W słownikach kikimora jest interpretowana jako kobieca dusza, żyjąca z ludźmi, którzy krzywdzą i rozwiązują wiele problemów, działając tylko w nocy. Jest również nazywana shishimora lub mara i przypisuje się jej rolę żony domu żony. Były też bagienne manekiny, które wędrowały po podróżników, a każde z tych stworzeń miało swoje własne podejście.

Kim jest kikimora?

Do tej pory ludzie wierzą w istnienie domowych duchów i próbują je uspokoić. Kikimora - to jedno z niewielu stworzeń, które bardzo trudno ułagodzić. Są opowieści o tym, jak te duchy są wrzucane do właścicieli przez warzywa, rzucają ubrania i poduszki łez, szkodząc zwierzętom domowym. Z tym wszystkim, wieczorna "rozrywka" tych duchów nie pozostawia po sobie śladu, następnego ranka w domu panuje kompletny porządek. Z biegiem czasu Kikimora stała się personifikacją niedbałej gospodyni, w której wszystko wypada z jej rąk.

Istnieje kilka wersji pochodzenia tych stworzeń, są to dusze:

 1. Nieochrzczone lub zabite dzieci.
 2. Suiciders.
 3. Dzieci przeklęte przez rodziców.

Jego nazwa pochodzi od zbiegu słów "kyka" - do intonowania, okrzyków i "Mara" - imienia słowiańskiej bogini głupiego. Te szkodliwe domowe perfumy są wybierane przez ofiary osób słabych: dzieci, kobiety i starców. Istnieje opinia, że ​​pozornie wysyłanie kikimoru może być obrażane przez budujących pieniądze lub czarowników, rzucając lalką do domu. Manekiny bagienne są żonami wielbiciela, odrzucają podróżnych z drogi i porywają dzieci.

jak wygląda podróbka

Mitologia słowiańska - Kikimora

Słowianie pogan wspaniale szanowali wszystkie duchy, które służyły bogom, a każdy z nich miał własne podejście i specjalne dary. W różnych kronikach i legendach zauważono, że Shishimory są słabymi stworzeniami, ale mogą otrzymać dodatkową siłę, jeśli istnieje wola z góry. I takie - najbardziej niebezpieczne. Wierzono, że aby zobaczyć Maru - zbliżającej się śmierci. Prawdziwy fałszywy Słowian personifikowany szkodliwym duchem, zostali oni podzieleni na 2 typy:

 1. Brownie. Mieszkał tylko w domach lub budynkach gospodarczych. Jeśli czarownicy to załatwią, można pozbyć się "daru", jeśli znajdziesz lalkę i spalisz ją. Gdyby sam był zamieszkały, nie byłoby możliwe palenie mari. Jedyną szansą jest osiągnięcie dobrych, pokojowych stosunków w rodzinie, a potem odejdzie, ponieważ wierzono, że ten szkodliwy duch osiadł w domu, w którym ludzie często się kłócą.
 2. Marshland. Opowieści opisują ją jako brzydką staruszkę, która straszy i myli podróżników. Różni się od brownie tylko w miejscu zamieszkania, a w brudnych sztuczkach i charakterze są podobne. Ludzie, którzy musieli spędzić noc w lesie, z pewnością wzięli amulet od tego zła, które może zepsuć noc, poprowadź konie do bagna.

Czy jest fałszywy?

Rozważano Kikimorę wśród starożytnych Słowian:

 • niegodne bóstwo koszmarów;
 • szkodliwy duch w domu.

Legendy Shishimoras mówią nam, że rodzą się od ognistego węża, a następnie zostają przeniesione na szkolenie czarowników. I już wpychają duchy do domów ludzi. A dzisiaj wielu badaczy zjawisk paranormalnych jest pewnych, że kikimora istnieje, nazywają to po prostu małym bębnem. Ustalono nawet urodziny kikimory - 2 marca, dnia słowiańskiej bogini Marii, w tym dniu wyrzucono wszystkie niepotrzebne śmieci, zwłaszcza stare potrawy, aby duch mógł grać wystarczająco. W tym celu specjalnie wyznaczono miejsce w pobliżu studni lub skrzyżowania, do którego droga została wymieciona.

Gdzie mieszka kikimora?

