Nazwa "futuryzm" ma pochodzenie łacińskie i jest tłumaczona jako "przyszłość". Ten trend w filozofii, literaturze i malarstwie stał się naturalną konsekwencją urbanizacji z szybkim tempem życia, samochodami, telefonami, samolotami, kolejami elektrycznymi itp.

Czym jest futuryzm?

Bohaterem tego kierunku jest nowy człowiek, daleki od tekstów z przeszłości, poezji miłośników księżyca i czarnej melancholii. Futuryzm jest tendencją gorączkowego dążenia do przyszłości. Ten awangardowy ruch z początku lat dwudziestych ubiegłego wieku gromadził się pod sztandarowymi pisarzami, poetami, artystami i wszystkimi, którzy byli bliżsi energii wielkiego miasta, młodzieńczym entuzjazmem i ogniem walki. Hasłem gorących urbanistów było "piękno prędkości", które uosabiali w swoich pracach.

Futuryzm w filozofii

W przeciwieństwie do kubizmu i ekspresjonizmu, filozofia futuryzmu jest zorientowana na emocjonalną i psychologiczną ocenę cywilizacji maszynowej. Jej założyciele - Marinetti, Boccioni, Carra, Severini i inni głoszą dynamikę i absolutną wolność obrazów i słów. Futuryzm w poezji polega na użyciu nowych słów, wulgarnego słownictwa, zawodowego żargonu. Malarze poświęcają swoją pracę maszynom i mechanizmom. Są one zdominowane przez fragmenty i postacie o ostrych kątach, zygzakach, spiralach - wszystko to spełnia zasady równoczesności.

futuryzm

Główne cechy futuryzmu

Główne cechy futuryzmu to:

 1. Darmowe zwrotki, wolny rytm, korzystanie z języka dokumentu, plakatów i plakatów.
 2. Interesując się czym jest futuryzm, warto odpowiedzieć, że ten kierunek głosi odrzucenie wszystkich tradycji, zerwanie z dawną ideologią i poglądami etycznymi.
 3. Propaganda indywidualizmu artystycznego i domowego.
 4. Ewolucja modernistycznej koncepcji, ekspresja istoty przedmiotu.
 5. Idea agresji, która staje się estetyczną doktryną włoskiego faszyzmu.

Futuryzm w projektowaniu stron internetowych

Futurystyczny styl jest szeroko stosowany w projektowaniu zasobów internetowych. Dynamiczny, surrealistyczny, idealny dla osób, które pracują nad projektem związanym z kosmosem, robotyką, innowacyjnymi technologiami. Design w stylu futuryzmu wykonywany jest w jasnych i zimnych kolorach, a tekstury są najnowocześniejszego typu. Rola głównego tła często jest odtwarzana przez obraz najnowszej architektury, która jest stopem metalu, szkła i plastiku. Futuryzm w designie sprawia wrażenie dynamicznego, szybko rozwijającego się zasobu, pełnego energii.

Futuryzm - książki

Epoka ta pozostawiła swój ślad w twórczości wielu pisarzy, którzy w swoich dziełach obejmowali rozwój postindustrialnego społeczeństwa swoimi nadziejami i aspiracjami, w których samo-nienasycone "ja" jest najważniejsze. Oto niektóre z najbardziej znanych książek:

 1. "451 stopni Fahrenheita" Ray'a Bradbury'ego . W swojej pracy autor porusza temat ogólnej zombiefikacji i podrabiania populacji, prowadzonej przez telewizję interaktywną. Rzadcy dysydenci są tłumieni przez psychiatrę karną, a robot-pies poluje na niepoprawnych dysydentów.
 2. "Mechaniczna pomarańcza" Anthony'ego Burgessa . Dzieło to jest literackim paradoksem XX wieku, w którym czerwona nić narracji jest tematem walki z przemocą przez tę samą przemoc.
 3. "Jak uwieść kobiety. Kuchnia Futurist »Filippo Tommaso Marinetti . Jego autor doskonale wie, co oznacza futuryzm, ponieważ jest on jego założycielem i inspiratorem ideologicznym. Zrobił śmiały esej o tym, jak mężczyźni uwodzą kobiety.
projekt w stylu futuryzmu

Futuryzm - filmy

Futurystyczne filmy łączą w sobie ciemność, okropną antyutopię, z jaką pokazywane są nierzeczywiste statki kosmiczne, ludzi w skafandrach kosmicznych i inne fantastyczne dekoracje, które sprawiają, że konieczne jest budowanie niezbyt pozytywnych prognoz filozoficznych. Oto niektóre zdjęcia:

 1. "Świat wody" . Pomysłowość jego twórców zadziwia nawet najśmielsze założenia. Tutaj i Kevin Costner w przebraniu heroicznego mutanta i osobliwych statków oraz skomplikowanych budynków.
 2. "Niebiański Kapitan i Świat Przyszłości" . Futuryzm w filmie nie zawsze spełnia oczekiwania, ale gra tak wybitnych aktorów jak Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow i inni jest po prostu hipnotyzująca. Prezentowany dziwny świat trudno opisać, ale wszyscy fani science fiction na pewno go docenią.
 3. Prometeusz . Przez liczbę efektów wizualnych nie jest bardzo równa. Historia astronautów, którzy wyruszyli w kosmos, sprawia, że ​​drżysz z przerażenia i nierealnego piękna.