Kłamstwo, zdrada, "nóż w plecy" od kogoś, kto był blisko i niezastąpiony. Uczucie urazy pojawia się natychmiast i może pozostać na całe życie. Nieprzyjemne uczucia w duszy, nienawiść, gorzkie rozczarowanie i inne negatywne myśli mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Ale z drugiej strony, jak znaleźć siłę, by zapomnieć stare żale i zacząć żyć od nowa? Porozmawiamy o tym.

Jak nauczyć się wybaczać obrazy?

Zanim zrozumiemy, jak pozbyć się uczuć urazy, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest to uczucie i dlaczego powstaje. Według psychologii pojęcie to charakteryzuje się poczuciem, że człowiek rozwija się w sytuacji, gdy niesprawiedliwość, oszustwo, obrażanie, niewdzięczność są popełniane przeciwko niemu itd. Wynika to z rozbieżności oczekiwań dotyczących zachowania osoby, która spowodowała przestępstwo.

Wszyscy żyjemy według pewnych schematów i koncepcji tego, co jest dobre, a co złe. Myślenie to było nam nauczane od dzieciństwa i wychowywane wraz z poczuciem godności. Jeśli dana osoba ma to uczucie zbyt wysokie, wszelkie działania, które nie są odpowiednie dla jego osoby, będą dla niego obraźliwe. Jeśli od dzieciństwa nauczono się, że ktoś jest ponad krytyką i obelgami, w wielu przypadkach po prostu nie zwraca uwagi na to, że jego oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością.

Jak reagujesz na obrazę? Są sytuacje, w których trudno jest zwrócić uwagę na wyrządzone szkody moralne. Ale jak mówią, słabi pamiętają przestępstwa, a silni pamiętają przestępców. Pierwszą reakcją na upokorzenie jest pragnienie zemsty i bólu w odpowiedzi. Ale w większości przypadków będzie to strata czasu. Być może tylko dla ciebie akt osoby jest obraźliwy, a ten, kto to zrobił, nie chciał, abyś był zły. Jak, na przykład, przebaczyć zniewagę mężowi, który cię kocha, ale na mocy jego charakteru popełnia obraźliwy czyn, kierując się wyłącznie własnymi interesami? W tym celu zapobiega strachowi. Obawa, że ​​kolejne ofensywne działania będą następowały po drugim, a ty znowu zostaniesz zdradzony lub znieważony. Ale nie możesz tego przewidzieć z góry. Dlatego warto dołączyć do silnych osobowości, które nie zemścić się na swoich przestępców i nie schodzą na ich poziom. Tacy ludzie wiedzą, jak sobie poradzić z tą zniewagą, przeżyć ją przez krótki czas, a potem albo wybaczają i prosiją, żeby więcej tego nie powtórzyło się, albo starają się nie stawać w ich życiu dłużej z tym, który to zrobił.

Jeśli autosugestia tego rodzaju jest możliwa z trudem, warto pamiętać, że wszystkie negatywne efekty, które ocalasz w swoim umyśle, odbierają pozytywną energię, której potrzebują twoi bliscy. A ponieważ i tak nie da się przetrwać tego ataku natychmiast, staraj się nie tylko odciągnąć umysł od negatywu, ale także wykonać szereg specjalnych technik.

Jak łatwo zapomnieć o zniewadze związanej z ćwiczeniami

Ponieważ pożądane jest wybaczenie przestępstwa człowieka bez prawdziwej zemsty, możesz to zrobić w swojej wyobraźni. Nikt nie zabrania mentalnie kierowania negatywu na sprawcę. Nadużywanie z pewnością nie jest konieczne, ale kilka powtórzeń następującego ćwiczenia może znacznie złagodzić stan umysłu i nie spowoduje szczególnej szkody:

  1. Wybierz wygodną pozę, zamknij oczy i zrelaksuj się. Wyobraź sobie to lub tych, którzy cię skrzywdzili. Jak chcesz, żeby się zemścili? Co powinni przeżyć lub zrobić, aby ci wybaczyć? Wyobraź sobie obraz swojej zemsty we wszystkich kolorach i szczegółach. I trzymaj ten obraz w swojej głowie tak długo, jak długo będziesz potrzebował widzieć, jak twoi oprawcy cierpią i otrzymują to, na co zasłużyli. Następnie wybacz im i poczuj satysfakcję z przeszłego negatywu.
  2. Drugim sposobem na uwolnienie przestępstwa jest współpraca z partnerem. Как научиться прощать обиды W pobliżu ciebie powinna być osoba, której całkowicie ufasz. Jego rolą jest zastąpienie kogoś, kto cię uraził. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że zamiast partnera masz przed sobą napastnika. Ponadto, mając zamknięte oczy, daj pozytywne nastawienie: "Chcę ci wybaczyć ...". Powinieneś porozmawiać, aż poczujesz ulgę i nie powiesz nic, co gotuje się w duszy w stosunku do sprawcy.

Każdy musi sam zdecydować, czy wybaczyć zniewagę. Ale pamiętaj - możesz gotować całe życie z gniewem i oburzeniem, zatruwając swoje życie negatywem. I możesz pozwolić sprawcy ze światem, pozbyć się ładunków nieprzyjemnych myśli i dać radość sobie i swoim bliskim.