Rzeki i jeziora w Laos są jednym z głównych środków transportu. Jednak ze względu na obecność dużej liczby kaskad i wodospadów, nie wszystkie tętnice rzeki są odpowiednie do nawigacji. Ponadto rzeki Laosu są aktywnie wykorzystywane do budowy elektrowni wodnych i do pozyskiwania zasobów energetycznych na potrzeby gospodarstw domowych i rolnictwa (nawadnianie, rolnictwo).

Ze względu na monsunowy klimat w Laosie rzeki są zalewane podczas letnich powodzi i zimą stają się płytsze, powodując znaczny deficyt wody.

Główne rzeki w Laosie

Rozważ najważniejszą arterię wodną kraju:

 1. Rzeka Mekong. Jest to jedna z największych rzek na terytorium Azji i na półwyspie Indochin. Płynie nie tylko w Laosie, ale także w Chinach, Tajlandii, Kambodża i Wietnam. W ten sposób Mekong częściowo określa Lao Myanmar i Tajlandii. Długość rzeki wynosi 4500 km, podczas gdy w Laosie jej długość wynosi 1850 km. Pod względem długości Mekong zajmuje 7 miejsce w Azji i 12 miejsce na świecie. Powierzchnia jego basenu wynosi 810 tysięcy metrów kwadratowych. km Река Меконг

  Mekong to rzeka, na której stoi stolica Laosu - Miasto Wientian , a także kilka innych miast w kraju - Pakse , Savannakhet , Luang Prabang . Ponadto wpływa do niego kilka rzek. Rzeka Mekong jest spławna w odległości 500 km od Vientiane do Savannakhet, w której jej szerokość wzrasta do 1,5 km. Łodzie motorowe służą do poruszania się, a także płaskodennych sampanów i ciast. Oprócz żeglugi woda w rzece Mekong w Laosie jest wykorzystywana do produkcji energii wodnej, do uprawy ryżu w rozlewiskach rzek, gdzie gleby przybrzeżne są bardzo bogate w muł, a także w rybołówstwie i turystyce.

 2. Каякинг на реках в Лаосе
 3. Rzeka Ka. Przepływa przez terytorium Wietnamu i Laosu, a rzeka ta powstaje na granicy tych dwóch krajów u zbiegu rzek Nune i Mat. Długość rzeki Ka wynosi około 513 km, powierzchnia basenu wynosi 27 200 km kw. km Jedzenie odbywa się głównie z powodu opadów, powodzi - latem i jesienią. Średnie roczne zużycie wody wynosi 680 cu. m na sekundę.
 4. Река Ка
 5. River Kong. Płynie w trzech stanach Azji Południowo-Wschodniej - w Laosie, Kambodży i Wietnamie. Początek zajmuje grzbiet. Długość rzeki Kong wynosi około 480 km.
 6. Река Конг
 7. Rzeka Ma. Wpływa do Zatoki Morza Południowochińskiego. Źródłem rzeki są góry Wietnamu. Rzeka Ma odżywia się deszczówką, a powódź przypada na okres lata-jesieni. Długość tej rzeki osiąga 512 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 28 400 metrów kwadratowych. km Średnie roczne zużycie wody wynosi od 52 cu. m na sekundę.
 8. Река Ма
 9. Rzeka U. Jej długość wynosi 448 km. Źródło rzeki U odbywa się na północy Laosu, w prowincji Phongsaly. Rzeka zasilana jest przez deszcze, latem i jesienią następuje powódź. Rzeka U wpływa do Mekongu, a jej wody są szeroko wykorzystywane do nawadniania. Ponadto U jest bardzo ważną arterią komunikacyjną na północy Laosu.
 10. Река У
 11. Rzeka Tyu. Płynie w Laosie i Wietnamie, a zasięg w obu krajach jest prawie taki sam (165 km w Laosie, 160 - w Wietnamie). Źródła tej rzeki znajdują się w północno-wschodniej części Laosu, w prowincji Huaphan. Po prawej Tyu wpada do rzeki Ma.