Mowa agresja można opisać jako szczególne podejście, które charakteryzuje się wymagającą, wrogością, autorytetem i arogancją. I wszyscy od czasu do czasu stajemy wobec tego w pracy, szkole, w sklepie, a nawet wśród przyjaciół. Dzisiaj poznamy różne typy agresji mowy, aby w przyszłości łatwo było ją rozpoznać i bronić się w czasie.

Rodzaje agresji mowy

Najczęściej agresywnie nastawiona osoba szuka dogodnej okazji do obwiniania swojego przeciwnika, znajdowania błędów w drobiazgach i koncentrowania uwagi na niedopatrzeniach. Agresję mowy przejawia się również poprzez groźny wygląd, na przykład w aktywnym korzystaniu z gestów, pukania do stołu itp.

Co więcej, agresywnie nastawieni komunikatorzy cechują się rosnącym zapotrzebowaniem, niewłaściwą dystrybucją zleceń, wzrostem głosu, prostym zwrotem do jednostki, obfitością żrących uwag w mowie i wstrętnym językiem.

Ochrona przed agresją mowy

Po pierwsze, przy rozwiązywaniu problemu powinieneś zacząć od siebie, aby przezwyciężyć agresję słowną, upewnij się, że nie prowokujesz rozmówcy do takiego zachowania. Samokontrola i samokontrola nad własnym zachowaniem w mowie są najlepszymi przyjaciółmi w sytuacjach konfliktowych. Powinieneś przeanalizować swoją wypowiedź pod kątem uprzejmości i poprawności.

Najlepszym sposobem na ochronę przed agresją mowy jest ignorowanie tego. Nie zdradzaj wartości nietaktownych stwierdzeń i sztuczek obcych. Warto zapomnieć o powiedzeniu: "on jest moim słowem, a ja jestem dla niego dziesięcioma" i w żaden sposób nie reaguje z grubiaństwem na grubiaństwo. Jeśli cenisz relacje z osobą agresywną i nie jesteś gotowy, aby zderzyć się, spróbuj to zmienić uwaga . Postaraj się zmienić wrogą postawę, odwracając uwagę od problemu, na przykład za pomocą żartu, zmień jego negatywny stan emocjonalny. Możesz także spróbować spokojnie skierować rozmowę w innym kierunku, korzystając z zainteresowań przeciwnika, które są ci znane.