Co według ciebie jest narzucone społeczeństwu, czy te myśli są tylko twoje? Czy kiedykolwiek myślałeś o tym? W końcu większość ludzi jest codziennie zmuszana do wykonywania funkcji społecznych, które są przypisywane ich statusowi społecznemu przez innych. Innymi słowy, taka osobowość warta jest analizy z punktu widzenia teorii ról.

Rola teorii osobowości w socjologii

Rola nazywana jest stylem ludzkiego zachowania, wybieranym pod wpływem zarówno publicznego, jak i interpersonalnego relacje . Każdy z nas ma określoną rolę i niezależnie od cech osobistych, indywidualnych cech, musi go spełniać, spełniając oczekiwania otaczającego go świata /

Należy zauważyć, że zwyczajowo wyróżnia się:

  • wiodąca rola społeczna wywodząca się ze społeczeństwa;
  • rola, dla której aktywność społeczna jest konieczna osobowości i, która występuje w interakcji z grupami ludzi.

Role konfliktów w teorii roli osobowości

W oparciu o fakt, że każda osoba każdego dnia, powiedzmy, nakłada różne maski społeczne, czasami może powstać coś takiego jak "konflikt ról". Tak więc, od młodego mężczyzny, zarówno jego rodziców, jak i przyjaciół, oczekujemy pewnego stylu zachowania. On z kolei nie może zaspokajać potrzeb obu stron ze względu na różnice w funkcjach jego ról. Taki konflikt wewnątrz osoby w tym okresie życia może zniknąć po latach. rola teorii osobowości w socjologii To prawda, że ​​taki psychologiczny konflikt występuje również u dorosłych, co samo w sobie ma bardziej destrukcyjne konsekwencje (trudno jest lojalnej rodzinie, mężczyźnie i rodzinie, aby dogadywali się z rolą ścisłego szefa).

Status-rola teorii osobowości

Osoba ma więcej niż jedną liczbę statusów. Wynika to z faktu, że składa się z różnych organizacji, wspólnot, grup. Możesz być lekarzem, matką, córką, osobą dojrzałą itd. Jeśli uznasz wszystkie te stany za jeden byt, powinny zostać połączone pod nazwą "status set". To, co robisz, na podstawie dostępnych statusów, jaki rodzaj zachowania bierzesz, nazywa się wykonywaniem roli.