To dzięki emocjom człowiek może w pełni odbierać życie. Stany emocjonalne towarzyszą nam wszędzie. W niektórych przypadkach nadają naszej jasności i siły uczucia w innych tłumią je. Duże nastawienie w dowolnym kierunku może negatywnie wpłynąć na zdrowie, dlatego należy nauczyć się emocji.

Emocjonalne stany człowieka

  1. Emocje . Nasze emocje odzwierciedlają stosunek wartościujący do istniejących lub prezentowanych sytuacji. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie powstają one nikomu, ale manifestują się w odniesieniu do całej sytuacji. Emocje mogą być radosne lub smutne i zmieniać się dosłownie co minutę.
  2. Uczucia . Odzwierciedlaj szacowany stosunek do obecnych lub wyimaginowanych obiektów. Czasem nazywa się je sensacją. Uczucia pojawiają się w stosunku do kogoś lub czegoś. Mogą one, podobnie jak emocje, być pozytywne, negatywne lub neutralne.
  3. Affect . Negatywny stan emocjonalny, który pojawia się niespodziewanie z powodu silnego szoku. Towarzyszy im strata czasu, przestrzeni i brak kontroli nad ich działaniami. Można go wyrazić w postaci odrętwienia lub chaotycznych reakcji motorycznych. Podczas afektu, przełączalność jest znacznie zmniejszona u danej osoby, koncentracja jest zakłócona i pamięć zostaje utracona (częściowo lub w postaci całkowitej amnezji).
  4. Pasja . To raczej długie doświadczenie, które dominuje nad innymi ludzkimi emocjami i prowadzi do koncentracji na temacie pasji. Przyczyny takiego stanu emocjonalnego mogą być bardzo różne, na przykład fizyczne pragnienia lub świadome przekonania. Pasja może być zaakceptowana przez osobę, ale może być doświadczana jako coś intruzywnego i niepożądanego.
  5. Nastrój . Jest to długi stan emocjonalny i może być dodatni lub depresyjny, w zależności od atmosfery społeczno-psychologicznej, zachodzących zdarzeń, stanu układu nerwowego i zdrowia. Nastrój nadaje emocjonalny ton i kolor innym doświadczeniom, działaniom i myślom.

Sposoby samoregulacji stanu emocjonalnego

Osoba powinna być w stanie kontrolować własną emocje , aby nie polegać na nich. Jeśli czujesz, że skrajny stan emocjonalny przeszkadza w myśleniu, koncentracji i słabym zastanowieniu się nad efektywnością, możesz zastosować specjalne techniki.

Bardzo dobrym sposobem jest rozluźnienie mięśni twarzy. Powinien zawierać cichą muzykę i leżeć na sofie. Zacznij relaksować mięśnie twarzy po kolei: najpierw czoło, potem oczy, nos, policzki itp. Pod koniec ćwiczenia musisz dać sobie jakiś mentalny rozkaz by naprawić mięśnie twarzy. Po wykonaniu tej techniki możesz się uspokoić i poczuć się lepiej.

Istnieje inna skuteczna metoda, która doskonale funkcjonuje w stanach napięcia emocjonalnego - ćwiczenia oddechowe. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji. Wykonaj powolny oddech (przez 4 zliczenia), następnie zatrzymaj (2 razy) i wydech (przez 4 zliczenia). Oddychaj powoli i skup się na procesie. Możesz także połączyć obraz, wyobrażając sobie, jak płuca są wypełnione powietrzem iz powrotem.

Wizualizacja to dobry sposób na kontrolowanie i dostrajanie. Dzięki niemu możesz wejść w każdy stan emocjonalny. ludzkie stany emocjonalne Na przykład, jeśli chcesz się uspokoić, wystarczy wyobrazić sobie szeroką i otwartą przestrzeń (niebo, horyzont morski, duży obszar, sala teatralna, itp.). Po prostu przyzwyczajaj się do określonego obrazu i napraw go w swoim umyśle. W ten sposób możliwe będzie dostosowanie stanu odpoczynku lub, przeciwnie, mobilizacja.

Teraz rozumiesz podstawowe procesy emocjonalne i stany. Powyższe techniki pomogą ci nauczyć się nimi zarządzać. Trudności mogą początkowo pojawić się, ale powtarzające się powtarzanie ćwiczeń pomoże wyeliminować negatywne stany emocjonalne i uporządkować je.