Jeśli lubisz domowy ser, możesz uzupełnić listę prostych domowych receptur z serem solonym brynza, szeroko rozpowszechnionym w Europie Wschodniej. Home brinza różni się znacznie mniej zasoleniem niż zakupiony analog, dlatego jest idealny do użytku jako niezależny przekąski lub dodać w sałatkach .

Jak zrobić ser z mleka krowiego?

Najtańszą opcją jest wytwarzanie sera z mleka krowiego. Jako podstawa najlepiej jest wziąć całe, tłuste mleko, najlepiej domowe, wtedy ser będzie większy, a wyjdzie smaczniejszy i grubszy.

Składniki:

  • krowa mleczna - 2,1 litra;
  • śmietana - 485 g;
  • jaja - 5 szt .;
  • sól - 2 łyżki. łyżki.

Przygotowanie

Wlać mleko do pojemnika z głęboką emalią i nałożyć niewielki ogień. Gdy mleko jest podgrzewane, ubij jajka i śmietanę razem, a następnie wylej 2 lub więcej łyżek soli (orientuj do smaku). Wlać mieszaninę jajka z kwasem do mleka i doprowadzić do wrzenia. Gdy płyn się zagotuje, zredukuj ciepło pod patelnią do minimum i gotuj ser, mieszając drewnianą łyżką, nie dłużej niż 5 minut. W tym czasie mleko zwija się dużymi płatkami, oddzielając od serwatki. Odcedź ser surowicą na durszlaku pokrytym gazy i wykręć. Skrzep mleka pozostały na gazie jest pokryty jej końce i umieścić wszystko pod prasą na jeden dzień. Po chwili ser można wyekstrahować i skosztować. Z reguły mała bryndza "odchodzi" nawet podczas degustacji, ale jeśli masz kawałek do zapisania, włóż go do solanki. Jeśli nie wiesz, jak zrobić solankę, to wszystko jest elementarne: weź pozostałą serwatkę mleka i wymieszaj z solą, wlewając 20 g soli na każde 100 ml płynu.

Jak zrobić ser z koziego mleka?

Składniki:

  • mleko kozie - 3,8 litra;
  • ocet - 55 ml;
  • Jak zrobić ser z koziego mleka
  • sól - 1-2 łyżeczki.

Przygotowanie

Zanim zrobisz ser w domu, rozgrzej mleko, nie doprowadzając go do wrzenia. Następnie wlej ocet do mleka i poczekaj, aż białko mleka wyłączy się. Kiedy ta ostatnia pojawi się na powierzchni serwatki z dużymi płatkami, wylać masę na gazę pokrytą gazy i soli dokładnie. Dociśnij ser rękami, a następnie włóż go pod ładunek na jeden dzień. Po chwili możesz rozpocząć degustację i od razu możesz umieścić ser w solance i przechowywać go, aż będziesz go potrzebować.