Umiejętność prowadzenia rozmowy i jednocześnie bycia interesującym rozmówcą jest kluczem do akceptacji w każdym społeczeństwie. Bardzo łatwo jest stać się interesującą osobą dla innych, jeśli znasz rodzaje etykiety mowy i wiesz, jak ważna jest etykieta i grzeczność wypowiedzi.

Etykieta mowy - co to jest?

Etykieta komunikacji głosowej jest bardzo ważna dla pomyślnej działalności osoby w społeczeństwie, a także dla rozwoju osobistego i zawodowego, budowania silnych przyjaźni i związki rodzinne . Etyka mowy to system reguł zachowania mowy, norma używania środków języka w pewnych warunkach. Aby opanować etykietę komunikacji werbalnej, konieczna jest wiedza z zakresu językoznawstwa, historii, kulturoznawstwa i psychologii.

Czym jest etykieta mowy?

Znana koncepcja etykiety mowy obejmuje:

 1. Formuły grzeczności, składające się ze słów powitania, pożegnania, podziękowań, prośby.
 2. Formy leczenia.
 3. Kultura mowy to właściwe użycie języka, unikanie słów-pasożytów, potoczne i surowe wyrażenia.
 4. Taboo - nieużywanie zabronionych wyrażeń i słów.
 5. Barwa głosu, intonacji i poziomu głośności w obiegu. Język gesty i mimika twarzy .

Funkcje etykiety mowy

Słyszysz, że etykieta mowy ma następujące funkcje:

 1. Zapewnienie kontaktu - może przejawiać się w aktach mowy, gdy sam mówca zwraca uwagę innego, przygotowując go do przekazywania informacji.
 2. Apelacja lub apelacja - jest funkcją przyciągania uwagi, realizowaną w odniesieniu do rozmówcy, aby zachęcić go do kontynuowania rozmowy.
 3. Conative - funkcja kierowania do adresata w związku z jego pozycją w interakcji mowy.
 4. Dobrowolne - jest funkcją wyrażania woli w stosunku do rozmówcy, wpływu na niego. Najlepiej może się to objawiać w sytuacjach wniosków, zaproszeń, zezwoleń, sugestii i porad.
 5. Emocjonalne - wiąże się z ekspresją emocji, uczuć i postaw wobec człowieka. Dodatkowo jest w stanie dyktować wybór określonej formuły etykiety, w zależności od rodzaju emocji, które chcemy wyrazić.
funkcje etykiety mowy

Zasady etykiety wypowiedzi

Istnieją takie normy etykiety mowy:

 1. Grzeczne powitanie jest kluczem do przyjaznej rozmowy i pozytywnego nastawienia rozmówcy. Mężczyzna powinien zawsze być pierwszym, który wita się z kobietą, a najmłodsi powinni witać starszego. Kiedy ktoś wchodzi do pokoju, powinien być pierwszym, który się wita. Jeśli mężczyzna siedzi i wita kobietę lub starszego mężczyznę, powinien wstać.
 2. Przedstawiając się, człowiek powinien być nazywany pierwszym. Starsi ludzie powinni przedstawiać mężczyzn i kobiety osobom młodszym lub młodszym. Kiedy ludzie się spotykają, konieczne jest sprowadzenie ich do siebie i wskazanie osoby, którą reprezentują. Jeśli mężczyzna siedzi przed spektaklem, musi wstać. Kobieta może usiąść, jeśli nie jest reprezentowana przez starszą kobietę. Po umawianiu się ze sobą musisz dać sobie wzajemnie drżenie.
 3. Podczas rozmowy należy monitorować ton głosu. Powinien być naturalny i niezbyt wysoki. W tym samym czasie nie trzeba tłumić ludzi poprzez nadmierną pedanterię i erudycję. Komunikując się z przedstawicielami wysokich kręgów, powinieneś mówić o wszystkim trochę. Najlepiej unikać takich tematów, jak polityka i religia.
 4. Słuchanie jest jednym z głównych znaków wykształcenia. Ważne jest, aby nie przeszkadzać osobie, która mówi, ale pokazać jej zainteresowanie. Możesz zadawać takie pytania: "Naprawdę?", "I co dalej?"
 5. Nie musisz rozmawiać o sobie, dopóki nie zapytasz. Nawet mówiąc, trzeba przestrzegać skromności i umiaru. Ludzie powinni oceniać na podstawie działań i nie słuchać chełpliwych historii.
 6. Nie trzeba się przytulać blisko rozmówcy. Ważne jest, aby obserwować strefę "przestrzeni osobistej".
etykieta mowy
cechy etykiety mowy
etykieta i mowa

