Około 5 lat nadejdzie czas, kiedy dziecko nauczy się czytać. Dzisiejsi nauczyciele oczekują, że nowoprzybyłe pierwszoklasistów przyjeżdżają do szkoły, a przynajmniej znają już dźwięki i wiedzą, jak samodzielnie dodawać sylaby. To wtedy wiele matek zastanawiało się: "Jak nauczyć dziecko czytać?".

Gdzie zacząć?

Przede wszystkim każdy nauczyciel powinien wiedzieć, że konieczne jest wezwanie dziecka, a nie litery, ale dźwięk. Każdy rozumie, że litera i dźwięk są dwoma różnymi pojęciami: litera jest symbolem, który wskazuje dźwięk, a dźwięk z kolei jest tym, jak wymawiamy i słyszymy tę lub tę literę. Jednak u dzieci z reguły abstrakcyjne myślenie jest słabo rozwinięte, a ich myśli odpowiadają określonym obrazom. Dlatego w procesie uczenia się konieczne jest, aby dziecko wypowiedziało literę "H", a nie "EN", "P", a nie "PE".

Szkolenie

Aby nauczyć dziecko czytać sylaby, nie jest konieczne, aby znał wszystkie litery naraz. Zapamiętano je w tym procesie: do tej pory znana jest duża liczba technik, które pozwalają dziecku nauczyć się czytać już po 5 latach. Najbardziej proste i skuteczne z nich jest następujące:

  1. Najpierw naucz się tylko dźwięków samogłoskowych. Aby to zrobić, użyj gry to pomoże nauczyć twoje dziecko czytać. Na przykład napisz na kółkach papieru wszystkie samogłoski i zawieś je na wątku w pokoju. Następnie możesz po prostu poprosić o śpiewanie dziecka w formie piosenki, pokazując naprzemiennie litery. Po pewnym czasie zmień kolejność tych kręgów, przeważając nad nimi w innej kolejności. Z uwagi na fakt, że istnieje tylko 10 samogłosek, dziecko szybko je zapamiętuje.
  2. Naucz czytać indywidualne sylaby , a następnie krótkie słowa. W większości przypadków matki używają podkładu. Ale nie jest to całkowicie poprawne. Logopedzi udowodnili, że dzieci lepiej zapamiętują sylaby lub słowa. Aby je skomponować, użyj wcześniej nauczonych samogłosek.
  3. Czytanie słów. Aby to zrobić, utwórz grupę 5-6 słów, które są już znane dziecku. Zapisz je w sylabach na kawałkach kolorowego papieru, aby kolor był jeden, a rozmiar i kształt są różne. Pokaż dziecku, czytaj razem i kręć się po domu. Jeśli na tych liściach znajduje się obraz obiektu, którego imię jest zapisane, łatwiej mu będzie poradzić sobie z zadaniem. Po chwili usuń zdjęcia, zapraszając dziecko do czytania słowa lub przywołując to, co zostało tutaj przedstawione. W przypadku komplikacji konieczne jest okresowe zamienianie ulotek, aby nie zabierał on słowa na pamięć, ale go przeczytał. Możesz także celowo odczytać niewłaściwy sposób i poczekać, aż dziecko cię poprawi.