Są chwile w życiu każdego z nas, gdy jest to niewiarygodnie trudne, a czasem nie niemożliwe, odmówić stronie interlokutorowej prośby. Co więcej, dla niektórych ludzi sam fakt wypowiadania słowa "nie" jest przerażający. W końcu jest to trudna odmowa, może obrazić rozmówcę, prawda? Ale z jakiegoś powodu ta uprzejmość nie zawsze pozytywnie nas dotyczy. Jak nauczyć się odmawiać? - jest to coś, o czym naprawdę warto myśleć.

Dlaczego tak źle jest nie móc odmówić?

  1. Po pierwsze, z braku tej umiejętności stajesz się nieszczery. Kiwniesz na wszystko, nawet na rzeczy, które wywołują odrazę, az czasem przestajesz wyróżniać swoje pragnienia z pragnień innych ludzi.
  2. "Chcę nauczyć się mówić" nie ", ale obawiam się" - jeśli znasz to pragnienie, ważne jest, aby pamiętać, że stopniowo doprowadzi to ludzi do przyzwyczajenia się do twojego kłopotu. Nie będziesz miał czasu, aby się cofnąć i już nauczyłeś się go używać, wiedząc, że zawsze jesteś gotowy, aby zapomnieć o swoich własnych interesach dla dobra innych. Aby szybko się do tego przyzwyczaić.
  3. Cóż, ogólnie rzecz biorąc, myśląc o minionych "bezproblemowych" dniach, czy pamiętasz ich z uśmiechem i przyjemnym uczuciem pomocy? Najprawdopodobniej jesteście parą, a nawet trzykrotnie, siłą, ścigacie nieszczęśliwego "co, jeśli ..." z waszej głowy, pełnego wątpliwości i tego, co by się stało, gdybyście zrobili to, co konkretnie chcieliście.

Jak nauczyć się odmawiać, a nie obrażać?

Główne powody niemożności odmowy - lęk przed obrażaniem, strach przed smutnymi oczami i lęk, że ludzie odwracają się i nigdy nie proszą o pomoc, jeśli przez chwilę pamiętasz o sobie.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odrzucenie takich orzeczeń. Pomyśl tylko: czy nie chcesz się porozumieć z dobrą osobą tylko dlatego, że nie mógł ci pomóc? W końcu doskonale rozumiesz, że sytuacje są różne. Dlaczego więc druga osoba nie może tego zrozumieć?

Jak nauczyć się zaprzeczać ludziom bez zrywania z nimi relacji?

Odpowiedź jest prosta - uwierz w swoją sprawę. W końcu nie tylko odmawiasz, prawda? Masz powód, czy to ważna sprawa, czy nawet prosta niechęć. W każdym razie jest to coś ważnego, ponieważ jesteście pewni, że nie chcecie lub nie możecie zrobić tego, o co zostaliście poproszeni. Więc przypomnij sobie o tym, pomyśl o sobie. To życie, w którym żyjesz, ale nie rozmówca.

Potem możesz spokojnie i z czystym sumieniem odmówić. Jeśli nie możesz po prostu powiedzieć "nie", bez wyjaśnienia powodów - wyjaśnij im. Ale nie angażuj się w dyskusję, bo możesz przypadkowo złapać przynętę i zmienić zdanie. Zdecydowanie nalegaj na siebie!

jak nauczyć się odmawiać

Nie działa? Zmień temat - zaproponuj inne rozwiązanie problemu, w którym Twój udział będzie całkowicie niepotrzebny. Zastanów się razem z innymi opcjami. Kto wie, może znajdziesz się lepiej.

Jak nauczyć się mówić prawdę?

Życie jest dane tylko raz i jest krótkie. Czas leci nieubłaganie. Zastanów się, czy warto wydawać je na coś, co zaniedbuje ich opinie, zainteresowania na rzecz komunikowania się z niektórymi ludźmi? Bądź wolny. Naucz się mówić prawdę, ale, powiedzmy, owiń ją w piękne opakowanie. Chociaż czasami gorzki, jednak bardziej skuteczny niż słodkie kłamstwo .

I pamiętajcie: powiedzieć "nie" od razu nie jest tym, co powiedzieć później, po tym, jak już daliście nadzieję, a następnie bezlitośnie to odbierajcie. Pamiętaj o sobie w dzieciństwie: żyłeś spokojnie bez cukierków, ale kiedy ci go dałeś, a potem go odebrałeś, trudno jest myśleć o czymś innym, prawda?