Jest to nie tylko smaczna, ale także pożywna słodycz, która jest bezkonkurencyjna pod względem wartości odżywczej spośród wszystkich przysmaków. Zawiera ogromną ilość glukozy, fruktozy, białek, kwasów organicznych i witamin. Dlatego, aby dowiedzieć się, jak zrobić churchkhelu, będzie to bardzo interesujące dla wszystkich początkujących i doświadczonych ekspertów kulinarnych. Obecnie znanych jest wiele odmian tego dania, które są przygotowywane na różne sposoby w każdym regionie Gruzji.

Jak zrobić churchkhela w domu?

Nawet niedoświadczony kucharz, który zwykł kupować słodycze w supermarkecie, może z łatwością zrozumieć, jak zrobić w domu kościelny.

Składniki:

  • naturalny sok winogronowy - 3 l;
  • mąka pszenna - 750 g;
  • mąka kukurydziana - 250 g;
  • obrane orzechy (migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie) - 700 g

Gotowanie

Prokalite wszystkie orzechy na suchej patelni przez 3-4 minuty i trochę ochłodzić. Uwolnij migdały i orzechy laskowe od łuski, lekko je ocierając dłońmi. Orzechy włoskie posiekają wystarczająco duże kawałki.

Weź silne nici o długości około 40-45 cm i grubą igłą nakręć na nich nakrętki (powinny one zajmować około dwóch trzecich długości). Na jednym końcu należy wykonać duży węzeł, związać półfabrykaty parami, używając luźnych końcówek i zawiesić je na dowolnej szerokiej poprzeczce.

Nie wszyscy wiedzą, z czego składa się współczesna cerkiew, ale główny składnik - winogrona - pozostaje niezmieniony. Z niego ugotuj kissel. Aby to zrobić, wlać sok do garnka, odczekać do wrzenia, nieco obniżyć ciepło i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut.

Zalej jeden litr soku i pozostaw do ostygnięcia, a pozostały płyn gotuj przez około 10 minut. W misce z schłodzonym sokiem wlać mąkę pszenną i kukurydzianą i dokładnie wymieszać, aż zostaną usunięte najmniejsze grudki.

Stale mieszając wlej tę mieszaninę do pozostałego soku, który nadal się gotuje. Gotuj jeszcze około 25 minut. Wyłącz należy, gdy konsystencja masy będzie przypominać gęstą owsiankę.

Umieścić tacę pod drążkiem z zawieszonymi przedmiotami, które należy zanurzyć w galaretce i ponownie zawiesić na poprzeczce. Jeśli interesuje Cię sposób, w jaki powstaje churchkhela w Gruzji, powinieneś zrozumieć, że jest to jeden z najważniejszych kroków w przygotowaniu tego przysmaku. Dlatego staraj się, aby puste miejsca były dobrze nasycone płynem, a gdy są suche, powtórz tę prostą procedurę ponownie. Na końcu krzyża z churchkhela przenieś się do pokoju, który może być dobrze wentylowany przez kilka tygodni, a następnie owinąć pergamin i przechowywać w miejscu, które nie ma dostępu do światła słonecznego.

Jak churchkhela w Abchazji?

Zasadniczo przepis na danie pod wieloma względami przypomina ekwiwalent gruziński, ma jednak swoje własne niuanse: Abchazi używają do gotowania tylko orzechów laskowych. Postaraj się zrobić churchkhela w obie strony i porównaj, który smak lubisz bardziej.

Składniki:

  • orzech laskowy - 500 g;
  • sok winogronowy naturalnego pochodzenia - 1 l;
  • mąka pszenna - 150 g;
  • cukier - 50 g.

Gotowanie

Czyścimy orzechy laskowe z łuski i naciągamy je na mocne nitki o długości około 25 cm za pomocą igły. Zawiązujemy węzeł na jednym końcu nici. Gotujemy sok winogronowy przez około kwadrans na małym ogniu, dodajemy cukier, usuwamy z pieca i schładzamy. Następnie ponownie umieść garnek na ogniu i, nie zapominając o ciągłym mieszaniu, wlej mąkę. Gotować mieszaninę przez kolejne 10 minut, stale mieszając, aby uniknąć tworzenia grudek.

Następnie zanurzamy nitki orzechami laskowymi w syropie i powiesimy je na linie, rozprowadzamy pod nimi gazetę lub zastępujemy tacę strumieniem soku. Po wyschnięciu kielicha, zanurz go ponownie, wysusz i powtarzaj operację, aż na nakrętkach pojawią się warstwy o grubości około 2 cm, po czym pozostaw suszę na kilka tygodni. Przyda się smakoszy, aby dowiedzieć się, z czego składa się zielony kościelny kościół: algorytm gotowania pozostaje taki sam, ale zamiast soku z winogron, weź kiwi i sok jabłkowy w stosunku 1: 1.