie odmiany mają różne smaki, więc dodawaj pieprz ostrożnie, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Ale nie przejmuj się zbytnio, kwasowy składnik (ocet lub sok z limonki) zrównoważy smak. Należy również zauważyć, że ostra papryka jest bardzo przydatna w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, ale nie jest szczególnie przydatna w przypadku przewodu pokarmowego. salsa z mango i awokado powikłania.

Bądź kreatywny. Cóż, oczywiście, nie przesadnie, na przykład, można powiedzieć na pewno, że w przeciwieństwie do sosów azjatyckich, miód i cukier zwykle nie są dodawane do sosów latynoamerykańskich (chyba, że ​​trzcinowo iw małych ilościach).

Salsa na bazie mango jest dobrze serwowana z różnorodnymi tradycyjnymi potrawami meksykańskimi (wszelkiego rodzaju burritos, tacos, enchiladas itp.), Przekąskami mięsnymi i rybnymi, fasolą, ryżem, polentą, ziemniakami i ryżem. Danie można natychmiast przyprawić sosem lub podawać salsę w osobnym pojemniku.