Ugotowanie pysznego ryżu jest łatwe, ale nie za łatwe. Jeśli wylejesz płatki na patelnię z wodą i gotujesz, mieszając łyżką, jak inne płatki, otrzymasz nieapetyczny zacieru. A po przeprowadzeniu takiego doświadczenia w praktyce wielu zastanawia się, jak gotować ryż. Zacznijmy od tego, że ryż jest inny i dlatego jest przygotowywany na różne sposoby.

Zbieranie ryżu

Ryż długoziarnisty dobrze nadaje się do przygotowywania kruchych dodatków do różnych potraw z mięsa, ryb, warzyw i owoców morza. Zawiera mniej skrobi, więc będzie mniej sklejać się ze sobą. Ryż średnioziarnisty może być stosowany jako składnik zup i risotto. Gotowanie kruchej przystawki średniej wielkości ryżu nie jest zbyt łatwe, zwykle naczynia z niego mają raczej lepką konsystencję. Do przyrządzania sushi i bułek, a także puddingów, pieczonych puddingów i kaszek z mleka, ryż z ziarenkami doskonale nadaje się do przyklejenia. Ważny jest również kolor ryżu: biały ryż jest mniej użyteczny niż żółty i szybciej się zagotowuje. Brązowe i czerwone odmiany ryżu są bardzo odpowiednie do diety. Ziarna czerwonego i brązowego ryżu gotowane są od połowy do dwóch razy dłużej niż białe lub żółtawe, aw gotowej formie są nieco twardsze niż ryż zwykłych odmian. "Dziki ryż", ściśle mówiąc, nie jest ryżem. Przed gotowaniem nasiona tego zboża moczone są przez kilka godzin i gotowane przez około 1 godzinę. To zbóż jest bardzo przydatne, ale smak jest amatorski, specyficzny.

Jak gotować ryż na wodzie?

Po pierwsze, każdy ryż musi być przygotowany do gotowania, do którego należy go dobrze umyć bieżącą zimną wodą. Możesz użyć sita, ale lepiej jest umyć ryż w misce. Płukanie musi być 5 razy, a nawet więcej - ostatnia woda powinna być czysta. Teraz musisz namoczyć ryż (czyli polać 1 częścią ryżu 2 częściami zimnej wody i pozostawić na co najmniej pół godziny), aby był bardziej kruchy. Następnie słona woda i możesz ugotować ryż. Najlepiej zrobić to w kotle, ale może być w rondlu.

W jakich proporcjach gotować ryż, zależy od pożądanego rezultatu. Zwykle proporcja jest obliczana na podstawie 1 części ryżu - 2 części wody. Główna zasada gotowania ryżu kruchego: nie interweniować mechanicznie w procesie gotowania. Oznacza to, że nie mieszamy łyżką, bo inaczej dostaniemy bałagan! Gotować na średnim ogniu przez 8 do 20 minut (w zależności od odmiany), spuścić pozostałą wodę. Możesz umyć się wrzącą wodą, ale nie możesz tego zrobić. Lepiej, gdy ryż jest prawie dvar - jest bardziej korzystny dla żołądka.

Jak gotować ryż długoziarnisty?

Opłucz odpowiednią ilość ryżu, włóż do garnka, zalej 1,5-2 razy więcej wody. Doprowadzić do wrzenia, bez manipulowania łyżką na patelni! Zmniejsz ogień do niskiego poziomu, możesz zakryć pokrywę luźno. Gotuj przez 8-12 minut (odmiany brązowe lub czerwone - dłużej, spróbuj empirycznie lub przeczytaj instrukcje na opakowaniu), spuść wodę (możesz użyć sita). Można go spłukać przegotowaną wodą. Rhys jest gotowy.

Jak gotować okrągły ryż?

Przed namoczeniem ryż okrągły należy umyć wrzątkiem, a następnie zanurzyć w zimnej wodzie na 40-60 minut. Następnie spuść wodę, jak gotować okrągły ryż Ponownie zalej ryż rondelkiem i gotuj jak w poprzednim przypadku, nie dłużej niż 12 minut. Łączymy nadmiar wody - ryż jest gotowy. Można myć, ale jeśli gotujemy bułki lub sushi, nie płuczemy.

Jak gotować ryż na mleku?

Umyte i namoczone ryżu gotować jak zwykle, nie więcej niż 10 minut. Łączymy nadmiar wody. W tym samym czasie zagotować mleko na następnym palniku, uprzednio zmywając naczynie wodą. Lekko niedogotowany ryż zostanie umieszczony w mleku i gotować przez kolejne 4 minuty.Możesz dodać trochę naturalnego masła, rodzynki, posiekane suszone owoce (suszone morele, suszone śliwki, figi itp.) - będzie bardzo smacznie.