Uczenie dziecka czytania sylab to marzenie wielu rodziców, ponieważ umiejętność czytania jest ważnym krokiem dla każdego dziecka na ścieżce dojrzewania. Oprócz tego, że umiejętności czytania będą po prostu niezbędne do nauki w szkole, magiczny świat literatury otworzy się przed dzieckiem. Nie będzie musiał prosić rodziców o przeczytanie tej lub innej książki, ponieważ Twoje dziecko będzie mogło to zrobić samodzielnie.

Jak zacząć nauczać dziecko?

Algorytm działania jest następujący: na początek niech dziecko zna wszystkie litery alfabetu, a następnie naucz dziecko czytać po sylabach.

Znajomość listów może rozpocząć się we wczesnym dzieciństwie, nawet do trzech lat. Możesz tworzyć listy z kartonu lub kupić specjalne magnesy na lodówkę. Często pokazują listy do dziecka, wyrażając je. Należy pamiętać, że litery nie są zalecane, ponieważ brzmią w alfabecie. To zmyli dziecko z dalszym tworzeniem liter sylab. Po wyświetleniu obrazu litery wywołaj tylko dźwięk.

Rozpocznij znajomość liter z otwartych twardych samogłosek (A, O, U, S, E). Następnie przejdź do twardych spółgłosek dźwięcznych (M, L). Następnie włącz spółgłoski głuche i syczące (F, W, K, D, T) i pozostałe litery.

Powtórz materiał dla każdej nowej lekcji. Dobrze jest nauczyć się liter w formie gry, ponieważ ma to związek z wiekiem dziecka.

Kiedy wszystkie litery są dokładnie studiowane, nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak nauczyć się sylab z dzieckiem. Nie spiesz się. Przez trzy lub cztery lata nie każde dziecko ma wystarczającą wytrwałość, aby nauczyć się czytać, a następnie czytać. Ale pięcioletnie dziecko ma zamiar odebrać alfabet.

Wskazówki dotyczące nauczania czytania za pomocą sylab

Nawiasem mówiąc, najbardziej pozytywne recenzje to primer N. S. Zhukova. Po otwarciu tego podręcznika od razu zrozumiesz, jak wytłumaczyć sylaby dziecku i jak nauczyć dziecko odkurzania sylab.

Na przykład ta sylaba rozważa sylabę "MA". Zdjęcie pokazuje, że pierwsza litera tej sylaby biegnie na spotkanie z drugim. "M" biegnie do "A". Otrzymujemy "trajektorię ruchu" tego listu: "Mmmm-MA-aaaaa". A jednocześnie nasza sylaba.

Dziecko musi pamiętać, że pierwsza litera trafia do drugiej i są one wymawiane razem, nieodłączne od siebie.

Pierwsze sylaby do czytania dla dziecka powinny być proste i składać się z dwóch liter (MA, MO, LA, LO, PA, PO). A kiedy algorytm czytania tych sylab zostanie opanowany, kolejne sylaby ze spółgłoskami głuchymi i syczącymi będą analizowane przez analogię. Dalej na linii znajdują się sylaby, w których pierwsza litera to samogłoska (AB, OM, US, EH). To zadanie jest jeszcze poważniejsze, ale na pewno sobie z nim poradzisz.

A potem możesz zaoferować dziecku przeczytanie pierwszych słów. Niech będą najprostsze: MA-MA, PA-PA, MO-LO-KO.

nauczyć dziecko czytać za pomocą sylab

Aby Twoje dziecko dobrze i pięknie czytało, od samego początku musisz ciężko pracować nad wymową. Naucz dziecko, aby wyraźnie oddzielało słowa od siebie. Niech to zatrzymuje się pomiędzy czytanymi słowami. W przyszłości sam je odetnie. Znacznie gorzej, jeśli uczy się czytać słowa w śpiewie i in-line. W końcu nadal musi pisać w szkole. Właśnie wtedy przydatna jest umiejętność dzielenia się częścią zdania zdania.

Nie rozpaczaj, jeśli wydaje ci się, że dziecko czyta bardzo powoli. Dla wieku przedszkolnego jest to normalne. Najważniejsze jest to, że twoje dziecko opanowało technikę czytania i opanuje umiejętność w przyszłości.

Jeśli popełniane są błędy podczas czytania, cierpliwie i dyskretnie wprowadzaj poprawki, aby nie zniechęcić do czytania. Spróbuj bawić się z dzieckiem w składzie słów, używając kart z obrazami różnych sylab. Z biegiem czasu zobaczysz, jak Twoje dziecko samodzielnie zmienia sylaby w miejscach, tworząc słowa.

Jeśli rodzice zastosują się do wszystkich tych zaleceń, dzieci szybko nauczą się czytać - za około 1,5 miesiąca. Więc wszystko jest w twoich rękach.