Czy byłeś kiedyś w Afryce? Doświadczeni podróżnicy polecają rozpoczęcie "rozwoju" tego kontynentu ze wschodniego wybrzeża. I wtedy powstaje pytanie: gdzie iść pierwszy? Najpopularniejsze są wycieczki w Tanzania i Kenia , ale jak zrozumieć, co jest lepsze? Spróbujmy zrozumieć to pytanie.

Dane naturalne i ogólne

Po pierwsze, Kenia przechodzi przez południową granicę do Tanzanii. Klimatycznie i geograficznie kraje są bardzo podobne. Znajdują się one w jednej strefie czasowej GMT + 3 na południe od równika. Nawiasem mówiąc, spuścizna pozostawiona po Wielkiej Brytanii, te dwa kraje są również powszechne: wszędzie ruch lewostronny i sklepy angielskie, w tym turyści z Rosji i krajów WNP będą potrzebować specjalnych adapterów.

Najzimniejsze miesiące to maj, czerwiec i lipiec, zdarza się, że w nocy temperatura powietrza wynosi tylko + 10 + 12 stopni. Od kwietnia do czerwca króluje ta pora deszczowa, początkującym nie zaleca się obecnie odwiedzania wschodnioafrykańskiego wybrzeża. I wreszcie: oba kraje są członkami Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC), co oznacza, że ​​przekraczanie wspólnej granicy nie jest utrudnione przez biurokratyczne i inne niuanse. Możesz wziąć taksówkę w Tanzanii i bez problemu udać się do Kenii. Albo jakakolwiek trasa może się rozpocząć na terytorium jednego stanu, a zakończyć w innym - to jest wygodne, prawda?

W dużych miastach nie ma metra, drogi nie zawsze są idealne, zwłaszcza poza miastem. Prowadzi to do olbrzymich korków, które należy uwzględnić przy planowaniu podróży, szczególnie na lotnisko. Jest bardzo mało transportu publicznego, zalecamy korzystanie z taksówek lub tuk-tukas w rozliczeniach. Pomiędzy dużymi miastami i regionami wygodniej jest latać samolotami lub podróżować autobusem. Dlatego jeśli rozważymy kwestię transportu, trudno powiedzieć, co najlepiej wybrać - Kenię czy Tanzanię.

Городская улица в ТанзанииУлицы в Кении
Informacje wizowe

Do tej pory mieszkańcy Rosji, Ukrainy, Białorusi i kilku innych krajów byłego ZSRR mogą z łatwością otrzymać wizę natychmiast po przybyciu do Kenia lub Tanzania . Koszt procedury wynosi tylko 50 USD. Najbardziej przyjemne jest to, że po uzyskaniu wizy w Kenii, a następnie odwiedzeniu Tanzanii i ponownym powrocie, nie trzeba ponownie otrzymywać wizy. To jest wielka wartość CIEBIE.

Z tego niezwykłego: przejściu granicy obu państw towarzyszy procedura usuwania i weryfikacji odcisków palców - oddzielnie kciuk i cztery inne razem. Wyłudzając łapówki, nie widziano miejscowych strażników granicznych, a wręcz przeciwnie, grzecznie wytłumaczyć wszystkim niedoświadczonym turystom współczesne sposoby i prawa.

Мультивиза в страны Восточной Африки
Szczepienia i pytania dotyczące medycyny

Pierwsze pytanie dotyczy malarii. Nie ma szczepień od niej, ale na tydzień przed podróżą musisz zacząć przyjmować odpowiednie leki. Niestety, w Rosji i krajach WNP, w większości aptek, odpowiednie leki sprzedawane są po mocno zawyżonych cenach, aw wielu przypadkach są całkowicie nieobecne. Istnieją strefy całkowicie wolne od malarii i są niebezpieczne (gorące, wilgotne z dużą ilością owadów). W pierwszym przypadku jest to na przykład stolica Kenii Nairobi , w drugim - afrykańskim wybrzeżu i jeziorze.

Oprócz leków zapobiegawczych, musisz mieć zestaw testów i leków. W Kenii i Tanzanii testy i leki zapobiegawcze są sprzedawane wszędzie i tańsze niż w Rosji i Europie. Pamiętaj, że przy pierwszych objawach przeziębienia od razu wykonaj test i na malarię. Jeśli lecisz bezpośrednio do Wyspa Zanzibar i nie zamierzajcie go opuścić do końca wakacji, a potem bądźcie spokojni: malaria już dawno zniknęła, a zapobieganie nie przydaje się wam. Ale zaszczepienie przeciwko żółtej febrze będzie musiało zostać zrobione, szczególnie ściśle w tym zakresie, w Tanzanii, a nawet poprosić o certyfikat.

Обязательные прививки
Kwestia finansowa

Zacznijmy od tego, że w Kenii i Tanzanii, oprócz lokalnej waluty, w wolnym obrocie, również w dolarach, a także w dużych miastach, czasami rubli. W Kenii kurs wymiany walut jest dwa razy bardziej opłacalny niż w Tanzanii, a także bardziej dostępny: wymienniki można znaleźć dosłownie na każdym kroku. Napiwki są wypłacane dowolnie (około 10%), na koncie nie są nigdzie ujęte. Ale na tanzańskiej wyspie Zanzibar zalecamy przyjmowanie tylko gotówki: nie ma praktycznie żadnych wymienników, stawka jest znacznie niższa niż na kontynencie.

