Wielki Nehud jest jedną z wielu części pustyni Nefud, położonej na północy Arabii Saudyjskiej. Jego główne cechy to nagłe silne wiatry, ogromne wydmy w kształcie półksiężyca i czerwonawy piasek. The Great Nephew to interesujące miejsce, które pokazuje oszałamiający kontrast między martwymi piaskami a zieloną oazą.


Большой Нефуд

Wielki Nehud jest jedną z wielu części pustyni Nefud, położonej na północy Arabia Saudyjska . Jego główne cechy to nagłe silne wiatry, ogromne wydmy w kształcie półksiężyca i czerwonawy piasek. The Great Nephew to interesujące miejsce, które pokazuje oszałamiający kontrast między martwymi piaskami a zieloną oazą.

Co jest ciekawego w pustyni?

Pustynia Nefud jest drugą co do wielkości pustynią w Arabii Saudyjskiej. Duży Nefud zajmuje 103 600 kilometrów kwadratowych. km jego powierzchni. To terytorium ma zróżnicowaną ulgę, której główną wartością jest góry . Na ich nizinach znajdują się prawdziwe oazy, w których miejscowi uprawiają warzywa, zboża i owoce. Patrząc na mapę pustyni Wielkiego Nefudu, widać wyraźnie małe, zielone tereny - pola i ogrody.

Пустыня Большой Нефуд на карте

Najbardziej malowniczym ze wszystkich gór jest Hejaz, w jego otoczeniu znajdują się najbardziej żyzne tereny. Sprzyja temu obfity deszcz, który odbywa się tutaj raz lub dwa razy w roku. Na innych obszarach opady są rzadkością.

Interesujące fakty

Big Nefud znany jest nie tylko ze swoich uroczych krajobrazów, ale także z niesamowitych faktów:

  1. Nefud w kinematografii. Podczas powstania arabskiego, pod dowództwem brytyjskiego oficera, Khwici zdobyli miasto Aqaba na wybrzeżu Morza Czerwonego. Ich droga do miasta przeszła przez Wielkiego Brata. Wydarzenia te stały się podstawą do filmu o pułkowniku Lawrence'u, który dowodził tymi żołnierzami, a część scen została sfilmowana w Nefoud.
  2. Красные пески пустыни Нефуд
  3. Przenoszenie półksiężyców. Burze piaskowe często występują w regionie, dzięki czemu wydmy, które mają kształt półksiężyca, często poruszają się i zmieniają swój rozmiar. To znacznie komplikuje przejście przez pustynię, więc w każdym wieku podróżnicy starali się go ominąć. Tak powstała legendarna droga dla karawan kupców. Szedł z północnego zachodu na południowy wschód i łączył oazy Heyda i Al-Jaffala.
Барханы Большого Нефуда Gdzie jest ta atrakcja?

Zarówno Wielki, jak i Mały Nefud znajdują się na północy Arabii Saudyjskiej. Wokół pustyni przebiegają drogi krajowe nr 65, 70, 80 i 85. W pobliżu znajduje się kilka dużych miast: Hale, Al Mayach i Al-Jandal.

Вид из космоса