Tradycyjne japońskie danie - sushi, zyskało ogromną popularność w naszym kraju. Możesz spróbować sushi w licznych japońskich restauracjach. Niemniej jednak wiele gospodyń domowych jest zainteresowanych tym, jak zrobić sushi i rolki na własną rękę, w domu.

Absolutnie wszystkie rodzaje sushi zawierają pojedynczą bazę - specjalnie przygotowany ryż. I już do tego ryżu dodaje się inne składniki dostarczone przez recepturę. W tym artykule chcemy Ci powiedzieć, jak zrobić sushi i jak ugotować dla nich ryż. Aby zrobić sushi, potrzebujesz następującego zestawu produktów:

 • Campieux - suszona dynia. Składnik ten jest zwykle stosowany w sałatkach sushi i jest długim suszonym błonnikiem. Przed użyciem Campieux należy namoczyć w wodzie;
 • Wasabi - japoński chrzan. Wasabi jest głównym składnikiem każdego japońskiego posiłku i jest gorącym zielonym sosem;
 • shiitake - suszone grzyby. Mają ostry smak i są używane w przepisach na sushi i bułki;
 • marynowany imbir. Imbir jest stosowany jako dodatkowy składnik każdej potrawy sushi;
 • ocet ryżowy. Używany do uzupełniania ryżu na sushi;
 • sos sojowy - główny sos do sushi;
 • wodorosty nori Nori potrzebuje robienia sushi i bułek.

Przepis na ryż sushi

Japończycy przygotowują ryż do sushi zgodnie z ustalonymi ścisłymi zasadami:

 • Przed gotowaniem ryż należy dokładnie umyć i trzymać w wodzie przez 30 minut;
 • na 1 szklankę ryżu należy wziąć 1 1/4 szklanki wody;
 • podczas gotowania ryżu niedopuszczalne jest dodawanie przypraw i soli;
 • ryż należy gotować bez masła;
 • Ryż powinien być gotowany z szczelnie zamkniętą pokrywką na średnim ogniu, aż woda zacznie wrzeć. Po gotowaniu ogień należy ogrzewać maksymalnie przez 1 minutę, po czym zredukować i gotować przez kolejne 15 minut;
 • Po wyłączeniu ognia pokrywę naczynia nie można otworzyć przez 10 minut.

Przepisy na sushi

Oferujemy dwa najprostsze przepisy na sushi:

Sushi z makrelą

Do przyrządzenia sushi potrzebne są następujące składniki: 200 g filetów z makreli, 200 g ryżu na sushi, ocet ryżowy, kawałek korzenia imbiru, sos sojowy, cukier i sól.

Przed przygotowaniem sushi z makrelą ryż do sushi należy polać zimną wodą, ugotować i ostudzić. 6 łyżek stołowych octu należy zmieszać z cukrem i solą, aby sól i cukier się rozpuściły. Tę mieszaninę należy wylać na ryż, a filety z makreli solonych pokroić w paski o grubości 1-2 centymetrów, zalać octem ryżowym i pozostawić na 15 minut. Połóż deskę do robienia sushi z folią spożywczą, nałóż na nią filety z makreli i napełnij ryż ryżem. Wyrównaj ryż do rąk tak, aby był ułożony warstwami o tej samej grubości. Na wierzchu ryżu musisz przykryć folią spożywczą i nacisnąć coś ciężkiego. Po 3 godzinach folia powinna zostać usunięta, a ryż z makrelą pokroić w kostkę o grubości 2 cm. Przed cięciem nóż należy zwilżyć wodą, aby się nie przykleił.

Sushi powinno się podawać z imbirem i sosem sojowym.

Słodkie sushi

Nie wszyscy wiedzą, jak zrobić słodkie sushi. Ale wcale nie jest to trudne! Będziesz potrzebował: 200 g ryżu, 200 g czekolady, pasty lukrecjowej, 2 łyżki cukru, 2 arkusze specjalnego papieru woskowego (pokrytego cienką warstwą wosku) Ryż powinien być wstępnie ugotowany w wodzie z cukrem i schłodzony. Podczas schładzania ryżu należy roztopić czekoladę, wlać ją na woskowany papier i rozprowadzić w jednolitej, cienkiej warstwie.

Начинка для суши

Schłodzony ryż nałożyć na drugi arkusz woskowanego papieru, wyrównać i wlać słodką pastę lukrecji. Następnie arkusz powinien zostać zwinięty w "kiełbasę" i uwolnić ryż z papierowym nadzieniem. "Kiełbasa" powinna zostać przeniesiona na arkusz czekolady, zwinięty w taki sam sposób i umieszczony w lodówce na 2 godziny. Gdy czekolada zamarza, zewnętrzna warstwa papieru może być łatwo usunięta. Następnie "kiełbasę" należy pokroić na 8-10 kawałków.

Słodkie sushi gotowe!

Jako wypełnienie słodkiego sushi możesz użyć słodkiej pasty, dżemu i dżemu.

Sushi to nie tylko pyszne danie, ale również niezwykle przydatne. Niskokaloryczne sushi sprawia, że ​​jest to ulubione danie wśród wielu kobiet.