Poziom obsługi i jakości towarów można znaleźć od najprostszej do najwyższej jakości, a nawet luksusu. Kwestią jest nie tylko cena i chęć płacenia, ale także nawyk spania, na przykład w czystym, oddzielnym pomieszczeniu, a nie na ławce w szopie bez okien.

Валюта ТанзанииВалюта Кении
Zakwaterowanie

Jeśli wybierasz się na safari, zakwaterowanie jest gwarantowane w trakcie wycieczki. Może być skromny, ale wyposażony w namioty lub droższe domy z pokojami.

W miastach Kenia i Tanzania można znaleźć przyzwoite liczby średnio za 30-50 USD dziennie na osobę. Jeśli zdecydujesz się zostać na wybrzeżu, spodziewaj się, że około 30 $ będzie kosztować domek, a liczba wynosi około 100-130 USD. Oczywiście w pierwszej linii można znaleźć bardziej komfortowe hotele, ale będzie droższe.

Лодж в ТанзанииЭкологичный отельный комплекс в Кении Mahali Mzuri
Co możesz jeść?

Ku zaskoczeniu wielu turystów, skromne jadłodajnie dla lokalnych mieszkańców niewiele różnią się od mniej lub bardziej przyzwoitych i zaufanych restauracji. Lokalne potrawy nie są tak bardzo zgodne z nimi: główne jedzenie - mięso, warzywa, ryż. Praktycznie w każdej instytucji, jak w Kenia i w Tanzania , gdzie poprowadzisz sprawdzonego przewodnika, możesz bezpiecznie zamówić asortyment mięsny, a to jest ptak, wieprzowina, wołowina, mięso strusia, krokodyl, bawół, zebra itp. Menu wegetariańskie można znaleźć w niektórych miejscach. Bardzo różnorodny i znajomy będziesz karmiony tylko dobrymi hotelami. Uczta żołądka może być zorganizowana niezależnie od wizyty w dobrym supermarkecie.

Wyspa Zanzibar różni się znacznie w kwestii gastronomicznej, jest to rodzaj bardzo zenaryzowanego miejsca, gdzie kuchnia jest znana, a obsługa jest na wysokości. Wszystko dla kapryśnego turysty.

Кенийская кухняГостепримная Танзания
Co zobaczyć?

Nie ulega wątpliwości, że przyroda interesuje przede wszystkim wszystkich turystów. Nie zrozumiesz, jeśli przyjdziesz Kenia lub Tanzania nie znajdziesz czasu na wizytę w co najmniej jednym parku narodowym. Wszystkie podróże najlepiej wykonywać przy użyciu lornetki, ponieważ nie możesz nigdzie jechać i chcesz dużo zobaczyć. Między dwoma państwami istnieje stała migracja zwierząt, w tym Nie ma wyboru, gdzie dokładnie je szukać. Znajomość życia plemienia Masajów i wycieczki do ich wioski można zorganizować z pomocą lokalnego lidera. Za opłatą zapewnia oczywiście swoją ochronę i ochronę, jeśli nie zamierzasz walczyć lub zachowuje się nieprzyzwoicie.

Spotkaj się z Kilimandżaro jest drugim najważniejszym celem wielu turystów. Najwyższy punkt w Afryce zmienia się nieco wraz z upływem czasu, więc nie należy go odkładać na później. Wiedz, że możesz się na nią wspiąć tylko z terytorium Tanzanii, ale nie możesz podziwiać tutaj wszystkich jego stoków, najlepsze widoki otwierają się z Kenii. Więc musisz wybrać, który jest lepszy w tej kwestii: Kenia lub Tanzania.

Rozrywka wodna jest obecna na całym wschodnim wybrzeżu. Nurkowie wybrali wyspy i wybrzeże Tanzanii, fanów surfingu - Plaże Kenii . Fani spokojnego wypoczynku na plaży polecają większość biur podróży Wyspa Zanzibar . Warto zauważyć, że fani historii będą bardziej lubiani w Tanzanii: bardziej zachowały się stare forty i historyczne dziedzictwo Brytyjczyków.

Ogólnie można wyciągnąć wniosek, że jeśli jesteś przyzwyczajony do normalnej służby i nadal boisz się chodzić pewnie po Czarnym Kontynencie, a przyciągasz uwagę, aby poznać piękno flory i fauny, jesteś bezpośrednią drogą do Kenii. Ale jeśli jesteś doświadczonym turystą i nie boisz się zauważalnego braku infrastruktury cywilizacyjnej i turystycznej lub marzysz o podbiciu Kilimandżaro - prosto do Tanzanii. Życzymy miłego odpoczynku!

Сказочный ЗанзибарНочной Дар-эс-Салам
Кения сафариМасаи (Кения)