Podróżowanie Laos , zdecydowanie warto odwiedzić niesamowite i wyjątkowe w jej piękno kompleksy speleologiczne. Jaskinie w Laosie są ulubionym miejscem odpoczynku w ciągu dnia mieszkańców, którzy w szczycie ciepła zbierają się w chłodnym cieniu przy wejściach.

Najpiękniejsze jaskinie Laosu

Oferujemy przegląd najciekawszych podziemnych grot w kraju:

 1. Tam Chang Cave (Tham Jang lub Tham Chang). Ona jest w prowincji Vientiane , na południe od miasta Vang Vieng. Most do rzeki o tej samej nazwie prowadzi do jaskini. W XIX wieku Tam Chang był używany jako schronienie przed chińskimi najazdami i grabieżą. Rozmiar jaskini nie jest zbyt duży, ale przez dziury w wapiennych ścianach widać wspaniałą panoramę rzeki i jej okolic. Zabierz to ze sobą wycieczka lornetki, możesz podziwiać wspaniałe krajobrazy pobliskich zielonych stoków. Wiosną, gdy woda w rzece dociera do jaskini i przenika do niej, możesz popłynąć łodzią około 80 metrów w głąb lądu. Wewnątrz dla wygody zwiedzających włączone światła elektryczne, a u podnóża jaskini można zobaczyć górski potok z krystalicznie czystą wodą wpływającą do rzeki Vang Vieng.
 2. Пещера Там Чанг
 3. Cave Tam Sang (Tham Xang, Elephant Cave). W rzeczywistości jest to cały kompleks speleologiczny, który obejmuje cztery jaskinie położone obok siebie, które nazywają się Tam Sang, Tam Hoi, Tam Lu i Tam Nam. Jaskinie te znajdują się 8 km na północ od Vang Vieng, w pobliżu wioski Ban Pakpo. Nazwa Tam Sung jest tłumaczona jako "Jaskinia Słoniowa", co można wytłumaczyć formą stalaktytów przypominającą słonie. Wewnątrz jaskini możesz zobaczyć kilka posągów Buddy, a jeśli przejdziesz głębiej w 3 km, wtedy podziemne jezioro otworzy się na twoje spojrzenie. Podczas walki o niepodległość Laos używał tych jaskiń, aby schronić partyzantów, a także szpital z salą operacyjną i magazynem broni. Ten arsenał jest obecnie zamknięty dla zwiedzających, ale szczątki szpitala są dostępne do oglądania podczas wycieczki z przewodnikiem. Odwiedzanie Tam Sang jest lepsze w godzinach porannych, ponieważ światło przenika do jaskini lepiej.
 4. Пещера Там Санг
 5. Jaskinia Paku (Pak Ou, Jaskinie tysięcy Buddów). Jest to najbardziej znany kompleks jaskiń w Laosie, położony nad rzeką Mekong. Ruch na Pak Y możliwy jest tylko łodzią. W pobliżu ujścia rzeki znajdują się dolne (Tam Teung (Tham Theung) lub Tam Prakachai (Tham Prakachai)) i Upper (Tam Ting (Tham Ting) lub Tam Leusi (Tham Leousi)) jaskinie. W nich można zobaczyć kolekcję drewnianych posągów Buddy, które są darami lokalnych mieszkańców i pielgrzymów. Wejście do Górnej Jaskini zdobią rzeźbione drewniane bramy. Z niego dochodzą schody do Dolnego, bardziej eleganckiego i bogatszego w prezenty.
 6. Пещера Паку
 7. Jaskinia Buddy , zwany także Tam Pa Fa (Tham Pa Fa). Według mnichów z Laosu, jest to idealne miejsce do medytacji i uzyskania harmonii i spokoju ducha. Tutaj można zobaczyć znaczną kolekcję brązowych posągów Buddy i rękopisów na liściach palmowych. W Tam Pa Fa są dwa poziomy. Górna jest sucha, a w niej przechowywane są posągi. Dolny poziom jest wypełniony wodą, która utworzyła Jezioro Nong Pa Fa, którego nazwa oznacza "jezioro żółwia z miękką skorupą". Wycieczka rozpoczyna się w dolinie i wnika głęboko w wodę, następnie można pływać około 400 m. Oświetlenie w jaskini jest tylko naturalne, dlatego zaleca się zabrać ze sobą latarnię i nosić wygodne buty i zamknięte ubrania, aby chronić przed komarami.
 8. Пещера Будды
 9. Tam Hun Xe Cave (Tham Khoun Xe). Znajduje się w centrum Laosu i nie jest jeszcze w pełni dostępny dla zwiedzających. Niesamowicie piękna seria siedmiokilometrowych wypełnionych wodą grot, czasami osiągających 120 m wysokości i 200 szerokości. Nazwa Tam Hun Xe oznacza "jaskinię u źródła rzeki": Kse Bang Fai powstaje w dżungli i przenika lokalne skały przez cały czas. Wewnątrz tej jaskini znajduje się 5 progów, z których pierwszy będzie w odległości 2 km od wejścia. Podczas wizyty pożądane jest posiadanie własnej łodzi, którą można poruszać się po kamieniach, aby przejść dalej, w przeciwnym razie ruch nie będzie możliwy. Od czerwca do października rzeka ma bardzo burzliwy prąd, dlatego lepiej powstrzymać się od odwiedzania Tam Hong Xue.
 10. Пещера Там Хун
 11. Jaskinia Niach (Wielka Jaskinia, Niah Wielki, Gua Niah). Zamieszkali ludzie 40 tysięcy lat temu. Żyje w nim wiele ptaków (w tym trzy rodzaje salang), a miejscowi robią zupy z gniazd. Są też nietoperze. Wielka Jaskinia ma znaczące przejścia i 8 różnych wejść. Jedna z nich - zachodnia - jest bardzo ważna dla wykopalisk archeologicznych. Wycieczka jaskinia Niah zaczyna się od głównej siedziby w parku, po czym kontynuują motorówki na tytułowej rzece. Czterokilometrowa droga przez nią prowadzi do Zachodnich Ust. Zobaczysz wykopaliska w jaskini, następnie miejsca gniazdowania ptaków, a następnie przez dziurę w suficie spojrzą na promienie wnikające do Wielkiej Jaskini.
 12. Пещера Ниах
 13. Tam Chom Ong Cave (Tham Chom Ong). Jest to druga najdłuższa spośród wszystkich jaskiń w Laosie (jej długość wynosi nieco ponad 13 km) i pochodzi od najbliższej wioski Ban Chom Ong. Chom Ong odkryto tam w 2010 roku, a dzisiejsi badacze twierdzą, że nie wszystkie jego ścieżki zostały już zbadane i być może wymiary jaskini będą jeszcze większe. Wycieczka przechodzi w górę rzeki na 1600 m.

To nie jest cała lista jaskiń w Laosie. Rozważaliśmy tylko najbardziej interesujące i dostępne kompleksy. Istnieje wiele mniejszych lub mniej znanych jaskiń. Należą do nich na przykład ostatnio odkryty Kao Rao, położony na północy kraju. W ogóle, jaskinie w Laosie - jeden z głównych atrakcje których nie można zignorować.