Oficjalna etykieta mowy

Ważne jest, aby pamiętać o cechach etykiety mówionej i oficjalnej komunikacji. Tutaj konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:

 1. Pozdrów z wyrażeniami "Cześć", "Dzień dobry". Zwroty takie jak "Witaj", "Zdrowe" powinny być wykluczone.
 2. Apelacja powinna być skierowana wyłącznie na "ciebie" i zawsze z szacunkiem.
 3. Oficjalna etykieta mowy zwraca uwagę na rozmówcę i umiejętność słuchania.

Etykieta mowy w komunikacji biznesowej

Wiadomo, że etykieta mowy osoby biznesu ma swoją własną charakterystykę. Powstaje na podstawie pewnego rodzaju działalności związanej z dowolną produkcją. Jednocześnie strony komunikacji biznesowej znajdują się w oficjalnych statusach określających niezbędne normy i standardy zachowań ludzkich. Ten rodzaj etykiety przewiduje nawiązywanie kontaktu między ludźmi, wymianę informacji w celu budowania wspólnych działań, współpracy. Etykieta komunikacja biznesowa ma takie ważne punkty:

 1. Nie możesz spóźnić się na spotkania biznesowe.
 2. Staranne przygotowanie do przyjmowania gości.
 3. Surowy wygląd.
 4. Przed spotkaniem należy zebrać informacje o tych, którzy będą musieli się spotkać.
etykieta mowy

Etykieta mowy w Internecie

Ich etykieta i kultura wypowiedzi znajduje się w Internecie. Tutaj, podobnie jak w codziennej codziennej komunikacji, ważne jest powitanie osoby, która rozpocznie rozmowę. Jeśli mówimy o przyjacielu lub dziewczynie, osobie w tym samym lub młodszym wieku, możesz powitać "Hi" jako standard. W przypadkach, gdy komunikacja odbywa się z obcokrajowcami, ważne jest znalezienie wspólnego języka. Często cudzoziemcy używają angielskiego. Starsi ludzie lub nieznajomi są witani zwrotami "Cześć", "Dzień dobry", "Dobry wieczór". To samo dotyczy powitania ludzi w relacjach biznesowych.

Czasami, kiedy komunikujemy się z przyjaciółmi, przyjaciółmi, rówieśnikami, używają skróconych słów, ale w każdym razie zrozumiałych dla wszystkich. W języku angielskim może to być "u" zamiast "ty". Ważną różnicą między komunikacją online a zwykłą codzienną komunikacją jest użycie różnych emotikonów, które bez słów pokazują prawdziwe, a nawet fałszywe emocje. Może być smutny, zabawny, zakochany i inne emotikony. Oprócz wyrażania swoich emocji czasami zamiast uśmiechów używają różnych znaków interpunkcyjnych, które wskazują stan emocjonalny osoba

Etyka mowy współczesnej młodzieży

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, jak wygląda współczesna etykieta nastolatka, ponieważ wszystkie dzieci wychowywane są w różnych rodzinach o różnym poziomie kultury, a ponieważ jest to normalne dla niektórych, dla innych może wydawać się nie do przyjęcia. Jednak możliwe jest przydzielenie ogólnego dla wszystkich nastolatków i młodzieży:

 1. Powitanie - "Cześć", "Halloween", "Zdrowe".
 2. Rozpoczynanie rozmowy - "Jak się masz?", "Jak się masz?", "Co tam jesteś?".
 3. Podczas rozstania często używano takich zwrotów "Cześć", "Chodź".

Książki o etykiecie mowy

Opis etykiety i wypowiedzi w literaturze można znaleźć w literaturze. W najpopularniejszych książkach:

 1. "Etykieta mowy i kultura komunikacji" Natalya Formanovskaya . Książka opowiada o zasadach etykiety mowy dla rodzimych użytkowników języka.
 2. "Etykieta mowy w rosyjskiej komunikacji. Teoria i praktyka "Natalia Formanovskaya . Książka jest przeznaczona dla wszystkich, którzy mają problemy z komunikacją.
 3. "Rosyjska etykieta mowy. Praktyka uprzejmej komunikacji głosowej "Alla Akishina . Celem książki jest nauczenie umiejętności mówienia nie tylko dla mówców, ale także dla wszystkich, którzy wciąż uczą się rosyjskiego.