Absolutnie prawdziwi ludzie nie, wszyscy kłamią. Ktoś w wyjątkowych przypadkach ucieka się do oszustwa, dla niektórych kłamstwa są częścią codziennego życia, ktoś ma złe intencje, a ktoś wierzy, że jego kłamstwa są celowe. Chcę bardziej szczegółowo omówić tę ostatnią, ponieważ często słyszymy o niszczącym działaniu oszustwa, a jeśli tak, czy można kogoś uratować?

Kłamcie w imię zbawienia

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy kłamstwo jest konieczne w imię zbawienia, należy dokładnie określić, co rozumiemy przez tę koncepcję.

Często kłamstwo w zbawieniu jest mylone z tak zwanym białym kłamstwem. To jest grzeczne oszustwo, które nie ma ochoty obrazić innej osoby. Ten rodzaj oszustwa, mąż mówi swojej żonie, że nie przytyła, pomimo tego, że strzałka wagi zbliża się do 100, młody człowiek mówi brzydkiej dziewczynie, że jest czarująca, itd. Ten rodzaj kłamstwa nie zawsze powoduje krytykę, aw niektórych kulturach nawet uznawany jest za hołd dla grzeczności. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy takim typem kłamstwa a pochlebstwem, jeśli dana osoba zaczyna upiększać inną w celu uzyskania korzyści, to jest to oczywiste pochlebstwo, a nie grzeczność.

Prawdziwe kłamstwo dla zbawienia można podzielić na dwa rodzaje: kłamstwo na korzyść innej osoby i kłamstwo dla ratowania własnego, miękkiego miejsca. Pierwszy typ dotyczy kłamstwa ciężko chorej osoby, aby uwolnić go od zmartwień, kłamstwa dla dziecka, że ​​jego ojciec był pilotem testowym i umarł jak bohater, aby nie czuł się ułomny itp. W takim kłamstwie wielu nie widzi nic złego, ponieważ zawarli umowę ze swoim sumieniem dla dobra innej osoby, w ich oczach takie oszustwo jest szlachetne.

Drugi typ kłamstwa dla własnego zbawienia jest znacznie częściej potępiany, ponieważ nie ma mowy o szlachetności, osoba zachowuje się jak egoista, plując uczuciom innych ludzi. Jednak ludzie uciekają się do takich oszustw znacznie częściej: spóźniając się do pracy, często upiększamy sytuację na drodze, nie chcąc iść z zakupoholiczną dziewczyną w trzecim tygodniu zakupów, pamiętamy mycie biada, małe dziecko, które sąsiad poprosił o usiąść i itp.

Małe kłamstwo dla ratunku lub prawdy?

To nierozwiązywalny dylemat, między prawdą a kłamstwem i nie ma nic do wyboru! Opinia ta jest podzielana przez dużą liczbę osób (chociaż 80% z nich będzie spać przy okazji), oni nawet wątpią, czy istnieje kłamstwo w zbawieniu. W końcu, jeśli zostanie ujawnione oszustwo, będzie ono złe zarówno dla zwodziciela, jak i oszukanego. Można powiedzieć, że kłamstwo jest grzechem, w żadnym wypadku nie można kłamać i cytować wiele uduchowionych historii, w których kłamstwo doprowadziło do tragicznego rozwiązania sytuacji, ale nie jesteśmy w szkole niedzielnej. Wszyscy jesteśmy dorośli i doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie da się żyć bez oszustwa, taka jest ludzka natura i nie będziecie się temu sprzeciwiać. Dlatego wybierając między prawdą a fałszem, nie musisz myśleć o moralnej stronie swojego zachowania, ale spróbuj trzeźwo ocenić sytuację i ocenić, co szkodzi bardziej - czułe oszustwo lub bezwzględną prawdę. Weźmy przynajmniej przykład z poważnie chorą osobą. Powiedzieć kłamać dla zbawienia lub prawdy Czy on jest prawdą o swoim stanie, czy nie? I tu wszystko zależy od osoby, jeśli z natury jest płaczącą i płaczącą, wtedy prawdziwa historia w większości przypadków pogorszy sytuację, zmuszając crybuna do oderwania się i wierzy, że pozostało mu tylko jedno wyjście - na cmentarz. Ale nie można okłamać osoby o bojowym charakterze, dokładne informacje tylko motywują ją do działań prowadzących do szybkiego powrotu do zdrowia. Co więcej, niebezpiecznie jest oszukiwać taką osobę, jeśli zostanie ujawnione oszustwo, nie można uniknąć poważnego przestępstwa, można nawet podejrzewać o złośliwe ukrywanie prawdy.

Każde kłamstwo wymaga rozsądnego podejścia, nie każde kłamstwo dla zbawienia jest dobre, a nie każde oszustwo jest złe.