Właściwa mowa nigdy nie wyjdzie z mody. Ludzie zawsze chętnie zajmują się tymi, którzy nie tylko lśnią wewnętrznym pięknem, ale także potrafią najdokładniej nadać swoim myślom formę mowy. Ponadto idealnie dostarczone mowa nie jest czymś w rodzaju daru natury. To może i powinno być rozwijane.

Właściwa mowa ustna i pisemna

Każdy język ma specyficzne dla niego bogactwo i grzechem jest nie używać go. Dotyczy to zwłaszcza języka, który jest rodzimy dla danej osoby. Kiedy słyszysz kompetentną mowę, lub na twoich oczach leży idealnie zaprojektowany tekst, bez jednego błędu, pozytywne wrażenie autora, rozmówca natychmiast się tworzy.

Kształtowanie kultury mowy pisanej i ustnej jest obowiązkiem każdego. I dzieje się to każdego dnia w procesie komunikacji, uczenia się. W końcu nie bez powodu mówią, że przyjemnie jest nie tylko rozmawiać z inteligentną osobą, ale po prostu milczeć.

Kryteria dla piśmiennych wypowiedzi

Jeśli przejdziemy do bardziej szczegółowego rozważenia tej koncepcji, należy zauważyć, że kultura mowy oznacza:

 • znaczenie tego, co zostało powiedziane;
 • umiejętność pisania na piśmie lub mówienia;
 • dostępność w rozumieniu zwrotów rozmówcy, jasność;
 • bogactwo polegające na stosowaniu różnych epitetów, jednostek frazeologicznych, metafor, itp .;
 • różnorodność, brak tautologii, niepotrzebne powtarzanie, zanieczyszczanie znaczenia tego, co zostało powiedziane;
 • estetyka

W przeciwnym razie ubóstwo mowy może nie tylko odeprzeć rozmówcę, ale może również wywołać irytację. Co więcej, pozwalając sobie na język, nawet w domu, nikt nie gwarantuje, że piśmiennicze wystąpienie pojawi się nagle na spotkaniu biznesowym, podczas rozmowy z głową itp. Do tego zostanie również dodany fakt, że małe dzieci otaczające takich ludzi powtórzą słowo pasożytami.

Brak umiejętności czytania i pisania

Jeśli ich nie ma, najczęstsze błędy mowy są uważane za użycie różnych pasożytniczych słów, które mogą tylko oszpecić to, co zostało powiedziane (krótko mówiąc, tak jak było itp.). Obejmują one również takie standardowe zwroty, jak "więcej lub mniej", slangowe słowa (ulepszenie, devaysy, użytkownik, jeśli nie chodzi o komunikację w określonym kręgu), użycie słów z niewłaściwym akcentem może nie tylko umieścić "głośnik" w niezręcznej pozycji, ale także pominąć to w oczach rozmówcy, błędy planu ortopedycznego (drushlag, rizetka), skrócone formy słowne (komputer, laptop).

Wszystkie te błędy znacznie odcinają ucho i nie niosą absolutnie żadnych cennych informacji o głośniku, nie tworzą obrazu kompetentnego osobowości .

Jak rozwinąć kompetentną mowę?

Jakość kompetentnej mowy musi być poprawiana codziennie, doprowadzona do perfekcji. W końcu, nawet jeśli dana osoba jest intelektualnie rozwinięta, dobrze czytana, ma głęboki wewnętrzny świat, ale, niestety, nie jest w stanie jasno wyrazić siebie, wtedy to, co mówi, będzie znane tylko jemu.

Tak więc rozwój mowy literackiej wymaga wdrożenia kilku prostych zasad:

 1. Czytanie literatury na różne tematy, od piłki nożnej po najnowszy trend w modzie. Powinny być czytane powoli, świadome każdego słowa. jak rozwinąć kompetentną mowę
 2. Każdego dnia zaleca się śledzenie mowy. Zanim coś powiesz, musisz się nad tym zastanowić. Nie będzie zbyteczne pozbycie się pasożytniczych słów.
 3. Tempo wypowiedzi również odgrywa ważną rolę. Tak więc w momentach rozmowy konieczne jest zatrzymanie się w określonym momencie, aby nadać temu wspomniany mały emocjonalny kolor.
 4. Przysłowia, aforyzmy są w stanie nie tylko rozwinąć kompetentną mowę, ale także ją udekorować.
 5. Komunikacja z różnymi ludźmi, szeroki krąg komunikacji jest w stanie wypowiadać mowę na pożądanym poziomie.