Solony smalec wieprzowy jest doskonałym, zdrowym, łatwo przyswajalnym tłustym produktem, zawierającym wiele zdrowych substancji, które w niewielkich ilościach należy podawać w menu. Solony boczek jest szczególnie popularny wśród mieszkańców północnych terytoriów Eurazji, a dla Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy jest ogólnie produktem kultowym. Również solony boczek jest uwielbiany w Europie Wschodniej i wielu innych.

O metodach solenia

Smalec może być solony na sucho iw solance (w prostej solance lub w pachnącym pikantnym roztworze soli fizjologicznej). W każdym razie jesteśmy zainteresowani tym, co i jak posolić tłuszcz, aby był miękki i delikatny.

Wybór tłuszczu do solenia

Należy przede wszystkim zauważyć, że należy wybrać produkt źródłowy, to znaczy, że dla naszych celów pożądane jest znalezienie świeżego białego tłuszczu od młodych zwierząt, więc nie staraj się, by kawałek był gęsty. Nie wybieraj różowego smalcu (jest to wynikiem niewłaściwego uboju). Sprawdzamy miękkość zapałki, jeśli łatwo wchodzi w tłuszcz - to jest to, czego potrzebujesz. Jeśli mecz wchodzi z trzęsieniem, oznacza to, że jest dużo żył w tłuszczu, lepiej wybrać z innej tuszy. Kolejny punkt: im cieńsza skóra, tłuszcz jest bardziej miękki.

Pyszny miękki solony boczek w pikantnej solance - przepis

Składniki:

  • smalec wieprzowy - 1 kg;
  • sól duża;
  • liść laurowy - 5 szt .;
  • goździk - 5 kwiatostanów;
  • papryka z zielonego pieprzu - 8 szt .;
  • inne pachnące nasiona (kolendra, koper włoski, kminek);
  • świeże pachnące zioła (pietruszka, kolendra, rozmaryn);
  • czosnek - 8 ząbków;
  • mocne białe lub różowe wino - 60 ml.

Gotowanie

Salo pocięte na prostokątne kawałki wielkości paczki papierosów. Obierz czosnek.

Wlej 1 litr wody do garnka, dodaj sól, ilość tak, aby wyskoczyło surowe jajo kurze lub ziemniak. Doprowadź solankę do wrzenia i wrzuć do niej wszystkie suche przyprawy. Gotować przez 3 minuty, wlać wino i pozostawić na kolejne 10-15 minut pod pokrywką.

Kawałki kawałków są szczelnie i kompaktowo pakowane do nieplastikowego pojemnika naprzemiennie z dużym posiekanym czosnkiem i zielonymi gałązkami. Możesz położyć i posiekać krążki cebuli.

Napełnij smalec aromatycznym ogórkiem, aby przykrył palec (solankę można opróżnić, ale jest to opcjonalne) i przykryj słoik. Po dwóch dniach tłuszcz jest gotowy do jedzenia.

jak zmiękczyć słony boczek

A jeśli potrzebujesz szybciej?

Ugotuj kawałki boczku w pikantnej solance na 10-15 minut, dodaj czosnek i wino i zostaw do ostygnięcia pod pokrywką (najlepiej w emaliowanym rondlu). Zakończ, jak tylko trochę ochłodzić. Lepiej jednak usunąć kawałki smalcu, owinąć trochę papierem pergaminowym w komorze zamrażarki w lodówce - wygodniej będzie go przeciąć.

Pokrój solony tłuszcz na cienkie plasterki, możesz zrobić kanapki z grubej chleb zbożowy (najlepiej żyto) z cebulą i ziołami - doskonała tradycyjna przekąska do wódki i mocnych pikantnych nalewek.