Kingdom Center - jeden ze słynnych zabytków Rijad , 99-piętrowy wieżowiec o wysokości 311 m. Inna nazwa wieży to Burj Al-Mamlyak. Jego budowa trwała około 3 lat: rozpoczęła się w 1999 roku, została ukończona w 2002 roku.


Kingdom Centre

Kingdom Center - jeden ze słynnych zabytków Rijad , 99-piętrowy wieżowiec o wysokości 311 m. Inna nazwa wieży to Burj Al-Mamlyak. Jego budowa trwała około 3 lat: rozpoczęła się w 1999 roku, została ukończona w 2002 roku.

Według 2015 r. Centrum Królestwa w Arabia Saudyjska zajmuje 4 miejsce (choć w 2012 roku był na 2 miejscu, za jedyne 601 metrów) Makkah Royal Clock Tower Hotel w Mekka ). Jest znany nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale także za swój pierwotny wygląd. Jest to szczególnie piękne w ciemności: wszystkie w jasnym świetle, Centrum Królestwa jest widoczne z niemal każdego miejsca w stolicy Arabii. I z tarasu widokowego, który znajduje się na górze wieżowiec , oferuje piękny widok na Rijad.

Rozwiązanie architektoniczne

Projekt drapacza chmur został opracowany przez amerykańską firmę Bechtel Corporation. Pierwotny widok budynku (pustka o kształcie parabolicznym u góry przypomina igłę) został doceniony: w 2002 roku wieżowiec zdobył nagrodę Emporis w kategorii "Najlepszy projekt wieżowca".

Верхняя часть имеет пустоту параболической формыВ верхней части игольного ушка

Co znajduje się w budynku Kingdom Centre?

Inicjatorem budowy Centrum Królestwa był książę Al-Valid Bin Talal bin Abdulaziz Al-Saud, który jest także właścicielem wieżowca. Reprezentacja koncernu, który posiada książę, znajduje się w wieżowcu. Koszt budowy odpowiada równowartości 385 milionów USD.

Pomysł zbudowania takiego budynku sprowokowany był brakiem markowych butików na terenie Arabii Saudyjskiej, gdzie można było kupić oryginalne produkty znanych marek. Dziś w wieżowcu są:

  • centrum handlowe (są butiki Zara Home, Mothercare itp.);
  • biura;
  • 5 * Four Seasons Hotel Riyadh, jeden z najlepszych (i najdroższych) hotele w mieście;
  • mieszkania mieszkalne;
  • restauracje.
Отель Four Seasons Hotel Riyadh - один из наилучших и самых дорогих в городеРесторан отеля

W górnej części budynku nie ma biur (w Arabii Saudyjskiej zabrania się korzystania z urzędów, a zwłaszcza z mieszkań na 30 piętrze); jest tarcza widokowa, która jest bardzo popularna wśród turystów, ponieważ dobrze jest zobaczyć cały Rijad.

Ponadto na szczycie znajduje się obserwatorium i meczet. Ten ostatni jest jednym z najwyżej położonych meczety Na świecie (nad nim znajduje się tylko meczet Burdż Chalifa ). Poruszając się między piętrami Kingdom Centre wykonuje 41 wyciągów i 22 schody ruchome. W pobliżu budynku znajduje się parking na 3000 miejsc.

Небоскреб обслуживают эскалаторы и лифты

Jak i kiedy odwiedzić Centrum Królestwa?

Organizacje Royal Tower, jak wszyscy w Arabii Saudyjskiej, nie działają w piątki i soboty. Ich godziny pracy są od niedzieli do czwartku od 9:30 do 18:00. Restauracje są otwarte dla zwiedzających od niedzieli do czwartku od 9:30 do północy, w piątek od 13:00 do 00:00.

Sklepy czekają na kupujących od niedzieli do środy od 9:30 do 22:30 (przerwa na lunch trwa od 12:30 do 16:30), w czwartki i soboty - w tym samym czasie, ale bez przerwy na lunch. W piątek otwarte są o 16:30 i pracują do 22:30. Aby dotrzeć do Burj Al-Mamljaki, możliwe jest na King Fahd Rd i na Al Urubah Rd.

Бурж аль-Мамляка внутри