Gdzie żyją strachy? Nasi przodkowie wierzyli, że te duchy żyją za piecem, w cieple. Nocą mara mógł hałasować, grzechotać, pukać, bez przerwy skakać, uniemożliwiając spanie właścicielom. A jeśli nie lubisz domu, duch może nawet pozbyć się właścicieli z różnych brudnych ozdób, kończąc na posiekanych naczyniach, połamanych meblach, uszkodzeniu inwentarza żywego. Ale mokradła Shimori mają mieszkanie w ustronnym miejscu na bagnach, skąd wyruszają, aby zaszkodzić podróżnym. Wierzono, że żony wielbiciela osiedlają się w miejscach w pobliżu bagien, gdzie popełniono morderstwa lub rabunki i zgromadzono dużo negatywnej energii.

Jak wygląda podróbka?

Została opisana jako mała staruszka o szydełkowanym nosie, z garbem i szmatami. Głos stworzenia rzekomo istnieje, ale komunikuje się z ludźmi tylko z dźwiękami podobnymi do odgłosów naczyń lub płaczu dziecka, miauczenia czy szczekania. Niewidoczne i niestrudzone, biegają bardzo szybko, mają długie ręce i krótkie nogi, głowa jest duża, figura jest cienka, zawsze wyłupiaste oczy i owłosione łapy-szczotki, są nawet rogi i ogon, w niektórych miejscach skóra jest pokryta piórami lub wełną.

Jak wygląda manekin bagienny? Prawie tak samo jak dom, tylko kolor skóry jest ziemisty, z wyrostkami trawy i mchu. Niektóre legendy mówią, że shishimora może pojawić się w formie:

 • dziewczęta lub kobiety z długimi włosami;
 • stary starzec;
 • mała dziewczynka bawiąca się z dziećmi lub porzucona na drodze;
 • jakiekolwiek zwierzę.
jak nazwać kikimoru

Co boi się kikimory?

Uważa się, że prawie niemożliwe jest cajole shimoru, ale walka z nim jest całkiem realna. Z całą pewnością powinieneś położyć modlitwę i pokropić wodą kąciki domu i narysować tam krzyże. Kikimora w słowiańskiej mitologii opisywany jest jako szkodliwy duch, z którym można walczyć na kilka sposobów:

 • wyplatać wiele rzeczy z jałowca, ta roślina nie jest kochana przez maras;
 • zmywać naczynia i podłogę naparem paproci, który odstrasza złe duchy;
 • trzymaj świecę w nocy.
 • powiesić w kurniku "Bóg z kurczaka" - kamyk z dziurą w środku.

Jak spowodować kikimora?

Poganie mieli specjalny rytuał - przebudzenie kikimory, obchodzili je 1 marca, kiedy zaczyna się wiosna. Graliśmy w tańce, upieczone naleśniki i tańczyliśmy, dzieci i dziewczęta nosiły w lesie leczyć drewno i kikimore, żeby nie zbłądziły w lesie i nie miały jagód z grzybami. A teraz w wielu regionach organizowane są święta, a w Rezerwacie Bajek zarówno dzieci, jak i dorośli życzliwie budzą kikimorę, zauważając, na które okno domu patrzyła. Wierzenia mówią:

 • w prawo - lato będzie owocne i bogate;
 • po lewej stronie - deszczowa i niesprzyjająca.

Kikimora - Mity

Nasi przodkowie wierzyli, że aby zobaczyć kikimoru - na kłopoty lub śmierć, jeśli zacznie hałasować lub pukać - znak możliwych problemów dla rodziny. Wizerunek szkodliwej babci, która lubi mylić przędzę, współczesni badacze widzą jako kopię obrazu greckiej Moiry, która obraca wątki losu. Analiza baśni pozwala na rozważenie tego ducha i jako pomocnego opiekuna, który opiekuje się domem, jeśli zgadzasz się z nim w sposób polubowny. A jeśli boli właścicieli, to dlatego, że są leniwi i nieostrożni.

Kikimora na bagnach też jest szkodliwa, rzekomo z jakiegoś powodu. Wskazuje, gdzie osoba przekroczyła granice natury, wabiąc w gąszcz tylko tych podróżników, którzy przybyli do lasu bez szacunku. A dzieci są zabierane tylko przez tych, którym rodzice są nieuważni, aby nauczyć ich opieki. Istnieje przekonanie, że jeśli matka i ojciec będą mieli czas, by złapać i zacząć szukać dziecka, wtedy kykimora zwróci go żywego i zdrowego, a nawet obdarzonego umiejętnością czytania tajemnic lasu.